Przełom ws. zabójstwa policjanta sprzed 25 lat. Policjanci z Archiwum X zatrzymali 44-latka

Funkcjonariusze łódzkiego Archiwum X zatrzymali mężczyznę, który jest podejrzany o zabójstwo sprzed 25 lat. Ofiarą był policjant Henryk Stolarek, którego ciało znaleziono w zatopionym radiowozie. Do zbrodni doszło w 1994 roku.
Zobacz wideo

Funkcjonariusza policji zamordowano w nocy z 23 na 24 marca 1994 roku. Starszy sierżant Henryk Stolarek pracował wówczas w komisariacie w Brzeźniu pod Sieradzem. Około godziny 19:00 wyjechał służbowym polonezem w teren. Dzień później jeden z mieszkańców wsi Pyszków zauważył, że z pobliskiego stawu wystaje dach radiowozu i zawiadomił o tym służby.

Funkcjonariusze Archiwum X rozwiązali zagadkę sprzed lat. Złamali zmowę milczenia

Na tylnym siedzeniu zatopionego poloneza policjanci znaleźli zwłoki swojego kolegi. Na ciele Henryka Stolarka widniały liczne obrażenia powstałe w wyniku uderzeń tępym narzędziem. Śledczy ustalili, że do zabójstwa doszło na trasie Zapole - Barczew. Z kabury nieżyjącego policjanta zniknął służbowy pistolet P-64 i dwa magazynki amunicji. W trakcie śledztwa zgromadzono 21 tomów akt, ale nie znaleziono ostatecznych dowodów, które pozwalałyby na postawienie zarzutów któremukolwiek z podejrzanych. W 1996 roku sprawa została umorzona. 

Funkcjonariusze łódzkiego Archiwum X wrócili do umorzonego śledztwa. Wykorzystywali nowoczesne metody i jeszcze raz przesłuchali osoby, które mogły posiadać wiedzę na temat zbrodni sprzed lat. Dzięki zgromadzonym informacjom wytypowali i zatrzymali mężczyznę, który mógł zabić Henryka Stolarka.

Zatrzymanie Janusza K. Podejrzany o zabójstwo był wielokrotnie notowany

Podejrzanego zatrzymano w piątek 2 sierpnia. Policjanci ustalili, że 44-letni Janusz K. będzie wracał z Niemiec, gdzie od kilku lat pracował. Podróżującego samochodem mężczyznę zatrzymano ok. 5:30 na jednej ze stacji paliw. 44-latek był zaskoczony, ale nie stawiał oporów. Tego samego dnia został przetransportowany do sieradzkiej prokuratury okręgowej, gdzie usłyszał zarzut zabójstwa. 

Janusz K. był wielokrotnie notowany. Sąd zadecydował, że najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie. W momencie zbrodni miał 19 lat. Policjanci z Archiwum X podejrzewają, że nie działał sam i nie wykluczają kolejnych zatrzymań. 44-latkowi grozi kara dożywotniego pozbawienia wolności. 

Więcej o:
Komentarze (27)
Przełom ws. zabójstwa sprzed 25 lat. Policjanci z Archiwum X zatrzymali 44-latka
Zaloguj się
 • Van der Seck

  Oceniono 13 razy 11

  Redaktorze, zpoorawny zwrot po pol. brzmi "nie stawial oporu". A "oporów" to mozna nie miec, gdy czegos sie np. bardzo chce. Bosz...

 • Andrzej Garlicki

  Oceniono 10 razy 10

  Dobrze chociaż, że podejrzany nie "stawiał OPORÓW". Ilu nie stawiał, autor już nie napisał.

 • Jan Kot

  Oceniono 15 razy 9

  Może kiedyś zatrzymają morderców Igora Stachowiaka. Morderstwo że szczególnym okrucieństwem uchodzi sadystom w mundurach na sucho. Takich przypadków nadużycia siły są tysiące.

 • alberto_srapovoli

  Oceniono 11 razy 3

  Jest szansa, ze jakies 20 lat odkryja, co sie stalo z Iwona Wieczorek.

 • roman_j

  0

  Wszystkich przekonanych o tym, że przedawnienie zabójstwa następuje po 20 latach (są tacy, sądząc po treści komentarzy) informuję, że to 30 lat. :)

 • stary.gniewny

  Oceniono 2 razy 0

  wielokrotnie notowany za zabójstwa

 • mamlas_p

  Oceniono 1 raz -1

  "44-latek był zaskoczony, ale nie stawiał oporów."

  To zupełnie inaczej niż agorowe, napiérdolone alkoholem i narkotykami szmacidła. Tyle, że nie - stawianie oporów, jest ich domeną, a kloców. Chúj wam w wasze wyrúchane dúpy...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX