Libiąż. Nieznana substancja zagotowała wodę w rowie. "To prawdopodobnie pozostałość po wojnie"

Mieszkańcy zgłosili na straży pożarnej, że woda w rowie dziwnie bulgocze. Na miejscu wykopano beczkę, z której wyciekała substancja. Strażacy zapewniają, że nie doszło do skażenia. - To prawdopodobnie pozostałość po II wojnie światowej - mówi mł. asp. Iwona Szelichiewicz w rozmowie z Gazeta.pl.
Zobacz wideo

W środę wieczorem mieszkańcy miejscowości Libiąż w województwie małopolskim zauważyli, że woda w pobliskim rowie zachowuje się dziwnie. Gazeta Krakowska informuje, że około godziny 21 ktoś zadzwonił na straż pożarną, że woda w rowie przy ul. Gromieckiej bulgocze. 

Libiąż. Chemikalia zagotowały wodę, ale skażenie nie ma

Początkowo podejrzewano, że woda bulgocze, ponieważ doszło do awarii prądu z powodu uszkodzonego kabla elektrycznego. Strażacy, który przyjechali na ul. Gromiecką, zauważyli, że było to coś innego. Strażacy wykopali z ziemi koło rowu beczkę. - Beczka prawdopodobnie uległa uszkodzeniu i wyciekło z niech trochę substancji chemicznej - mówi kpt. mgr inż. Piotr Bębenek, Naczelnik Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego ze straży pożarnej w Chrzanowie w rozmowie z Gazeta.pl. 

Czynności w Libiążu trwają do tej pory. Na miejscu zjawili się specjaliści - policjanci i inspektorzy Ochrony Środowiska - z oddalonego o ponad 50 kilometrów Krakowa. Kpt. Bębenek zapewnia jednak, że wstępne badania wykluczyły już, że substancja jest niebezpieczna dla okolicznych mieszkańców i mogła doprowadzić do skażenia wody lub gleby. Ewakuacja mieszkańców nie była konieczna. Dodaje, że na miejsce jadą jeszcze saperzy, którzy wykluczą, że mamy do czynienia z materiałem wybuchowym. 

Beczka prawdopodobnie jest pozostałością po II wojnie światowej. Podejrzewa się, że substancję wykorzystywano do tworzenia zasłon dymnych. Nadal trwają jednak badania

- tłumaczy mł. asp. Iwona Szelichiewicz, rzeczniczka Komendanta Powiatowego Policji w Chrzanowie.

Dodaje, że policjanci zabezpieczają okolicę ulicy Gromieckiej, na której trwają czynności. Oznacza to, że droga jest nieprzejezdna. 

Więcej o: