"Wiadomości" podały, że władze Gdańska "gloryfikują" nazistów. Ratusz żąda przeprosin i 100 tys. zł na WOŚP

"Wiadomości" TVP sprzed kilku dni przekonywały, że władze Gdańska "odwołują się do nazistowskiej spuścizny". Ratusz poinformował, że wysłał do Telewizji Polskiej przedprocesowe wezwanie do sprostowania. Miasto żąda przeprosin i wpłacenia 100 tys. zł na rzecz WOŚP.
Zobacz wideo

Prawnicy reprezentujący gdański samorząd wysłali do szefa programu "Wiadomości" TVP 1 przedprocesowe wezwanie do sprostowania. Chodzi o materiał wyemitowany 24 lipca br. w głównym wydaniu "Wiadomości", w którym padły m.in. sformułowania, że: "władze Miasta Gdańska otwarcie gloryfikują nazistowską kartę w historii Gdańska", "władze Miasta Gdańska przypisują Polakom współodpowiedzialność za wybuch II Wojny Światowej" i, że "władze Miasta Gdańska odwołują się do nazistowskiej spuścizny". 

- Ten tramwaj [z tabliczką "Danzig"] jest tylko symbolem tak naprawdę. Ten tramwaj jeździ po Gdańsku nie od dziś, jest symbolem takich tęsknot władz Miasta Gdańska za tym, co niemieckie - mówił w materiale Marcin Wikło, publicysta "Sieci". Krótko później głos z "offu" mówił: - W latach 30. ubiegłego wieku Wolne Miasto Gdańsk, do którego dziedzictwa chętnie odwołują się współpracownicy Dulkiewicz, było zdominowane przez niemieckich nazistów, Polacy byli w mieście brutalnie prześladowani.

Jak wyjaśnia magistrat, tezy przedstawione w TVP są "w stopniu oczywistym zniesławiające i naruszają dobre imię Miasta Gdańska". "Sugerowanie, że Władze Gdańska w swojej polityce historycznej odwołują się do jednej z najbardziej zbrodniczych ideologii w historii ludzkości jest jednym z najcięższych zarzutów, które można postawić w debacie publicznej. Podobnie, przez pryzmat doświadczeń historycznych, należy ocenić zarzut prowadzenia polityki współodpowiedzialności Polski za wybuch II Wojny Światowej. Nie ulega więc wątpliwości, że w niniejszej sprawie doszło do naruszenia dóbr osobistych gdańskiego samorządu" - czytamy w oświadczeniu.

Przeprosiny w "Wiadomościach" i 100 tys. zł na WOŚP

Miasto żąda przeprosin opublikowanych w pierwszej minucie trwania programu o następującej treści:

Redakcja "Wiadomości" Telewizji Polskiej, przeprasza Gminę Miasta Gdańska za naruszenie jej dobrego imienia poprzez opublikowanie w dniu 24 lipca 2019 roku, w głównym wydaniu "Wiadomości" wyemitowanym o godzinie 19:30, nieprawdziwych i zniesławiających Gminę Miasta Gdańska informacji, zgodnie z którymi:
"władze Miasta Gdańska otwarcie gloryfikują nazistowską kartę w historii Gdańska", "władze Miasta Gdańska przypisują Polakom współodpowiedzialność za wybuch Drugiej Wojny Światowej", "władze Miasta Gdańska odwołują się do nazistowskiej spuścizny".
Redakcja "Wiadomości" Telewizji Polskiej oświadcza, że w rzeczywistości brak jest jakichkolwiek racjonalnych podstaw do formułowania powyżej przedstawionych, zniesławiających sugestii. W związku z powyższym Redakcja "Wiadomości" Telewizji Polskiej wyraża ubolewanie, że tego rodzaju informacje zostały opublikowane i rozpowszechnione w głównym wydaniu "Wiadomości" Telewizji Polskiej.

Gdańsk żąda również wpłacenia, w ciągu 7 dni od wezwania, 100 tyś zł na WOŚP.