Są wyniki kontroli kuratorium ws. 10-latka z Torunia. Ordo Iuris twierdziło, że ukarano go za krytykę Bandery

10-letni uczeń szkoły podstawowej w Toruniu był agresywny wobec swoich kolegów, ale doniesienia medialne w jego sprawie nie były "adekwatne do rzeczywistych wydarzeń" - wynika z kontroli kuratorium oświaty. Zdementowano też doniesienia fundacji Ordo Iuris, która alarmowała, że szkoła chce ukarać chłopca, bo ten zwrócił uwagę swojemu koledze z Ukrainy i "potępił Banderę".
Zobacz wideo

Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty Marek Gralik przygotował pismo podsumowujące kontrolę w szkole podstawowej w Toruniu. Wynika z niego, że doniesienia medialne dotyczące 10-letniego ucznia szkoły były nieadekwatne - podaje Onet.pl. W połowie lipca na prawicowych portalach zaczęły się pojawiać artykuły, w których nie kryto oburzenia tym, że szkoła skierowała do sądu rodzinnego sprawę 10-latka. W sprawie pojawiały się sprzeczne wersje zdarzeń. 

Fundacja Ordo Iuris wskazywała, że chłopiec jest karany przez szkołę, ponieważ "na przerwie zwrócił uwagę koledze narodowości ukraińskiej, który wychwalał S. Banderę, że w Polsce uważany jest on za bandytę". Podkreślano też, że 10-latek pochodzi z patriotycznej rodziny, a jego przodkowie padli ofiarą rzezi wołyńskiej. Szkoła zdementowała te informacje, podkreślając, że chodzi o problemy wychowawcze chłopca - o Stepanie Banderze nie było mowy. Poparcie 10-latkowi okazał także m.in. Piotr Liroy-Marzec, który napisał w tej sprawie do ministra edukacji i zażądał "wycofania absurdalnych zarzutów szkoły wobec rodziców młodego polskiego Patrioty".

Czytaj też: Ordo Iuris alarmuje, że szkoła chce zabrać 10-latka rodzicom, bo potępił Banderę. Dyrekcja zaskoczona

Kuratorium: 10-latek był agresywny, ale konfliktu narodowościowego z Ukraińcem nie było

Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty przeprowadził kontrolę na wniosek toruńskiej posłanki PiS Anny Sobeckiej. Jak stwierdził, kontrola wykazała, że doniesienia medialne ws. 10-latka "nie są adekwatne do rzeczywistych wydarzeń". Zdementował też informację, że między chłopcem a jego kolegą z Ukrainy istniał konflikt narodowościowy. 

W ramach posiadanych kompetencji ustalono, że treść przedstawionych podczas kontroli uwag z dziennika elektronicznego wskazuje na zachowanie agresywne ze strony ucznia przedstawianego w mediach jako »Maciek« w stosunku do wielu kolegów, natomiast żadna z uwag zawartych w dzienniku elektronicznym nie wskazuje na istnienie między nim a chłopcem z Ukrainy konfliktu na tle narodowościowym

- czytamy w piśmie Marka Gralika cytowanym przez Onet. 

Jak dodał, szkoła zdecydowała o przekazaniu sprawy do sądu rodzinnego, bo według dyrekcji wyczerpały się już wszystkie inne szkolne procedury, które można by wszcząć wobec 10-latka. Szkoła nie chciała jednak - wbrew temu, co twierdziła fundacja Ordo iuris - odebrać praw rodzicielskich rodzicom chłopca. Placówka prosiła jedynie o wgląd w sytuację rodzinną chłopca. 

Więcej o:
Komentarze (241)
Są wyniki kontroli kuratorium ws. 10-latka z Torunia. Zdaniem Ordo Iuris ukarano go za krytykę Bandery
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 118 razy 96

  Zdelegalizować Ordo. Sianie paniki i niepokojów to wystarczający powód. Wykorzystywanie dzieci do polityki. Wstyd!

 • vafello65

  Oceniono 93 razy 77

  Liroy jest z Kielc, to powinien wiedzieć, że pewien chłopiec mieszkający w Kielcach bał się, że dostanie lanie od swoich rodziców, ponieważ ponownie zapomniał wrócić do domu o czasie. Wykombinował, że schowa się na noc w piwnicy u swojego kolegi a o poranku wróci do domu i powie swoim rodzicom, że porwali go żydzi co chcieli z jego krwi przygotować macę. Rodzice, gdy wysłuchali jego relacji skrzyknęli sąsiadów i wybrali się na poszukiwania żydów. Dzisiaj to zdarzenie znane jest jako "pogrom kielecki".

 • Andrzej Krywen

  Oceniono 72 razy 58

  Ordo Juris, pani Sobecka, pan Liroy Marzec, PiS, Konfederacja, Radio Maryja, Gazeta Polska,... wszystko czego się dotkną obraca się w łajno.

 • bokaj

  Oceniono 52 razy 46

  Wielcy "chrześcijanie": Ordo Iuris, Sobecka.
  I - oczywiście - same kłamstwa.

  Doczekaliśmy czasów, kiedy katolicyzm oznacza brak uczciwości.
  Chyba Opatrzność testuje rozum Polaków, podsuwając im diabłów przebranych za wrzaskliwych katolików.
  Oblewamy ten test.

 • calmy

  Oceniono 43 razy 37

  Tak się inscenizuje nienawiść.
  A potem winien będziejakiś zdezorientowany motłoch, a panowie w krawatach umyją rączki i bęądą się dziwić.
  W ten sam sposób w Rzeszy Niemieckiej powoli, przez dziesięiolecia poprzedzające dojście Adolfa do władzy organizowano nastroje antysemickie. Kłamstwami, pomówieniami, oskarżeniami o wydumane zbrodnie i występki.
  Wiemy do czego to doprowadziło.

 • elq_1

  Oceniono 40 razy 34

  W większości krajów, przestępcza organizacja Ordo Juris nie ma prawa działać!
  Tylko w tym kraju watykańsko - IPNowskich niewolników, jedynym w EU ma się dobrze!

 • precz_z_komunia

  Oceniono 39 razy 33

  Orda Jurysa za podobne działania została zdelegalizowana w Brazylii :-)

 • incipit

  Oceniono 35 razy 31

  Zdelegalizować Ordo Iuris. Pseudokatoliccy przestępcy posługujący się kłamstwem i insynuacją nawet wobec dzieci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX