Bakteria New Delhi wykryta w szpitalu w Zielonej Górze. Wstrzymywane przyjęcia pacjentów

Szpital Uniwersytecki im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze wstrzymał do 15 sierpnia przyjęcia planowych pacjentów na wszystkich oddziałach. Powodem jest stwierdzenie u kilku leczących się tam osób nosicielstwa groźnej bakterii Klebsiella pneumoniae NDM, znanej jako bakteria New Delhi.
Zobacz wideo

Zakażenie bakterią Klebsiella pneumoniae NDM stwierdzono w ostatnim czasie u kilku pacjentów na dwóch oddziałach Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze - Klinicznym Oddziale Chorób Wewnętrznych oraz Klinicznym Oddziale Neurochirurgii.

"Ze wstępnych ustaleń wynika, iż pierwotnym źródłem zakażenia był pacjent przyjęty ze szpitala spoza woj. lubuskiego" - informuje placówka w komunikacie.

Z tego powodu w szpitalu zapadła decyzja o wstrzymaniu od czwartku 8 sierpnia przez tydzień przyjęć planowych pacjentów na wszystkich oddziałach szpitala. Bez zmian mają odbywać się planowe badania diagnostyczne oraz wizyty w przyszpitalnych poradniach.

Bakteria New Delhi w szpitalu w Zielonej Górze

Dodatkowo, na terenie placówki wdrożono odpowiednie procedury, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii i wyeliminować ogniska zakażenia.

Wszyscy pacjenci i członkowie personelu oddziałów chorób wewnętrznych i neurologii podawani są regularnym badaniom epidemiologicznym. Badani są także pacjenci z pozostałych oddziałów, którzy w ciągu ostatniego roku leczyli się w innych szpitalach.

Ryzyko zakażenia osób zdrowych, które odwiedzają chorych przebywających w szpitalu jest niewielkie, jednak prosimy rodziny o ograniczenie wizyt, a także przestrzeganie takich zasad jak dokładne mycie rąk wodą z mydłem po opuszczeniu sali chorych oraz korzystanie z dostępnych w szpitalu środków dezynfekujących

- apelują władze szpitala.

Bakteria New Delhi

Zakażenie bakterią Klebsiella pneumoniae NDM może doprowadzić do zapalenia płuc, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i sepsy. Z tego powodu stanowi poważne zagrożenie życia.

Bakteria ta jest odporna na wszystkie antybiotyki, co oznacza, że nie można wyleczyć wywołanych przez nią śmiertelnie groźnych chorób. Gdy organizm zostanie zainfekowany przez New Delhi, można mieć jedynie nadzieję, że organizm sam może zwalczyć patogen tzn. sam upora się z bakterią (można mu w tym pomóc, lecząc objawowo)

- tak o New Delhi piszą służby sanitarne.

Najbardziej narażone na niebezpieczeństwo są osoby przewlekłe chore, z osłabioną odpornością. Do przeniesienia bakterii może dojść przez dotyk, dlatego tak ważna jest higiena osobista. Samo przeniesienie bakterii nie oznacza, że dojdzie do zakażenia.

Więcej o: