Powstaniec Warszawski wspomina wydarzenia sprzed 75 lat. 'Wyglądało to pogrzebowo'

Mama ukroiła kromkę chleba, plasterek słoniny i nalała do kieliszka wódki. Powiedziała: 'Słuchaj Władziu, jeśli trzeba, to idź i ty'. No i łyknąłem to ździebko tej wódki, przegryzłem ten chleb. Jak wychodziłem, to widziałem, że mama zrobiła za mną krzyż - mówi w rozmowie z Gazeta.pl Władysław Rosiński.
Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (28)
Powstanie Warszawskie. Wspomnienia w 75. rocznicę wybuchu
Zaloguj się
 • 8zorro

  Oceniono 10 razy 6

  Odnaleziono ponoć dokumenty, że Lech ps, Niski i Jarosław ps. Balbina Kaczyńscy przeszli w powstaniu kanałami z Żoliborza na Starówkę. Następnie zdobyli budynek na Nowogrodzkiej, który bardzo spodobał się Jarosławowi.

 • jolars1

  Oceniono 5 razy 5

  I po ..uj to wszystko było? Tylko po to aby zniszczyć miasto i jego mieszkańców. Gratulacje dla dewastatorów Warszawy!

 • berek-oberek

  Oceniono 7 razy 5

  '"Słuchaj Władziu, jeśli trzeba, to idź i ty , wydziergałam ci koszulkę z symbolem Polski Walczącej, załóż ją, jeśli wygramy tysiące emocjonalnie ułomnych kretynów będą nimi się chwalić na klatkach schodowych". No i łyknąłem to ździebko tej wódki, przegryzłem ten chleb.

 • benekkub

  Oceniono 4 razy 4

  POLSKI RZAD W LONDYNIE WKRECIL POLAKOW W TO POWSTANIE KTORE NIE BYLO POTRZEBNE NIEMCY WYMORDOWALI TYSIACE LUDZI I SPALILI STOLICE POLACY TO JEDNAK GLUPKOWATY NAROD

 • jurand48

  Oceniono 12 razy 4

  Powstańcy przegranych powstań na nic nie zasługują ….. chwalić i wspominać powinno się tylko uczestników wygranych !!!

 • czarnyminio

  Oceniono 6 razy 4

  Szli ,chociaż jak wspominał sąsiad w jego przypadku nawet nie dostał broni. Bał się ,ale szli wszyscy koledzy więc on też. Potem miał i broń i walczył i był ranny w stopę ( do końca życia kulał) i jak mówił coraz mniej się bał ale był cholernie zmęczony. Ciągle o ty mówił wspominając. Zmęczenie i smród. Nigdy nie wrócił do Warszawy. Z ocalałą rodziną po powstaniu osiedlił się w moim mieście 90 km od wa-wy.

 • dziadekjam

  Oceniono 10 razy 4

  Jak to fajnie, że jeszcze żyją Powstańcy, bo można przed ich wystąpieniem reklamę dupnąć..:-(

 • mackowy74

  Oceniono 3 razy 3

  I ZNOWU ŚWIĘTOWANIE KLĘSKI, TRUPÓW I ZNISZCZONEGO MIASTA, JAK MY LUBUJEMY SIĘ W TYM,JAK MASOCHIŚCI!!NIE ROZLICZAMY WINNYCH TEJ TRAGEDII, GŁUPICH DOWÓDCÓW...ZAŚ OBECNA WŁADZA,WYKORZYSTA TO JAKO KOLEJNY KROK W ZWYCIĘSTWIE W WYBORACH W PAŹDZIERNIKU!!BĘDZIE: STRASZNIE, GŁUPI I PROPAGANDOWO!!CIEKAWE KTÓRA TYM RAZEM GRUPA WROGÓW KACZYŃSKIEGO,DOSTANIE PRZY TEJ OKAZJI WPIER.....??

 • poppers68

  Oceniono 3 razy 3

  Nie bardzo rozumiem ogólnonarodowej narracji związanej z Powstaniem.
  Oczywiście, powinniśmy w pamięci zachować tragicznego losu mieszkańców tego miasta.
  Przy czym, nie możemy zapominać, że Ich ofiara wzięła się z bezgranicznej pychy, pospolitej głupoty i zwykłego braku wyobraźni ludzi ze ścisłego kierownictwa AK - wypychającego tysiące dzieciaków bez JAKIEGOKOLWIEK uzbrojenia na przeciwko doborowym oddziałom III Rzeszy.
  Ludzie ci doskonale zdawali sobie w 1944 roku sprawę o sile kraju, z którym walczyło parę państw niebardzo sobie radząc. Doskonale zdawali sobie sprawę w 1944 roku z bestialstwa postępowania okupanta. I mimo tego, wysłano te dzieciaki na śmierć a mieszkańców narażono na późniejszą rzeź.
  Nie ma żadnego bohaterstwa w naiwności, braku rozsądku i braku wyobraźni. To co zrobiono było naganne i moralnie paskudne. Nikt tak nie zrobił dla siebie i dla swojego kraju perfekcyjnego dołka jak AK i młodzi ludzie Warszawy.
  I może nie porównujmy tego dramatu z perfekcyjnie przygotowowanym i wykonanym Powstaniem Wielkopolskim bo nie ma co porównywać.
  Aha, i to współczesne zawołanie rzucane przy każdej okazji związanej z niepotrzebną śmiercią setek tysięcy ludzi : " Chwała Bohaterom" jako żywo przypomina ukraińskie zawołanie dotyczące poległych bojowców UPA (Chwała Ukrainie! Bohaterom chwała!) . Nie chodzi o to aby naszym ofiarom odmawiać pamięci, ale na Boga - może bez wschodnich zawołań.......

  W 1944 roku na własne życzenie, pozbyliśmy się miasta stołecznego, olbrzymiej części Jego mieszkańców oraz kilkudziesięciu tysięcy młodych ludzi. No, też mi powód do celebracji :(

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX