Gdańsk zaprasza na "Marsz życia" z okazji wybuchu II wojny światowej. Błaszczak zszokowany

Z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbędzie się szereg wydarzeń - m.in. koncert, pokazy tańca i "marsz życia". Choć celem organizatorów ma być "pojednanie między narodami", polityków PiS forma uczczenia rocznicy oburza. - Byłem zszokowany tą informacją - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak.
Zobacz wideo

Jak podaje portal gdansk.pl, szczegóły wydarzeń organizowanych wspólnie przez Fundację Pojednanie i organizację Marsz Życia są ciągle dopracowywane. Kilka punktów jest już jednak znanych. Na 31 sierpnia zaplanowana jest konferencja o polsko-niemieckiej historii. Wieczorem tego tego dnia odbędzie się "spotkanie dla władz miasta, środowisk żydowskich i innych zaproszonych gości". 

Dalej miejski portal informuje, że 1 września o godz. 4.45 na Westerplatte polsko-niemiecka delegacja weźmie udział w 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. "Na godz. 15.00 zaplanowano 'Marsz życia', czyli pochód który rozpocznie się nieopodal Teatru Szekspirowskiego. Stamtąd uczestnicy marszu przejdą pod Bramę Zieloną, gdzie zaplanowano koncert, pokazy tradycyjnego tańca i wspólne przeżywanie rocznicy" - czytamy na portalu.. 

Ostatnio fragment jest ważny przede wszystkim dlatego, że inaczej brzmiał przed edycją. W poprzedniej wersji artykułu, jak wynika z fragmentu cytowanego m.in. przez tvp.info, mowa była o "radosnym pochodzie", zabrakło też doprecyzowania, że chodzi o "pokaz tradycyjnego tańca". "(...) uczestnicy marszu przejdą pod Bramę Zieloną, gdzie zaplanowano koncert, tańce i wspólne świętowanie" - informował gdansk.pl.

Obchody wybuchu II WŚ w Gdańsku. Błaszczak: Szokujące

Niefortunny fragment oburzył część polityków. - Ja też byłem zszokowany tą informacją (o programie obchodów). Niemcy dopuścili się bardzo wielu zbrodni. 6 mln obywateli polskich straciło życie podczas II Wojny Światowej - powiedział Mariusz Błaszczak w Polskim Radiu. Jak powiedział szef MON, pomysł obchodów jest "szokujący w kontekście zbrodni dokonanych przez Niemców w czasie II Wojny Światowej". - Widać, że ci, którzy dziś rządzą Gdańskiem zaprzeczają sprawom oczywistym. To jest bardzo przykre. Jestem przekonany, że mieszkańcy Gdańska i ci, którzy cokolwiek pamiętają z lekcji historii, doskonale wiedzą, że Polacy byli ofiarą II WŚ, a katami byli Niemcy - powiedział.

O sprawie mówił też Kacper Płażyński, gdański radny PiS. - Chcemy więcej szacunku do tych, którzy zginęli i chcemy, żeby władze Gdańska, tak jak w całej Polsce, podeszły do tej rocznicy zupełnie normalnie - w zadumie, w ciszy, w modlitwie, składając kwiaty tam, gdzie te kwiaty składamy każdego roku i bez tego typu happeningów - powiedział. - Niestety traktujemy to jako kolejną prowokację ze strony środowiska pani prezydent Dulkiewicz - dodał.

Jak przekonuje jednak Edward Ćwierz, prezes Fundacji Pojednanie, w całych obchodach chodzi przede wszystkim o wspólne uczczenie przez Polaków i Niemców tej tragicznej rocznicy. - Od siedmiu lat współpracujemy z organizacją Marsz Życia z Tybingi. To są niesamowici ludzie, niesamowici Niemcy, którzy wzięli odpowiedzialność za trudną historię swoich dziadków i swoich ojców, którzy byli na tej ziemi, byli sprawcami II wojny światowej - mówi Ćwierz. - Oni tutaj przyjadą i chcemy razem w tę okrągłą rocznicę stanąć w takim miejscu pojednania i przyjaźni, żeby odwrócić historię, która jest bardzo trudna. Niemcy są bardzo zdeterminowani, by przyjść tutaj w postawie uniżenia i budować z Polakami coś, co nazywamy dobrymi relacjami sąsiedzkimi - dodaje.

