Policja wzmaga kontrole na przejściach dla pieszych. W wakacje w wypadach zginęły już 332 osoby

W środę 31 lipca na terenie całego kraju przeprowadzone zostaną policyjne kontrole przejść dla pieszych. Jednodniowa akcja związana jest m.in. z aktualnymi danymi, które pokazują że podczas tegorocznych wakacji w wypadkach drogowych zginęło już 332 osób.
Zobacz wideo

Policjanci w godzinach od 6 rano do 22 będą przeprowadzali kontrole na przejściach dla pieszych w całej Polsce. Szczególnym nadzorem objęte będą miejsca, w których do tej pory dochodziło do wypadków z udziałem pieszych.

Policjanci kontrolują przejścia dla pieszych w całej Polsce

Policjanci w ramach akcji "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego" będą też zwracali uwagę na zachowania kierowców w okolicach przejść i skrzyżowań. Z danych policji wynika, że przez całe wakacje 2018 roku piesi uczestniczyli w 1085 wypadkach, w których zginęło 133 osób. Większość zdarzeń powodowali kierowcy, a część z wypadków miała miejsce na przejściach dla pieszych. Według statystyk piesi są jedną z największych grup uczestniczących w zdarzeniach drogowych. Stanowią oni aż 38,7 procent ogółu zabitych w wypadkach drogowych. 

Najnowsze dane są jeszcze gorsze. W tym roku, od 19 czerwca do końca lipca, w wypadkach drogowych w całej Polsce zginęły już 332 osoby. Mapa pokazująca liczbę wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym aktualizowana jest każdego dnia na stronie głównej polskiej policji.

Komenda Główna Policji apeluje do wszystkich uczestników ruchu drogowego o przestrzeganie najważniejszych zasad, które zwiększają bezpieczeństwo zarówno pieszych, jak i kierowców. Policjanci apelują o: przestrzeganie limitów prędkości, zapinanie pasów bezpieczeństwa, właściwe przewożenie dzieci w pojazdach, ograniczenie rozmów telefonicznych podczas jazdy nawet przez zestaw głośnomówiący, sygnalizowanie swoich manewrów z wyprzedzeniem, zwalnianie przed przejściami dla pieszych i przystankami komunikacji, nie wyprzedzanie zwłaszcza w rejonie przejść dla pieszych oraz dostosowanie prędkości do warunków atmosferycznych.

Więcej o: