Nie żyje prof. Jerzy Wojciech Borejsza. Znawca totalitaryzmów zmarł w wieku 84 lat

Nie żyje prof. Jerzy Wojciech Borejsza. Profesor zmarł w niedzielę 28 lipca w wieku 84 lat. Poświęcił swoją karierę badaniu totalitaryzmów, był jednym z najwybitniejszych znawców historii XIX i XX wieku.

O śmierci profesora Jerzego Wojciecha Borejszy w poniedziałek poinformował oficjalnie Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla Państwowej Akademii Nauk. Prof. Jerzy Borejsza zmarł w niedzielę w wieku 84 lat.

Prof. Jerzy Wojciech Borejsza nie żyje

Prof. Jerzy W. Borejsza pracował w Instytucie Historii PAN od 1975 roku. Swoją karierę poświęcił badaniu współczesnych totalitaryzmów. Zajmował się tym w Zakładzie Systemów Totalitarnych i Dziejów II Wojny Światowej Instytutu Historii PAN, którego był wieloletnim kierownikiem. Był autorem wielu fundamentalnych publikacji z zakresu historii Polski i Europy.

Profesor Borejsza urodził się w 1935 roku w Warszawie. Swoją karierę naukową rozpoczął w latach 50. na Uniwersytecie Kazańskim, z którego później przeniósł się na Uniwersytet Moskiewski. W 1962 roku doktoryzował się, a w 1968 roku otrzymał habilitację na Uniwersytecie Warszawskim. Z powodu pomarcowych represji jego kariera stanęła na chwilę w miejscu - wnioski Jerzego W. Borejszy o docenturę i profesurę z zostały wstrzymane. W 1975 roku został usunięty z UW i przeniesiony do IH PAN, gdzie otrzymał tytuł docenta. W 1983 roku został profesorem. W 2001 roku został kierownikiem Zakładu Systemów Totalitarnych i Dziejów II Wojny Światowej IH PAN.

W pracy naukowej interesowały go głównie tematy związane z powstaniem styczniowym, emigracją polską w XIX w., wojną krymską, socjalizmem europejskim w XIX w., stosunkami międzynarodowymi w Europie w latach 1848-1945, europejskimi totalitaryzmami oraz historią politycznej literatury. 

W 1995 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim francuskiej Legii Honorowej.

Więcej o:
Komentarze (27)
Nie żyje prof. Jerzy Wojciech Borejsza. Znawca totalitaryzmów zmarł w wieku 84 lat
Zaloguj się
 • zalep

  Oceniono 15 razy 3

  W gejzecie wszystko na o.d.p.i.e.rd.o.l.
  Trochę szacunku pismaku - Jan czy Jerzy? Wisi Ci to - to nie pisz bo się ośmieszasz.

 • co.ty.powiesz

  Oceniono 12 razy 2

  Tytuł: "Nie żyje prof. Jan Wojciech Borejsza."
  Niżej: "Nie żyje prof. Jerzy Wojciech Borejsza"
  Nie każdy as jest asem...

 • roy-cohn

  0

  Swoją karierę naukową rozpoczął w latach 50. na Uniwersytecie Kazańskim, z którego później przeniósł się na Uniwersytet Moskiewski.

  Ja prdl 🤦

 • wj_2000

  0

  Nie otrzymal "tytułu docenta", lecz STANOWISKO docenta.
  Równiez zdanie "Wnioski o docenturę i profesurę zostaly wstrzymane" jest bez sensu. O takie rzeczy nie występuje się równocześnie. Minister odmówil mu awansu z adiunkta na docenta (mimo habilitacji). Od tego momentu do uzyskania dorobku na tytuł profesora tak czy inaczej musialo uplynąc kilka lat. W sprawach tytulu decydowala Centralna Komisja Kwalifikacyjna (gdy juz odpowiednia Rada Naukowa z takim wnioskiem wystąpila).
  Z tą docenturą, to niekoniecznie musialy byc sprawy ideologiczne.
  Byl to okres tworzenia na prowincji nowych uczelni potrzebujacych tzw. samodzielnych pracowników naukowych, czyli z habilitacją. Generowaly takich duze stare uniwersytety. Minister z radoscia mianowal docentów, gdy taki świezo habilitowany decydowal się na pracę w Szczecinie, Rzeszowie, Kielcach, Opolu, czy Bialymstoku. Na awans w maxierzystym uniwersytecie mógł liczyc co trzeci, albo co czwarty adiunkt po habilitacji.

 • adremik

  Oceniono 4 razy 0

  Czekam kiedy pojawi sie znawca wyprzedawstwa styropianowego Polski .

 • aala43

  Oceniono 6 razy 0

  wielka szkoda, wspaniały człowiek, mądry nauczyciel, autor świetnych książek -stale wartych czytania

 • palo_ma1

  Oceniono 5 razy -3

  Nie wytrzymał.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX