Atak na księdza w Szczecinie. Episkopat o częstszych atakach na wierzących. TVP wini LGBT i opozycję

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki w liście do pobitego księdza Aleksandra Ziejewskiego napisał, że z wielkim smutkiem przyjął informację o ataku oraz zapewnił, że duchowo wspiera kapłana i jego współpracowników.
Zobacz wideo

Ksiądz Ziejewski został zaatakowany w niedzielę w zakrystii szczecińskiej Bazyliki świętego Jana Chrzciciela. Przygotowywał się w niej do odprawienia wieczornej Mszy świętej.

"Moje najwyższe zaniepokojenie budzą coraz częstsze akty nienawiści wobec ludzi wierzących, w tym wobec kapłanów, oraz akty profanacji obiektów sakralnych, miejsc i przedmiotów kultu, tak ważnych dla katolików w Polsce" - napisał arcybiskup Gądecki. Podkreślił, że ze smutkiem dostrzega eskalację wrogich zachowań wobec ludzi wierzących, w tym "stosowanie przemocy symbolicznej i fizycznej".

"Choć w społeczeństwie pluralistycznym różnice światopoglądowe są oczywistością, nigdy nie mogą być usprawiedliwieniem dla tego typu nieludzkich czynów" - zaznaczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Wezwał także sprawców do opamiętania, a wiernych - do modlitwy w intencji Kościoła oraz tych, "którzy dopuszczają się podobnych aktów nienawiści". "Księdzu Prałatowi serdecznie dziękuję za gorliwą i pełną ofiary posługę, życząc szybkiego powrotu do pełni sił" - zakończył list arcybiskup Stanisław Gądecki.

Napad na księdza w Szczecinie

Do ataku na księdza i pracownika parafii doszło w niedzielę w szczecińskiej Bazylice św. Jana Chrzciciela. Trzech mężczyzn zaatakowało proboszcza, który przygotowywał się do odprawienia wieczornej Mszy świętej. Dwóch z trzech napastników weszło do zakrystii, gdzie pobili proboszcza i stającego w jego obronie pracownika parafii. Obaj poszkodowani trafili do szpitala, ponieważ rany wymagały interwencji chirurgicznej.

Napastnicy mieli twierdzić, że chcą odprawić mszę. Zostali zatrzymani przez policję. Sierżant Paweł Pankun z Komendy Miejskiej w Szczecinie mówi, że mężczyźni przebywają w policyjnej izbie zatrzymań. Podkreślił, że wszystkich trzech sprawców napaści udało się policjantom zatrzymać w ciągu półtorej godziny. Mężczyźni są znani policji - byli wcześniej notowani kryminalnie. Według wstępnych informacji byli oni pod wpływem alkoholu.

Tezy TVP o orientacji sprawców

W poniedziałek w mediach zaczęły krążyć relacje rzekomych świadków zdarzenia, z których wynikało, że napastnicy chcieli udzielić ślubu, rozmawiali między sobą, czy mają przy sobie obrączki. W "Wiadomościach" TVP taką wersję przedstawiła zakrystianka, pani Mirosława. 

Na antenie TVP Info pojawiła się informacja, że mężczyźni byli homoseksualni - teza była przez jakiś czas wyświetlana na pasku stacji, ale nie pojawiła się w późniejszych artykułach na ten remat. 

Z kolei TVP 3 Szczecin, powołując się na opinię polityków PiS, widzi w ataku na księdza "pokłosie akceptacji ataków na kościół ze strony opozycji". Stacja łączy sprawę również ze społecznością LGBT+, która - zdaniem TVP - "atakuje kościół" i profanuje symbole wiary". 

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro poinformował, że Prokuratura Krajowa obejmie nadzorem śledztwo w sprawie niedzielnego ataku.

Więcej o:
Komentarze (223)
Szczecin. Episkopat o coraz częstszych atakach na wierzących. TVP zrzuca winę na osoby LGBT i opozycję
Zaloguj się
 • stachkaz47

  Oceniono 76 razy 66

  Mężczyźni są znani POLICJI a katotalibska MENDA GĄDECKI mędzi i judzi o jakimś
  prześladowaniu wiary i LGBT.
  Kto sieje WIATR zbiera BURZĘ,

 • scyplon_afrykanski

  Oceniono 71 razy 59

  Szedłem sobie w ustawowo wolne od pracy Święto Wniebowzięcia ulicą Jerzego Popiełuszki w stronę ronda Benedykta XVI i przy krzyżu na rogu ulicy Kardynała Wyszyńskiego mając po prawej kościół św. Antoniego poszedłem 50 metrów dalej w stronę Bazyliki św. Piotra. Wszedłem do cukierni na przeciwko szkoły imienia Jana Pawła II i poprosiłem o kremówkę papieską. Baba zza lady burknęła tylko, że się skończyły. Przytłoczony prześladowaniem katolików padłem na zawał. Kiedy obudziłem się w szpitalu Matki Teresy z Kalkuty przy moim łóżku stał już ksiądz dobrodziej i powiedział mi: "Bracie w czasie takich okrutnych prześladowań musisz zachować spokój ducha". Po czym poświęcił salę, lekarzy, a następnie wsiadł do Lexusa i odjechał.

  Od tego dnia lękam się prześladowań, bo jest gorzej niż za czasów Nerona. Na szczęście skontaktowali się ze mną posłowie z Parlamentarnego Zespółu ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski. Będziemy walczyć!

 • antekpociecha

  Oceniono 53 razy 49

  Tak przewidywałem że kilka tygodni po premierze filmu braci Sekielskich po wszelkich pustych słowach i przeróżnych ruchów pozorowanych, zaraz znowu łby podniosą i zaczną judzić z podwojoną mocą.

 • pan.szklanka

  Oceniono 42 razy 38

  Ale jak to ze smutkiem? Jeżeli się wierzy w to, z czego głoszenia się żyje, należy to przyjąć z radością. W Ewangelii jest (Mt 5,11) "Błogosławieni jesteście, gdy wam urągają i prześladują was i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe o was. Cieszcie się i radujcie, albowiem wielka jest wasza nagroda w niebie".

 • norman67

  Oceniono 41 razy 37

  A jak krzywdziliście dzieci, zboczeńcy, to wam nie było przykro tylko organizowaliście księdzu seksturystykę. Wasze miejsce jest w Watykanie, bo jego interesy realizujecie.

 • potulny

  Oceniono 43 razy 35

  na ambonie trzeba byc ksiedzem nie politykiem prosze ksiedza. amen.

 • znow_ja

  Oceniono 33 razy 29

  "Choć w społeczeństwie pluralistycznym różnice światopoglądowe są oczywistością, nigdy nie mogą być usprawiedliwieniem dla tego typu nieludzkich czynów" - zaznaczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Wezwał także sprawców do opamiętania, a wiernych - do modlitwy w intencji Kościoła oraz tych, "którzy dopuszczają się podobnych aktów nienawiści".

  Rozumiem, że powyższa wypowiedź dotyczyła faszystowskiej akcji bandytów w Białymstoku?

 • grubymisiek1

  Oceniono 32 razy 28

  Kto sieje wiatr zbiera burzę arcybiszkopcie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX