Ojciec Gużyński apeluje o odwołanie abp. Jędraszewskiego. Podaje adres i namawia by pisać listy

Ojciec Paweł Gużyński zainicjował maraton pisania listów do abp. Marka Jędraszewskiego. Dominikanin liczy, że masowa korespondencja do duchownego spowoduje jego ustąpienie ze stanowiska metropolity krakowskiego. To reakcja na słowa arcybiskupa o "tęczowej zarazie".
Zobacz wideo

O. Paweł Gużyński zachęca do akcji na Facebooku. Jak wyjaśnia, pomysł wziął się jeszcze z czasów, gdy był aktywistą Amnesty International. Wówczas on i inni działacze wysyłali listy, by "wytwarzać nieustający nacisk" na instytucje w sprawie obrony prześladowanych osób. "Robiliśmy to tak długo, dopóki sprawa nie znajdowała jakiegoś sensownego finału" - wyjaśnia o. Gużyński.

Gużyński rozpoczął maraton pisania listów do abp. Jędraszewskiego

Zakonnik nie ukrywa, że chodzi o ustąpienie arcybiskupa z urzędu. "Proponuję, abyśmy od jutra (wpis pojawił się w niedzielę wieczorem - red.) zaczęli wysyłać listy do abp. Jędraszewskiego z wyrazem oczekiwania, że honorowo poda się do dymisji z powodu słów o 'tęczowej zarazie'" - zachęca dominikanin. Duchowny zapewnia, że "nie chodzi o wewnątrzkościelny bunt".

Jeżeli zrobimy to wspólnie, konsekwentnie i z zachowaniem należytego szacunku dla urzędu biskupa, będzie to miało przynajmniej siłę wyrazu naszej przyzwoitości. Taki nasz katolicki maraton pisania listów

- stwierdza i dodaje: "Nasza własna bierność nas niszczy".

Metropolita krakowski o "tęczowej zarazie"

Post, choć opublikowany zaledwie 10 godzin temu, zyskał wiele reakcji. Wielu komentujących pochwala inicjatywę i deklaruje pisanie listów oraz maili. Inni jednak są sceptyczni. "Takie sobie. Naiwne. Większość Polaków popiera z całego serca wystąpienie Arcybiskupa" - stwierdza jeden z użytkowników Facebooka.

- Czerwona zaraza już po naszej ziemi nie chodzi. Co wcale nie znaczy że nie ma nowej, która chce opanować nasze dusze, serca i umysły. (...) Nie czerwona, ale tęczowa - mówił arcybiskup Marek Jędraszewski podczas mszy w Bazylice Mariackiej którą odprawił z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W piątek i niedzielę odbyły się kilkudziesięcioosobowe protesty przed siedzibą kurii małopolskiej, z kolei w środę protesty odbędą się przed budynkiem Nuncjatury Apostolskiej w Polsce, przy al. Szucha 12. Wcześniej słowa abp. Jędraszewskiego krytykował m.in. ks. Wojciech Lemański. "Takie słowa po nauczaniu papieża Franciszka o potrzebie szacunku wobec osób LGBT. Takie słowa biskupa, który ochraniał abp. Paetza. Żenada, wstyd, kompromitacja" - pisał duchowny. 

Więcej o: