Prawicowe media: "Szwedzi uciekają do Polski przed imigrantami". Źródło? Troll negujący Holokaust

Coraz więcej Szwedów ubiega się o azyl w Polsce, chcąc uciec przed napływem muzułmańskich imigrantów - takie informacje podała założona przez Tadeusza Rydzyka prawicowa gazeta "Nasz Dziennik" i portal Wpolityce.pl. Powołano się na doniesienia zagranicznego "dziennikarza" Petera Imanuelsena , który w rzeczywistości jest skrajnie prawicowym działaczem i internetowym trollem. W przeszłości negował Holokaust i chwalił Adolfa Hitlera.
Zobacz wideo

W ostatnich dniach prawicowe portale obiegła informacja, że coraz więcej Szwedów ubiega się o azyl w Polsce, a Szwecja "tonie pod ciężarem imigrantów". Katolicki "Nasz Dziennik" przytoczył dane Urzędu do Spraw Cudzoziemców, według których w Polsce swój pobyt zarejestrowało 2,5 tysiąca obywateli Szwecji. Takiej narracji wtórował też prawicowy portal Wpolityce.pl, pisząc, że Szwedzi boją się o swoje bezpieczeństwo, a ich państwo jest "trawione przez brutalność i przestępstwa, jakich dokonują bezkarni muzułmańscy migranci". 

Prawicowe media powołały się na opinię "trolla", który negował Holokaust

"Nasz Dziennik", który jako pierwszy zamieścił informację o masowych przyjazdach Szwedów do Polski, powołał się na ankietę przeprowadzoną przez "dziennikarza politycznego Petera Immanuelsena". 

Przed dwoma laty dziennikarz polityczny Peter Imanuelsen zapytał Szwedów na Twitterze, do jakiego kraju najlepiej byłoby uciec, aby zaznać spokoju i normalności. Przeprowadził ankietę, w której oddano ponad 9500 głosów. 67 proc. osób wskazało na Polskę

- opisano w gazecie założonej przez Tadeusza Rydzyka.

Informację o uciekających do Polski Szwedach zdążyła "podać dalej" na Twitterze europosłanka PiS Beata Mazurek. "Zamachy, wzrost przestępczości, gwałty, strach i strefy szariatu. Takie są konsekwencje multikulturalizmu i otwartych drzwi dla imigrantów. Szwedzi uciekają ze swojego kraju, aby w Polsce znaleźć spokój i normalność. A jeszcze nie tak dawno PO chciała ich (imigrantów) przyjąć każdą ilość - zgroza" - przekonywała na Twitterze.

Kim jest Peter Immanuelsen, na którego opinię powołały się prawicowe media? Jak się okazuje, to skrajnie konserwatywny działacz i internetowy "troll", znany szerzej pod pseudonimem "Peter Sweden". Pochodzi z Wielkiej Brytanii, a w przeszłości było o nim głośno między innymi z powodu wypowiedzi, w których chwalił Adolfa Hitlera i negował Holokaust. "Twierdzenie, że zagazowano 6 milionów Żydów, wydaje się wysoce nieprawdopodobne. Obozy koncentracyjne nie miały do tego odpowiednich urządzeń" - napisał w 2016 roku. Po fali krytyki wycofał się ze swoich słów. Rok wcześniej stwierdził również, że "Adolf Hitler miał swoje plusy". Jak opisywał niedawno portal OKO.press, Sweden działa też w prawicowej grupie Defend Europe, która prowadzi "rekonkwistę" przeciwko uchodźcom i prowadzi akcje, które utrudniać udzielanie im pomocy.

Polskie prawicowe media twierdzą, że Szwedzi ubiegają się o azyl w Polsce, by uciec przed muzułmańskimi imigrantami. Dowód? - Sondaż z Twittera brytyjskiego skrajnie prawicowego trolla 'Petera Swedena' 

- wypunktował dziennikarz Daniel Tilles. Jak dodał, w przytoczonych informacjach o "masowej" migracji Szwedów do Polski zapomniano wspomnieć, że w Szwecji już teraz mieszka 85 tys. Polaków.