Aleksandra Dulkiewicz: W zgodzie budować przyszłość

Do obchodów w podobnym tonie odniosła się też Aleksandra Dulkiewicz."W zgodzie budować przyszłość - takie przesłanie pojednania, w imię dobrosąsiedzkich relacji, szukania tego, co łączy, a nie tego co dzieli - popłynie z Gdańska w 80. rocznicę wybuchu II wojny 1 września, przyjedzie kilkuset Polaków, Niemców, Żydów..." - napisała prezydent miasta.

Warto odnotować, że Marsz Życia odbył się też w Kielcach, w rocznicę Pogromu Kieleckiego. W ramach obchodów odbyły się także pokazy tradycyjnego tańca i koncert. Próbkę wydarzenia można zobaczyć poniżej

Więcej o:
Komentarze (701)
"Marsz życia" w Gdańsku z okazji wybuchu II wojny światowej. Błaszczak: Byłem zszokowany
Zaloguj się
 • def11

  Oceniono 162 razy 122

  PiS by "godnie" uczcić rocznicę wybuchu II WŚ najchętniej rozpętałby nową wojnę, małe wojenki prowadzi na co dzień, taka partia.

 • norbertrabarbar

  Oceniono 132 razy 102

  Nie widzę nic złego w zaproszeniu Niemców na Westerplatte
  - wręcz uważam, że jest to przejaw wyższej moralności.

  I nie dziwi mnie, że Błaszczak się dziwi :D

 • calmy

  Oceniono 113 razy 89

  Tylko defilada wojskowa z Kaczyńskim w otoczeniu biura politycznego byłaby godnym uczczeniem tej rocznicy. Przejadą czołgi. Obydwa. A nad głowami przeleci eskadra rządowych samolotów z dziećmi Kuchcińskiego na pokładzie. A co!

 • grundol1

  Oceniono 83 razy 65

  Czy Błaszczak słyszał o akcji biskupów polskich z 1965 roku "przebaczamy i prosimy o wybaczenie"?

 • remo29

  Oceniono 76 razy 62

  Tak jest, bo w rocznicę napaści Niemców na Polskę, powinniśmy napaść na Niemcy. Tak byłoby sprawiedliwie, Warka by się lała strumieniami, Zenek by zaśpiewał, ksiądz pokropił i każdemu po kiełbasie.

 • dlugi48

  Oceniono 72 razy 50

  I słusznie, że Gdańsk organizuje takie uroczystości. Czas wreszcie skończyć z tą cierpiętniczą polityką i żyć dniem dzisiejszym. PiS cały czas tylko by pluł na lewo i prawo zamiast żyć w zgodzie z sąsiadami. Pamiętamy tragedie i nigdy nie zapomnimy, ale już nie ma kogo obwiniać, bo winni nie żyją, a ich potomkowie też chcą żyć w pokoju.

 • cleryka

  Oceniono 59 razy 45

  Błaszczaka nie smucą Marsze Niepodległości,na których wystrzeliwują race,płonące pochodnie i zadyma organizowana przez neofaszystów,ONRowców i Wszechpolaków.Tak wyglądają wesołe rocznicowe obchody zwycięstwa,a rocznice II wojny światowej,należy ze zniczami,w smutku odwiedzać groby poległych. 75 lat temu wybuchła wojna,zmieniły się już dwa pokolenia,chcemy z sąsiadami żyć w zgodzie,ale w Kraju hoduje PiS ciągle nienawiśći otacza oipieka neofaszystów.Nie rozumiem tego!

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 45 razy 37

  I słusznie tow. Błaszczak jest oburzony. Wszak w II RP nie mieszkali Niemcy, Żydzi, Białorusini, Ukraińcy, Łemkowi , Bojkowie, Litwini, Tatarzy. Byli wyłącznie szlachetni, katoliccy Prawdziwi Polacy. I to oni ginęli w II WŚ.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX