Do marca 2020 wizy Polaków do USA zostaną zniesione. Georgette Mosbacher podtrzymuje obietnicę

Georgette Mosbacher ponowiła obietnicę zniesienia wiz do Stanów Zjednoczonych dla Polaków. Ambasador USA w Polsce twierdzi, że wszystkie wymagane formalności uda się zrealizować do końca tego roku.
Zobacz wideo

W rozmowie z tygodnikiem "Do Rzeczy" Georgette Mosbacher po raz kolejny zapewniła, że wizy dla Polaków do Stanów Zjednoczonych zostaną zniesione. Według ambasador USA możliwe to będzie do końca 2019 roku lub maksymalnie do marca 2020 roku.

Georgette Mosbacher ponawia obietnice: wizy dla Polaków zostaną zniesione

Według Georgette Mosbacher do końca roku fiskalnego, czyli do września 2019 roku, zostaną spełnione wszystkie wymagania dotyczące zniesienia wiz. Wtedy będzie można nominować Polskę do programu Visa Waiver.

Po spełnieniu formalności należy przygotować się na tzw. proces wdrożeniowy, który może trwać od trzech do sześciu miesięcy. Oznacza to, że zniesienie wiz dla Polaków do Stanów Zjednoczonych, według deklaracji ambasador Mosbacher, ma mieć miejsce maksymalnie do marca 2020 toku - Dotrzymam zatem mojej obietnicy, ponieważ cała reszta, nawet jeśli zakończy się w 2020 r., będzie tylko biurokratyczną formalnością.

Jak przypomina "Interia" wśród wymaganych formalności, które musi spełnić Polska aby dołączyć do programu ruchu bezwizowego jest m.in. zmniejszenie wskaźnika odmów wiz turystyczno-biznesowych. Jeśli spadnie on poniżej 3 procent, to możliwe będzie możliwe zgłoszenie Polski do tego projektu. W ubiegłym roku wskaźnik odmów wyniósł nieco poniżej 4 procent i był najniższy w historii.

W czerwcu podczas wizyty Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych prezydent USA Donald Trump zaznaczył, że decyzja o zniesieniu wiz dla Polaków zapadnie w ciągu 90 dni. Podczas wizyty wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Krzysztof Kozłowski podpisał umowę o zwalczaniu przestępczości, co miało być kolejnym krokiem w kierunku przystąpienia Polski do ruchu bezwizowego w USA.  

Więcej o:
Komentarze (216)
Do marca 2020 wizy Polaków do USA zostaną zniesione. Georgette Mosbacher podtrzymuje obietnicę
Zaloguj się
 • cozano

  Oceniono 38 razy 34

  Wyrażę się bardzo delikatnie - ta obietnica w ostatnich latach nieco się zdewaluowała i utraciła na atrakcyjności.

 • plaskaty

  Oceniono 20 razy 14

  Stawiam € przeciw żołędziom, że wizy nie zostaną zniesione. Od lat mami się Polaków taką rychłą perspektywą i wizy wciąż są. A niech sobie będą. Ja się do Ameryki nie wybieram. Nie ma tam nic co stworzyli Amerykanie, a co ja bym chciał zobaczyć. Wyjątkiem jest kilka dzieł natury, ale dam radę żyć nie widząc ich na własne oczy. Natomiast chciałbym żeby w Polsce, a może nawet w całej UE zostały wprowadzone wobec przybywających Amerykanów procedury równie upokarzające jak oni stosują.

 • radeberger

  Oceniono 13 razy 13

  Miało być 3 miesiące po dojściu Trump'a do władzy. Zaraz się kadencja skończy..

 • rg142

  Oceniono 13 razy 11

  @tsa69
  spisusynu, piszesz:
  "Jeżeli tak będzie to znak że mamy w końcu skuteczny rząd...."
  Objaśniam cię zatem....
  Ilość odmów wizowych spadła, bo lud pisowski ze ściany wschodniej i z Podhala nie składa już wniosków wizowych, bo ich prawidłowe wypełnienie przekracza zdolności intelektualne wyznawców "dobrej zmiany"

 • gznj0b

  Oceniono 14 razy 10

  Wlasnie zarezerwowalem bilet na Batorego. Juz sie nie moge doczekac zrywania azbestu. A szwagier co tam juz jest, to mi obiecal ze bede mogl spac u niego pod schodami!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX