Wałbrzych. Dwóch 18-latków drukowało banknoty na drukarce. Fałszywe pieniądze rozpoznała ekspedientka

Dwóch 18-letnich mieszkańców Wałbrzycha wydrukowało na domowej drukarce 100 złotowe banknoty. Fałszywe pieniądze rozpoznała ekspedientka jednego ze sklepów, gdzie jeden z nich próbował zrobić zakupy.
Zobacz wideo

Do zdarzenia doszło we wtorek 30 lipca w dzielnicy Szczawienko w Wałbrzychu. Ekspedientka zorientowała się, że jeden z klientów chce zapłacić za zakupy spożywcze sfałszowanymi banknotami. Kobieta wezwała na miejsce policjantów.

Dwóch 18-latków w Wałbrzychu wydrukowało pieniądze na domowej drukarce. Grozi im 10 i 25 lat pozbawienia wolności

Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu potwierdzili, że banknoty są nieprawdziwe. Okazało się, że nastolatek wydrukował je na domowej drukarce. Świadczyło o tym m.in. to, że nie miały znaków wodnych czy to, że na wszystkich banknotach był ten sam numer. Dodatkowo pieniądze były nierówno wycięte, a wydruk na awersie odwrócony był do góry nogami.

W miejscu zamieszkania jednego z chłopaków zabezpieczono laptopa, drukarkę oraz pendrive'a, które wykorzystane zostały do wydrukowania fałszywych pieniędzy o nominale 100 złotych.

Prokurator postawił zatrzymanym zarzuty. Pierwszemu podejrzanemu grozi 10 lat pozbawienia wolności za usiłowanie oszustwa i wprowadzenie do obiegu fałszywych banknotów. Drugi nastolatek odpowie za przestępstwo podrabiania pieniędzy. W jego przypadku grozi mu kara nawet 25 lat pozbawienia wolności. 18-latkowie objęci są dozorem policyjnym.

Więcej o: