Pogoda. Tegoroczny lipiec był najcieplejszym w historii pomiarów. Syberia płonie, a Grenlandia się topi

Najnowsze dane opublikowane przez europejską służbę monitorującą zmiany klimatu Copernicus Climate Change Service (C3S) pokazują, że temperatury w 2019 roku są rekordowo wysokie. Po najcieplejszym w historii pomiarów czerwcu mamy najcieplejszy lipiec.
Zobacz wideo

Tak ciepłego lata nie było od lat. Choć lipiec jest generalnie najcieplejszym miesiącem w roku, z danych C3S wynika, że tegoroczny lipiec był najgorętszym miesiącem, jaki kiedykolwiek odnotowano. W Europie tegoroczna średnia temperatura lipcowa była wyższa niż średnia z lat 1981-2010. Zaobserwowano jednak duże różnice na całym kontynencie. Powyżej średniej była przede wszystkim temperatura w Europie Zachodniej - głównie z powodu krótkiej, ale bardzo intensywnej fali upałów w ostatnim tygodniu miesiąca. We wschodniej części kontynentu temperatura w lipcu była generalnie poniżej średniej. 

Anomalia temperatury powietrza na powierzchni w lipcu 2019 r. w stosunku do średniej lipcowej w latach 1981-2010Anomalia temperatury powietrza na powierzchni w lipcu 2019 r. w stosunku do średniej lipcowej w latach 1981-2010 Fot. ECMWF, Copernicus Climate Change Service

Jest nowy rekord średniej temperatury. Cieplej jest niemal na całym świecie

Copernicus Climate Change Service informuje, że w skali globalnej obserwowany jest zauważalny wzrost temperatury. Lipcowe pomiary były powyżej średniej z lat 1981-2010 m.in. na Alasce (gdzie został pobity rekord ciepła), na Grenlandii (gdzie zaobserwowano wyraźny spadek masy lodowców, które się topią), części Syberii (gdzie odnotowano wiele pożarów), a także w Azji Środkowej. Temperaturę wyższą niż średnia odnotowano w lipcu także w niemal całej Afryce i Australii, a także na Antarktydzie. Temperatury poniżej średniej odnotowano z kolei na kilku obszarach lądowych i oceanicznych, w tym na znacznej części Kanady, części północnego Atlantyku i południowego Pacyfiku oraz na południowy zachód od Australii.

Globalna średnia temperatura dla lipcaGlobalna średnia temperatura dla lipca Fot. ECMWF, Copernicus Climate Change Service

Globalna temperatura w lipcu była o 0,56 stopnia wyższa niż średnia dla miesiąca lipca z lat 1981-2010 oraz o 0,04 stopnia wyższa niż średnia z  lipca 2016 roku, który był poprzednim najcieplejszym lipcem w historii pomiarów meteorologicznych.

Więcej o:
Komentarze (123)
Pogoda. Tegoroczny lipiec był najcieplejszym w historii pomiarów. Syberia płonie, a Grenlandia się topi
Zaloguj się
 • kzet69

  Oceniono 20 razy 12

  Jestem na Dominikanie, teoretycznie podczas pory deszczowej, tyle że przez ostatnie 10 dni deszcz padał... raz. Od 3 miesięcy katastrofalna susza, wyschnięte rzeki, suche palmy, wyschnięte uprawy trzciny cukrowej, dramat... a nasza prawica napisze (jak niejaki @absyntowy profesor) : "Pie...nie" ....

 • cob22

  Oceniono 11 razy 7

  E co tam , wiekszosc Polakow w to nie wierzy, wlaczy sobie klimy a zima popali "wunglem"
  To wszystko pewnie lewackie, masonskie i w rekach Zydow.

 • remo29

  Oceniono 10 razy 4

  Ale jeden działacz partyjny pewnego wieczoru zmarzł na werandzie, czyli nie ma problemu.

 • mlody_dron

  Oceniono 13 razy 3

  Z tego co mi wiadomo to jest takie państwo co się nazywa Watykan. Państwo to ma dysproporcjonalnie gigantyczne środki i podobno reprezentuje wysokie standardy moralne.

  Może w takim razie Watykan ufunduje badania naukowe i rozwiązania, które chociaż trochę pomogą planecie?

 • scyplon_afrykanski

  Oceniono 17 razy 3

  A najlepsze jest to, że zaraz jakiś geniusz napiszę, że to tylko pół stopnia albo jeden stopień, nie rozumiejąc co to znaczy.

 • Maks Maks

  Oceniono 2 razy 2

  Zawsze mówiło się o ocieplaniu klimatu jako o czymś pozytywnym... np. między zwaśnionymi państwami.
  A tu takie dobro i to globalnie.

 • kolo125

  Oceniono 12 razy 2

  U nas nie lipiec, a czerwiec był cieplejszy! nie należy uogólniać, bo to prowadzi to przekłamań !

 • yani

  Oceniono 3 razy 1

  Jeżeli mrozy zimą tłumaczy się globalnym ociepleniem to z pewnością upały latem są oznaką globalnego oziębienia...

 • janrem1960

  Oceniono 3 razy 1

  To ja akurat mam pecha. Mieszkam na zachodnich Mazurach. Kilka ciepłych dni w czerwcu, Zimny cały lipiec. W sierpniu jak na razie jeden ciepły dzień. Przeklęte strony?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX