Gdańsk. Gwałty w szpitalu psychiatrycznym. Dziennikarze dotarli do trzech nowych spraw

Do tej pory znane są sprawy co najmniej czterech niepełnoletnich pacjentek, które zostały zgwałcone podczas pobytu w szpitalu psychiatrycznym w Gdańsku. Dziennikarze dotarli jednak do kolejnych trzech spraw związanych z przemocą seksualną, jakie miały mieć miejsce w tej placówce.
Zobacz wideo

Pierwszy gwałt na nieletniej w szpitalu psychiatrycznym w Gdańsku ujawniony został w czerwcu 2019 roku. Wtedy też ofiarną napaści seksualnej okazała się 15-letnia pacjentka, przyjęta na oddział dla dorosłych. W nocy nastolatka została zgwałcona. Sprawcą okazał się 26-letni pacjent, który zajmował sąsiednią salę.

Później okazało się, że nie był to pierwszy przypadek napaści seksualnej jaki miał miejsce w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Gdańsku. Wcześniej dwie 13-letnie pacjentki miały zostać zgwałcone przez 37-letniego mężczyznę, również leczonego w tej placówce. Dodatkowo jak podaje "Wyborcza" w czerwcu tego roku do napaści seksualnej miało dojść także na nieletniej przebywającej na oddziale młodzieżowo-dziecięcym - Prokuratura wszczęła postępowanie w związku ze zdarzeniem, do którego miało dojść 8 czerwca. Podejrzanym w sprawie jest pełnoletni pacjent przebywający na oddziale młodzieżowo-dziecięcym. Mężczyzna miał dopuścić się innej czynności seksualnej na małoletniej.

Trzy nowe sprawy dotyczące szpitala psychiatrycznego w Gdańsku. Dotyczą "wspólnego obcowania płciowego" niepełnoletnich

Niestety nie jest to koniec spraw dotyczących napaści seksualnych w tej placówce. Do nowych przypadków dotarli dziennikarze Polsat News. Okazuje się, że dotyczy to trojga nastolatków - Na terenie szpitala ujawniono przypadek, w którym troje małoletnich dopuściło się wspólnego obcowania płciowego. W tej sprawie postępowanie wszczął sąd rodzinny, który ustali, czy doszło do demoralizacji małoletnich.

Od wielu miesięcy dyrektor placówki informował NFZ o problemach gdańskiego szpitala psychiatrycznego. Szpital zmaga się ze zbyt dużą liczbą pacjentów, niewystarczającym miejscem na oddziale dla dzieci czy brakami kadrowymi. Po informacjach dotyczących napaści seksualnych i gwałtów, lekarze zawiesili dyżury na izbie przyjęć. Dopiero po negocjacjach z Urzędem Marszałkowskim przyjęcia zostały wznowione. Pacjenci wymagający pomocy kierowani są także do pobliskich placówek w Stargardzie Gdańskim i Kościerzynie. Kontrolę w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym prowadzona jest przez NFZ oraz Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało także wprowadzenie reformy dotyczące leczenia psychiatrycznego dzieci

Więcej o: