Pogoda. Tegoroczny lipiec był najcieplejszym w historii pomiarów. Syberia płonie, a Grenlandia się topi

Najnowsze dane opublikowane przez europejską służbę monitorującą zmiany klimatu Copernicus Climate Change Service (C3S) pokazują, że temperatury w 2019 roku są rekordowo wysokie. Po najcieplejszym w historii pomiarów czerwcu mamy najcieplejszy lipiec.
Zobacz wideo

Tak ciepłego lata nie było od lat. Choć lipiec jest generalnie najcieplejszym miesiącem w roku, z danych C3S wynika, że tegoroczny lipiec był najgorętszym miesiącem, jaki kiedykolwiek odnotowano. W Europie tegoroczna średnia temperatura lipcowa była wyższa niż średnia z lat 1981-2010. Zaobserwowano jednak duże różnice na całym kontynencie. Powyżej średniej była przede wszystkim temperatura w Europie Zachodniej - głównie z powodu krótkiej, ale bardzo intensywnej fali upałów w ostatnim tygodniu miesiąca. We wschodniej części kontynentu temperatura w lipcu była generalnie poniżej średniej. 

Anomalia temperatury powietrza na powierzchni w lipcu 2019 r. w stosunku do średniej lipcowej w latach 1981-2010Anomalia temperatury powietrza na powierzchni w lipcu 2019 r. w stosunku do średniej lipcowej w latach 1981-2010 Fot. ECMWF, Copernicus Climate Change Service

Jest nowy rekord średniej temperatury. Cieplej jest niemal na całym świecie

Copernicus Climate Change Service informuje, że w skali globalnej obserwowany jest zauważalny wzrost temperatury. Lipcowe pomiary były powyżej średniej z lat 1981-2010 m.in. na Alasce (gdzie został pobity rekord ciepła), na Grenlandii (gdzie zaobserwowano wyraźny spadek masy lodowców, które się topią), części Syberii (gdzie odnotowano wiele pożarów), a także w Azji Środkowej. Temperaturę wyższą niż średnia odnotowano w lipcu także w niemal całej Afryce i Australii, a także na Antarktydzie. Temperatury poniżej średniej odnotowano z kolei na kilku obszarach lądowych i oceanicznych, w tym na znacznej części Kanady, części północnego Atlantyku i południowego Pacyfiku oraz na południowy zachód od Australii.

Globalna średnia temperatura dla lipcaGlobalna średnia temperatura dla lipca Fot. ECMWF, Copernicus Climate Change Service

Globalna temperatura w lipcu była o 0,56 stopnia wyższa niż średnia dla miesiąca lipca z lat 1981-2010 oraz o 0,04 stopnia wyższa niż średnia z  lipca 2016 roku, który był poprzednim najcieplejszym lipcem w historii pomiarów meteorologicznych.

Więcej o: