75. rocznica Powstania Warszawskiego. Przed ambasadą Niemiec opuszczono flagi. "Na znak wstydu"

Przed ambasadą Niemiec opuszczono flagi. Znaczenie tego gestu wyjaśnił na Twitterze ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikel. Flagi wiszą dziś w połowie masztu "na znak żałoby i wstydu oraz dla uczczenia pamięci tysięcy ofiar Powstania Warszawskiego".
Zobacz wideo

"Przekazywanie pamięci o zbrodniach niemieckich jest i pozostanie naszym, Niemców, zadaniem i zobowiązaniem dla przyszłych pokoleń" - napisał ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikel, dołączając do wpisu zdjęcie. Widać na nim flagi Niemiec i Unii Europejskiej przed ambasadą Niemiec w Warszawie, które opuszczono do połowy.

75. rocznica Powstania Warszawskiego. Federalny minister spraw zagranicznych z wizytą w Polsce

W związku z uroczystościami z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego z dwudniową wizytą do stolicy Polski przyjechał federalny minister spraw zagranicznych Heiko Maas. Spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą oraz ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem, a następnie wziął udział w uroczystościach przy Pomniku Powstania Warszawskiego. Maas złoży dziś wieniec przy Pomniku Ofiar Rzezi Woli, a następnie w towarzystwie ministra Czaputowicza zwiedzi Muzeum Powstania Warszawskiego.

Powstanie Warszawskie. Wystąpienie zbrojne przeciw wojskom niemieckim trwało 63 dni

Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17:00. Początek dała mu akcja  "Burza". Rozkaz o wybuchu powstania wydany został 31 lipca przez dowódcę Armii Krajowej generała Tadeusza Komorowskiego ps. "Bór". Do walki stanęło 40-50 tysięcy młodych mieszkańców Warszawy. Powstanie Warszawskie trwało 63 dni. Zakończyło się 3 października 1944 roku, chociaż według wstępnych planów miało potrwać tylko kilka dni.

Więcej o: