Burze, silny wiatr i trąba powietrzna w Małopolsce. Blisko 500 interwencji strażaków

Wczoraj przez południową Polskę przeszedł front burzowy z intensywnymi opadami deszczu oraz silnymi porywami wiatru. Nad miejscowością Jodłówka-Wałki w Małopolsce przeszła nawet trąba powietrzna.
Zobacz wideo

W wyniku wczorajszych burz strażacy w całej Polsce wyjeżdżali do blisko 500 interwencji. Rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak przyznał, że przyczyną wezwań były skutki, jakie wywołały silny wiatr, intensywny deszcz oraz lokalne opady gradu.

Prawie 500 interwencji strażaków w związku z wczorajszymi nawałnicami

Najwięcej interwencji odnotowano na Podkarpaciu, tam strażacy otrzymali ponad 100 zgłoszeń. Trudna sytuacja była także w województwach zachodniopomorskim, małopolskim i lubelskim. Podczas interwencji ranny został jeden ze strażaków w Małopolsce, który doznał niegroźnych obrażeń podczas usuwania powalonego drzewa.

Najwięcej zawiadomień dotyczyło zabezpieczenia zerwanych dachów, usuwania połamanych drzew z dróg i szlaków kolejowych oraz odpompowania wody z zalanych budynków. Jak podało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa z powodu nawałnic około 3400 gospodarstw nie miało prądu (najwięcej w województwie podkarpackim).

Pogoda. Trąba powietrzna przeszła przez Jodłówka-Wałki w Małopolsce

W województwie małopolskim, nad miejscowością Jodłówka-Wałki, przeszła także trąba powietrzna. Silna wichura spowodowała uszkodzenia i zerwania wielu dachów. - Momentalnie się zrobiło ciemno, pojawiły się takie zawirowania deszczu razem z gradem i straszna wichura. Zaczęło szumieć, to był moment. (...) Drzewa się do samej ziemi kładły. Każdy się bał nawet głowę wychylić. Dopiero jak przestało, to żebyśmy wychodzili, każdy patrzył, oglądał swój dach - mówił w TVN24 jeden z mieszkańców miejscowości.

Wszystko miało trwać zaledwie dwie, trzy minuty. Wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł relacjonował, że trąba powietrzna szła wąskim pasem i zniszczyła wszystko, co stało jej na drodze. Mieszkańcy mają otrzymać rekompensaty za poniesione w wichurze straty - poza wyrwanymi dachami są to także wybite okna i zniszczenia spowodowane przez powalone drzewa.

Więcej o: