Sondaż IBRiS dla "Rz": Polacy niechętni postulatom osób LGBT

Czy Polacy popierają postulaty środowisk LGBT i są za wprowadzeniem prawa do małżeństwa par jednopłciowych? Co uważają o związkach partnerskich i adopcji dzieci przez gejów i lesbijki? Na te pytania odpowiada ostatni sondaż IBRiS.
Zobacz wideo

Z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej" wynika, że Polacy sceptycznie podchodzą do postulatów społeczności LGBT. Aż 46 proc. ankietowanych odpowiedziało, że jest przeciwko wprowadzeniu związków partnerskich, a 56 proc. nie chce, aby w Polsce wprowadzono możliwość zawarcia związku małżeńskiego przez pary jednopłciowe. Największy sprzeciw budzi możliwość przyznania gejom i lesbijkom prawa do adopcji dzieci - przeciw temu postulatowi jest 76 proc. ankietowanych. 

Sondaż IBRiS dla "Rzeczpospolitej" został przeprowadzony metodą CATI w dniach 26-27 lipca. Wzięło w nim udział 1100 respondentów. 

Poparcie dla związków partnerskich spadło. W lutym więcej Polaków opowiadało się "za"

Co ciekawe, podobny sondaż przeprowadzono w lutym - wykonała go firma IPSOS dla OKO.press. Wówczas poparcie dla jednopłciowych związków partnerskich było rekordowo wysokie - 56 proc. ankietowanych opowiedziało się "za", a 38 proc. „przeciw”. Spadło również poparcie dla małżeństw jednopłciowych - w lutym "przeciw" było 54 proc. Polaków. Temat adopcji dzieci przez osoby LGBT wzbudza niezmiennie największy sprzeciw. Badania z lutego pokazały, że takiego rozwiązania nie chce 77 proc. Polaków. 

Sondaż IPSOS dla OKO.press  został przeprowadzony w dniach 14-16 lutego 2019, metodą CATI (telefonicznie), na próbie 1004 osób.

Więcej o: