"Wiadomości" podały, że władze Gdańska "gloryfikują" nazistów. Ratusz żąda przeprosin i 100 tys. zł na WOŚP

"Wiadomości" TVP sprzed kilku dni przekonywały, że władze Gdańska "odwołują się do nazistowskiej spuścizny". Ratusz poinformował, że wysłał do Telewizji Polskiej przedprocesowe wezwanie do sprostowania. Miasto żąda przeprosin i wpłacenia 100 tys. zł na rzecz WOŚP.
Zobacz wideo

Prawnicy reprezentujący gdański samorząd wysłali do szefa programu "Wiadomości" TVP 1 przedprocesowe wezwanie do sprostowania. Chodzi o materiał wyemitowany 24 lipca br. w głównym wydaniu "Wiadomości", w którym padły m.in. sformułowania, że: "władze Miasta Gdańska otwarcie gloryfikują nazistowską kartę w historii Gdańska", "władze Miasta Gdańska przypisują Polakom współodpowiedzialność za wybuch II Wojny Światowej" i, że "władze Miasta Gdańska odwołują się do nazistowskiej spuścizny". 

- Ten tramwaj [z tabliczką "Danzig"] jest tylko symbolem tak naprawdę. Ten tramwaj jeździ po Gdańsku nie od dziś, jest symbolem takich tęsknot władz Miasta Gdańska za tym, co niemieckie - mówił w materiale Marcin Wikło, publicysta "Sieci". Krótko później głos z "offu" mówił: - W latach 30. ubiegłego wieku Wolne Miasto Gdańsk, do którego dziedzictwa chętnie odwołują się współpracownicy Dulkiewicz, było zdominowane przez niemieckich nazistów, Polacy byli w mieście brutalnie prześladowani.

Jak wyjaśnia magistrat, tezy przedstawione w TVP są "w stopniu oczywistym zniesławiające i naruszają dobre imię Miasta Gdańska". "Sugerowanie, że Władze Gdańska w swojej polityce historycznej odwołują się do jednej z najbardziej zbrodniczych ideologii w historii ludzkości jest jednym z najcięższych zarzutów, które można postawić w debacie publicznej. Podobnie, przez pryzmat doświadczeń historycznych, należy ocenić zarzut prowadzenia polityki współodpowiedzialności Polski za wybuch II Wojny Światowej. Nie ulega więc wątpliwości, że w niniejszej sprawie doszło do naruszenia dóbr osobistych gdańskiego samorządu" - czytamy w oświadczeniu.

Przeprosiny w "Wiadomościach" i 100 tys. zł na WOŚP

Miasto żąda przeprosin opublikowanych w pierwszej minucie trwania programu o następującej treści:

Redakcja "Wiadomości" Telewizji Polskiej, przeprasza Gminę Miasta Gdańska za naruszenie jej dobrego imienia poprzez opublikowanie w dniu 24 lipca 2019 roku, w głównym wydaniu "Wiadomości" wyemitowanym o godzinie 19:30, nieprawdziwych i zniesławiających Gminę Miasta Gdańska informacji, zgodnie z którymi:
"władze Miasta Gdańska otwarcie gloryfikują nazistowską kartę w historii Gdańska", "władze Miasta Gdańska przypisują Polakom współodpowiedzialność za wybuch Drugiej Wojny Światowej", "władze Miasta Gdańska odwołują się do nazistowskiej spuścizny".
Redakcja "Wiadomości" Telewizji Polskiej oświadcza, że w rzeczywistości brak jest jakichkolwiek racjonalnych podstaw do formułowania powyżej przedstawionych, zniesławiających sugestii. W związku z powyższym Redakcja "Wiadomości" Telewizji Polskiej wyraża ubolewanie, że tego rodzaju informacje zostały opublikowane i rozpowszechnione w głównym wydaniu "Wiadomości" Telewizji Polskiej.

Gdańsk żąda również wpłacenia, w ciągu 7 dni od wezwania, 100 tyś zł na WOŚP.

Więcej o:
Komentarze (237)
"Wiadomości" podały, że władze Gdańska "gloryfikują" nazistów. Ratusz żąda przeprosin i 100 tys. zł na WOŚP
Zaloguj się
 • chi-neng

  Oceniono 67 razy 37

  Brawo Ratusz!
  Tak trzymac w stosunku do komuno-bolszewickiej propagandy pro-rzadowej!

 • jle_ffm

  Oceniono 46 razy 26

  Pisowska banda sama 'gloryfikuje' nazistów, skoro ich prokuratura nie była w stanie postawić naziolom zarzutów podczas tzw. urodzin Hitlera mając do dyspozycji materiał TVNu.

 • waldiwej

  Oceniono 43 razy 19

  To TVP jest Gebelsowską propaganda Pisu. To tvp ma cechy komunistyczno-faszystowskiej tuby.

 • kotprezesa

  Oceniono 21 razy 17

  Jednego prezydenta Gdańska PiSS ze swoją QrWizją już zabiła...

 • varranzcomodo242

  Oceniono 37 razy 17

  Różnica między TVPiS, a TVP za komuny jest taka, że chociaż wtedy manipulowali ile wlezie to przynajmniej starali się nadać pozory prawdopodobieństwa przekazywanym komunikatom. Zdawali sobie sprawę, że ludzie nie we wszysko uwierzą. Dzisiejsza władza jest tych skrupułów całkowicie wyzbyta. Pomimo tego, że w dzisiejszym świecie, nieporównywalnie łatwiej zweryfikować infomacje. Nikogo jednak nie zdziwi jeśli w wieczornych Wiadomościach zobaczy komunikat "Platforma Obywatelska uprawiała kapustę, która zjada ludzi", "Michnik złożył wniosek o kanonizowanie Kiszczaka" czy "księża molestowani przez nieletnich".

 • uutek

  Oceniono 39 razy 17

  Umysłowe omułki z TVP nie sięgają dalej niż II wojna światowa - historia Gdańska za czasów I RP to dla nich terra incognita.

 • fakiba

  Oceniono 32 razy 14

  Stówka to dla Kurskiego jak splunąć , trzeba było ich porządnie wystraszyć i nie bawić się z nimi w chowanego

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 25 razy 13

  Gdańsk i jego mieszkańcy gremialnie leją na PiS i jego wyznawców, leją na szczerbatego prezia pokrytego łupieżem...
  Więc należy to miasto obrzucić goownem a jego władze maksymalnie deprecjonować we wszystkich pisich mediach...
  Tylko kto uwierzy w to że tradycyjnie, najbardziej różnorodne narodowościowo i kulturowo miasto w Polsce, najbardziej tolerancyjne i otwarte na świat jest stolicą naziolstwa a pis jest partią, która od naziolstwa Polskę broni

 • zakrzyczny

  Oceniono 33 razy 13

  chyba pora w w wozy transmisyjne tvpsa, jak w szczury, rzucać kamieniami - depisyzacja czeka wszystkich pracowników kurskiego z parkingowymi włącznie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX