Polacy coraz surowiej oceniają Kościół katolicki. Najpoważniejszym problemem jest pedofilia księży

CBOS przeprowadził w lipcu badania opinii dotyczących Kościoła katolickiego w Polsce i na świecie. Z badań tych wynika, że ludzie są coraz bardziej krytyczni wobec tej instytucji, a to wiąże się z ujawnianymi coraz częściej przypadkami pedofilii duchownych i ich zaangażowaniem w politykę.
Zobacz wideo

CBOS donosi, że blisko dwie piąte badanych krytykuje Kościół katolicki w Polsce - 38 procent biorących udział w sondażu osób ma złe zdanie o działalności tej instytucji. Pozytywnie odnosi się do niej niespełna połowa badanych (48 proc).

Pogorszyła się opinia Polaków o Kościele

Zwiększyła się grupa osób o krytycznym nastawieniu do działalności Kościoła w Polsce - w stosunku do ostatniego badania jest większa o 4 punkty procentowe. Coraz mniej ludzi ma też stosunek pozytywny - tu ubyło 5 punktów procentowych - donosi CBOS.

Zdaniem respondentów największym problemem polskiego Kościoła jest pedofilia wśród księży - tak uważa 60 proc. osób biorących udział w badaniu. Kolejnym czynnikiem decydującym o negatywnym nastawieniu do Kościoła jest jego zaangażowanie w politykę (37 procent). 29 procent badanych wskazuje, że problemem jest także odchodzenie wiernych, a następnych 20 proc. wymienia homoseksualizm wśród kleryków.

Badanym nie podobają się także kazania, w trakcie których księża dają wyraz swoim sympatiom politycznym (20 proc.) i zbyt wysokie opłaty pobierane od wiernych z okazji sakramentów. 18 procent osób zwraca uwagę na zbyt wystawny i rozrzutny styl życia księży, a 15 proc. wymienia także nieprzestrzeganie celibatu.

Analitycy CBOS wskazują, że pogorszenie się ocen działalności Kościoła wiąże się z ujawnieniem przypadków molestowania seksualnego dzieci przez księży. Ich zdaniem wpływ na to miała także premiera filmu "Kler" Wojciecha Smarzowskiego.

W przesłanym KAI komunikacie czytamy:

Duża część społeczeństwa uważa, że [Kościół - przyp.red] niewłaściwie reagował na ujawnione przypadki wykorzystywania seksualnego dzieci przez osoby duchowne. Powoduje to pogorszenie ogólnych ocen działalności Kościoła.

Warto zauważyć, że im lepiej wykształceni respondenci, tym bardziej krytycznym nastawianiem wykazują się w tym przypadku. Znaczącymi czynnikami są także lepsza pozycja zawodowa, wyższe dochody w przeliczeniu na osobę w gospodarstwie domowym i zmniejszająca się częstotliwość udziału w praktykach religijnych.

Badanie przeprowadzono w dniach 4 - 11 lipca 2019 r. metodą bezpośredniego wywiadu. Reprezentatywna próba badawcza dorosłych Polaków została dobrana losowo i liczyła 1077 osób.

Więcej o:
Komentarze (192)
Polacy coraz bardziej surowo oceniają Kościół katolicki. Największym problemem pedofilia księży
Zaloguj się
 • 1moja

  Oceniono 73 razy 63

  Najwiekszym problemem jest feudalne finansowanie kosciolka i ich zlotych cielcow. Kazdy podatnik, niezaleznie od wiary wyznania czy swiatopogladu, jest zmuszony jak chlop panszczyzniany do urzymywania ich przenajswietszych zlodziejstw biskupich.
  Kiedy dekomunizacja dotrze do tego stalinowskiego /powstal za Stalina/ funduszu koscielnego?!
  Przegonilismy naziste, przegonilismy komuniste, przegonimy i kaczyste.

 • freud1

  Oceniono 44 razy 42

  Sprawa jest prosta: Podatki.
  Niech wierni placa na Kosciol, a Kosciol placi panstwu, czyli tak jak jest w panstwach cywilizowanych i dokladnie tak, jak chcial Jezus (oddac cesarzowi co cesarskie).
  Bo pedofilia sukienkowych jest ogromnym problemem, ale w wolsce niestety niejedynym problemem z kk.

 • tempa-dzida2

  Oceniono 36 razy 30

  I słusznie. Kapłani powinni działać w swoich (?????) kościołach i świątyniach.
  I budować je za swoje pieniądze.

 • arreis65

  Oceniono 32 razy 28

  kościół katolicki to zbrodnicza organizacja, najstarsza i największa mafia na świecie - wielokrotnie dopuszczał się ludobójstwa, torturował, ograbił i oszukał miliomy miliony ludzi, czerpał korzyści z niewolnictwa, prostytucji i oszustw bankowych, praktykował najgorsze zboczenia - ale ciągle znajdują nowe stada baranów co na kolanach całują pierścień biskupa !!!

 • rgfm

  Oceniono 25 razy 25

  Ten kosciol to jedno wielkie nieszczescie. Zrobil z polowy Polakow stado dzikich baranow.

 • gapcio2010

  Oceniono 23 razy 23

  Jędraszewski przebierańcu : CZARNA ZARAZA JEST JESZCZE GORSZA NIŻ MINIONA CZERWONA !I żeby było jasne, nie ma to nic wspólnego z wiarą. Te czarne prymitywy nie są do NICZEGO POTRZEBNE !!!

 • matylda1001

  Oceniono 23 razy 23

  Największe nieszczęście Polaków w kontekście religijnym polega na tym, że nie potrafią oddzielić wiary w Boga od instytucji kościoła.

 • polakadam

  Oceniono 23 razy 23

  Coraz więcej osób nie chce mieć z pasożytami w czarnych sukienkach nic wspólnego. Do seminarium duchownego w Olsztynie nie zgłosił się ani jeden kandydat na pierwszy rok studiów. Wyjątkowo mało kandydatów zgłasza się również do innych seminariów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX