Bielsko-Biała. Śledztwo prokuratury w sprawie porodu 12-latki. W sprawie zeznawała jej matka

Trwa śledztwo prokuratury w sprawie porodu 12-latki, która w piątek 23 lipca urodziła w szpitalu w Bielsko-Białej zdrowe dziecko. Na razie nikt nie usłyszał zarzutów - trwa ustalanie tożsamości ojca noworodka. Jeśli okaże się, że był nieletni, sprawa zostanie skierowana do sądu rodzinnego.
Zobacz wideo

Prokuratura wraz z policją badają sprawę ciąży 12-latki, która 23 lipca urodziła dziecko w szpitalu w Bielsku-Białej. Chłopiec urodził się zdrowy, przyszedł na świat poprzez cesarskie cięcie. W piątek 26 lipca wraz ze swoją matką został wypisany z bielskiego szpitala. Dziecko zostało przekazane pod opieką prawną matki nastolatki. 

12-letnia dziewczynka urodziła dziecko. Prokuratura: Na razie nikomu nie postawiono zarzutów

Teraz trwa ustalanie, kto jest ojcem dziecka 12-latki. Prokuratura Rejonowa Bielsko-Biała Północ ze względu na dobro śledztwa nie udziela szczegółowych informacji na temat jego przebiegu. Jak informuje rzecznik bielskiej prokuratury Jacek Boda, w sprawie wciąż trwają czynności, a śledczy czekają m.in. na wyniki ekspertyz i badań. - Nie informujemy o szczegółach, dopóki nie zostaną wykonane wszystkie czynności. Postępowanie toczy się "w sprawie", a żadnej osobie nie postawiono zarzutów - mówi w rozmowie z Gazeta.pl.

Jak dodaje, za obcowanie płciowe z osobą poniżej 15. roku życia grozi w Polsce kara do 12 lat więzienia, ale zarzuty mogą zostać postawione wyłącznie osobie, która ukończyła 17. rok życia. Tymczasem śledczy nie wykluczają także hipotezy, że ojciec dziecka jest nieletni podobnie jak jego matka. Jeśli taki scenariusz by się potwierdził, sprawa zostałaby przekazana do sądu rodzinnego, który rozstrzygałby o odpowiedzialności ojca dziecka. Jeśli okazałoby się z kolei, że ojciec dziecka jest pełnoletni, postawione zostałyby mu zarzuty karne.

Z informacji "Wyborczej Bielsko-Biała" wynika, że śledczy nie przesłuchali jeszcze 12-latki, która - według ustaleń dziennikarzy - jest obywatelką Polski i mieszka wraz z rodziną w Bielsku-Białej. W sprawie zeznawała natomiast jej matka. 

Choć w Polsce co roku spada liczba nieletnich, które rodzą dzieci, takie przypadki wciąż się zdarzają. Jak podały "Fakty" TVN, rocznie w Polsce w ciążę zachodzi ponad 200 dziewczynek poniżej 15. roku życia. W 2012 roku w naszym kraju zarejestrowano 342 takie ciąże, a w 2017 roku - 212.