Policja odnalazła części pochodzące ze skradzionych samochodów. Warte były 600 tys. złotych

Katowiccy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości samochodowej dotarli do trzech firm, na terenie których znajdowały się podzespoły samochodowe pochodzące ze skradzionych w Unii Europejskiej samochodów. Podzespoły warte były w sumie 600 tys. złotych.
Zobacz wideo

Policjanci z Zespołu do Walki z Przestępczością Samochodową Wydziału Kryminalnego katowickiej komendy wojewódzkiej ustalili, że na terenie trzech firm z okolic Bielska-Białej, handlujących na dużą skalę częściami samochodowymi, mogą znajdować się podzespoły pochodzące ze skradzionych samochodów.

Znalezione podzespoły pochodziły z kradzionych samochodów

Kiedy wspólnie z kryminalnymi z bielskiej komendy, policjantami z Oddziału Prewencji Policji w Katowicach oraz funkcjonariuszami Straży Granicznej weszli do firm, faktycznie odnaleźli tam podzespoły, pochodzące z aut skradzionych w Austrii, Szwajcarii, Francji i we Włoszech w latach 2010-2019. Były to części z samochodów 200 różnych marek.

Wśród odzyskanych podzespołów znalazły się m.in. silniki, skrzynie biegów, elementy zawieszenia, karoserii i wnętrza pojazdów oraz baterie hybrydowe. W sumie ich wartość oszacowano na około 600 tys. złotych. 

Firmy sprzedawały części bezpośrednio, a także na aukcjach internetowych. Z ich oferty skorzystali nie tylko nabywcy z Polski, ale również m.in. ze Słowacji.

Zarzuty będą dotyczyć paserstwa

Katowicka policja współpracuje ze służbami państw, z których pochodziły skradzione samochodu. Po ustaleniach możliwe będzie przedstawienie zarzutów paserstwa osobom związanym z obrotem skradzionymi częściami. 

Więcej o: