Czy dymisja arcybiskupa Jędraszewskiego jest możliwa? Zapowiedziany protest w Warszawie

Nie milkną echa po wypowiedzi abp. Marka Jędraszewskiego, który podczas mszy świętej mówił o "tęczowej zarazie". W Warszawie zorganizowany zostanie protest osób domagających się dymisji arcybiskupa.
Zobacz wideo

W środę 7 sierpnia o godzinie 18 przed siedzibą Kurii Warszawsko-Praskiej odbędzie się protest przeciwko nienawiści. Manifestacja przy ulicy Floriańskiej 2 potrwa najprawdopodobniej godzinę. Wcześniej protest przeciwko arcybiskupowi Jędraszewskiemu odbył się w Krakowie. 

Dymisja arcybiskupa Jędraszewskiego główną przyczyną organizacji protestu przed warszawską kurią

Protest "Stop Nienawiści: Domagamy się dymisji abp. Jędraszewskiego" zorganizowany zostaje w ramach sprzeciwu wobec ostatnich wypowiedzi duchownych względem osób homoseksualnych. Na stronie wydarzenia opublikowanego na Facebooku czytamy:

Nie zgadzamy się na odwoływanie się przez abp. Jędraszewskiego do najbardziej haniebnych tradycji represji wobec osób LGBTQ. Sprzeciwiamy się retoryce polskiego Kościoła Katolickiego. Nagonka na bitych i opluwanych musi się skończyć

Uczestnicy protestu mają domagać się dymisji abp. Marka Jędraszewskiego, który w ostatnich dniach krytykowany jest za słowa o "tęczowej zarazie". Arcybiskup w kazaniu z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego namawiał wiernych do walki ze środowiskiem LGBT+. Wiele organizacji działających na rzecz tego środowiska rozważa pozwanie duchownego za te słowa.

Do przeprowadzenia akcji mającej wpłynąć na dymisję Jędraszewskiego zachęca także ojciec Paweł Gużyński. Dominikanin namawia do katolickiego "maratonu" pisania listów, które mogą przekonać duchownego do "honorowego poddania się do dymisji z powodu słów o tęczowej zarazie".  

Wcześniej osoby zrzeszone w stowarzyszeniach rodziców i sojuszników osób LGBT+ w liście do arcybiskupów Wojciecha Polaka, Stanisława Gądeckiego i Salvatore Pennacchio domagali się m.in: dymisji arcybiskupa Tadeusza Wojdy, odwołania proboszcza parafii św. Jadwigi w Białymstoku oraz przeprosin odczytanych we wszystkich parafiach. List wysłany został w formie reakcji na słowa duchownych przed i po Marszu Równości w Białymstoku.  

Więcej o: