Do marca 2020 wizy Polaków do USA zostaną zniesione. Georgette Mosbacher podtrzymuje obietnicę

Georgette Mosbacher ponowiła obietnicę zniesienia wiz do Stanów Zjednoczonych dla Polaków. Ambasador USA w Polsce twierdzi, że wszystkie wymagane formalności uda się zrealizować do końca tego roku.
Zobacz wideo

W rozmowie z tygodnikiem "Do Rzeczy" Georgette Mosbacher po raz kolejny zapewniła, że wizy dla Polaków do Stanów Zjednoczonych zostaną zniesione. Według ambasador USA możliwe to będzie do końca 2019 roku lub maksymalnie do marca 2020 roku.

Georgette Mosbacher ponawia obietnice: wizy dla Polaków zostaną zniesione

Według Georgette Mosbacher do końca roku fiskalnego, czyli do września 2019 roku, zostaną spełnione wszystkie wymagania dotyczące zniesienia wiz. Wtedy będzie można nominować Polskę do programu Visa Waiver.

Po spełnieniu formalności należy przygotować się na tzw. proces wdrożeniowy, który może trwać od trzech do sześciu miesięcy. Oznacza to, że zniesienie wiz dla Polaków do Stanów Zjednoczonych, według deklaracji ambasador Mosbacher, ma mieć miejsce maksymalnie do marca 2020 toku - Dotrzymam zatem mojej obietnicy, ponieważ cała reszta, nawet jeśli zakończy się w 2020 r., będzie tylko biurokratyczną formalnością.

Jak przypomina "Interia" wśród wymaganych formalności, które musi spełnić Polska aby dołączyć do programu ruchu bezwizowego jest m.in. zmniejszenie wskaźnika odmów wiz turystyczno-biznesowych. Jeśli spadnie on poniżej 3 procent, to możliwe będzie możliwe zgłoszenie Polski do tego projektu. W ubiegłym roku wskaźnik odmów wyniósł nieco poniżej 4 procent i był najniższy w historii.

W czerwcu podczas wizyty Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych prezydent USA Donald Trump zaznaczył, że decyzja o zniesieniu wiz dla Polaków zapadnie w ciągu 90 dni. Podczas wizyty wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Krzysztof Kozłowski podpisał umowę o zwalczaniu przestępczości, co miało być kolejnym krokiem w kierunku przystąpienia Polski do ruchu bezwizowego w USA.  

Więcej o: