Burze, silny wiatr i trąba powietrzna w Małopolsce. Blisko 500 interwencji strażaków

Wczoraj przez południową Polskę przeszedł front burzowy z intensywnymi opadami deszczu oraz silnymi porywami wiatru. Nad miejscowością Jodłówka-Wałki w Małopolsce przeszła nawet trąba powietrzna.
Zobacz wideo

W wyniku wczorajszych burz strażacy w całej Polsce wyjeżdżali do blisko 500 interwencji. Rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak przyznał, że przyczyną wezwań były skutki, jakie wywołały silny wiatr, intensywny deszcz oraz lokalne opady gradu.

Prawie 500 interwencji strażaków w związku z wczorajszymi nawałnicami

Najwięcej interwencji odnotowano na Podkarpaciu, tam strażacy otrzymali ponad 100 zgłoszeń. Trudna sytuacja była także w województwach zachodniopomorskim, małopolskim i lubelskim. Podczas interwencji ranny został jeden ze strażaków w Małopolsce, który doznał niegroźnych obrażeń podczas usuwania powalonego drzewa.

Najwięcej zawiadomień dotyczyło zabezpieczenia zerwanych dachów, usuwania połamanych drzew z dróg i szlaków kolejowych oraz odpompowania wody z zalanych budynków. Jak podało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa z powodu nawałnic około 3400 gospodarstw nie miało prądu (najwięcej w województwie podkarpackim).

Pogoda. Trąba powietrzna przeszła przez Jodłówka-Wałki w Małopolsce

W województwie małopolskim, nad miejscowością Jodłówka-Wałki, przeszła także trąba powietrzna. Silna wichura spowodowała uszkodzenia i zerwania wielu dachów. - Momentalnie się zrobiło ciemno, pojawiły się takie zawirowania deszczu razem z gradem i straszna wichura. Zaczęło szumieć, to był moment. (...) Drzewa się do samej ziemi kładły. Każdy się bał nawet głowę wychylić. Dopiero jak przestało, to żebyśmy wychodzili, każdy patrzył, oglądał swój dach - mówił w TVN24 jeden z mieszkańców miejscowości.

Wszystko miało trwać zaledwie dwie, trzy minuty. Wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł relacjonował, że trąba powietrzna szła wąskim pasem i zniszczyła wszystko, co stało jej na drodze. Mieszkańcy mają otrzymać rekompensaty za poniesione w wichurze straty - poza wyrwanymi dachami są to także wybite okna i zniszczenia spowodowane przez powalone drzewa.

Więcej o:
Komentarze (8)
Burze, silny wiatr i trąba powietrzna w Małopolsce. Blisko 500 interwencji strażaków
Zaloguj się
 • karbid22

  Oceniono 7 razy 5

  Jest mi szkoda tych ludzi ale dlaczego za każdym razem gdy żywioł uszkadza posiadłości małopolskie, rekompensuje im to budżet. Dlaczego prawie nie ubezpiecza swoich domostw? Byłem w tym roku w kilku miejscowościach koło Nowego Sącza, zauważyłem, że na żadnym domu nie ma piorunochronów. Dosłownie na żadnym. Ale jak trafi piorun, to rekompensata się należy od państwa polskiego, no bo brak odgromnika jest zgodne z prawem.

 • waldek60

  Oceniono 7 razy 3

  Znowu wiernych PISu zalało? Tylko współczuć

 • nbk59

  Oceniono 5 razy 1

  Czyżby Pan Bucek się wkur.ił?

 • lenmark

  0

  Czy to na pewno w Polsce ???. Na tych zdjęciach drzewa mają już wykształcone liście. Bujna trawa … U mnie w Polsce centralnej dopiero pojawiają się drobniutkie listki. Trawa ledwo zimie po mroźnych nocach...

 • hotin

  Oceniono 9 razy -3

  Pan Bóg jest cierpliwy i miłościwy,ale z tym promo LGBT nawet Jemu puszczają nerwy. Amen.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX