Zakopane. Kierowcy bezgranicznie ufają GPS. Najpierw Gubałówka, teraz Kuźnice. "Jadą na ślepo"

Straż miejska z Zakopanego codziennie zawraca kilkuset kierowców, którzy przez błąd nawigacji GPS są kierowani do Kuźnic, gdzie obowiązuje zakaz ruchu. Pod koniec lipca podobny problem wystąpił na Gubałówce - z powodu błędu GPS tylko jednego dnia wjechało tam blisko 700 turystów, którzy chcieli w ten sposób ominąć centrum miasta.
Zobacz wideo

Kierowcy jadący do Zakopanego znowu są wprowadzani w błąd przez popularną nawigację Google. Jak podaje RMF FM, od kilku dni turyści masowo wjeżdżają do Kuźnic - zamkniętej dla ruchu samochodowego części Zakopanego, w której znajduje się m.in. dolna stacja kolei linowej na Kasprowy Wierch i wejście na wiele szlaków turystycznych, m.in. na Giewont. Z zakazu obowiązującego na odcinku od ronda przy ulicy Jana Pawła II do postoju kolejki zwolnione są jedynie busy, taksówki, pojazdy służb miejskich i mieszkańców oraz turystów, którzy wynajmują w Kuźnicach kwatery.

Zakopane. Kierowcy jadą "na ślepo" do Kuźnic. Grożą im mandaty

Kierowcy masowo ignorują znak zakazu wjazdu do Kuźnic - wszyscy ślepo podążają za nawigacją, która pokazuje, że można w ten sposób dojechać pod samą kolejkę liniową na Kasprowy Wierch. Dziennie - jak informuje "Gazeta Krakowska" - zakopiańskie służby zawracają stamtąd 300-400 kierowców. W ostatnim tygodniu lipca do identycznej sytuacji dochodziło na Gubałówce - wówczas jednego dnia na błąd nawigacji "nabrało się" aż 700 kierowców.

- Można powiedzieć: takie lustrzane odbicie tego, co mogliśmy obserwować na Gubałówce, czyli de facto - GPS prowadzi naszych turystów, którzy jadą na ślepo, nie zwracając oczywiście uwagi na oznakowanie - powiedział szef zakopiańskiej straży miejskiej Marek Trzaskoś w rozmowie z reporterem RMF FM. Jak dodał, kierowcy po zatrzymaniu przez patrol tłumaczą, że wszystkiemu winna jest nawigacja. Niektórzy wyjeżdżają z Kuźnic z mandatami, które wynoszą do 500 złotych. 

Straż miejska w Zakopanem informuje, że wystąpiła do firmy Google z prośbą o naniesienie poprawki na mapie - tak, by nawigacja nie wprowadzała turystów w błąd.

Więcej o: