Opole. Rusza proces o odszkodowanie dla Tomasza Komendy. Walczy o 19 mln zł za niesłuszne skazanie

Tomasz Komenda po raz kolejny musi stawić się na salę rozpraw. Tym razem jednak Sąd Okręgowy w Opolu rozpatrzy sprawę odszkodowania i zadośćuczynienia dla mężczyzny, który niesłusznie spędził 18 lat w więzieniu. Tomasz Komenda domaga się od państwa prawie 19 milionów złotych.
Zobacz wideo

Jak podaje TVN24 Tomasz Komenda żąda od Skarbu Państwa niemal 19 milionów złotych - 18 milionów zadośćuczynienia za 18 lat spędzonych w zakładzie karnym oraz dodatkowe odszkodowanie w wysokości 812 tysięcy złotych. Druga kwota obliczona została na podstawie średnich zarobków, jakie Tomasz Komenda mógłby zarobić w pracy, gdyby nie został niesłusznie skazany.

Zbrodnia w Miłoszycach. Rozpoczął się proces w sprawie odszkodowanie i zadośćuczynienia dla Tomasza Komendy

Sąd Okręgowy w Opolu będzie musiał oszacować wysokość krzywdy i cierpienia, jakie w tym czasie doświadczył mężczyzna skazany za zbrodnię, której nie popełnił. Jeśli sąd pozytywnie rozpatrzy żądania Tomasza Komendy, to przyznane mu pieniądze będą najwyższym zadośćuczynieniem i odszkodowaniem za niesłuszne pozbawienie wolności w historii polskiego wymiaru sprawiedliwości. Pieniądze mają zostać wypłacone ze Skarbu Państwa.

Tomasz Komenda w 2004 roku został skazany na 25 lat więzienia za gwałt i zabójstwo 15-latki. Do zbrodni miało dość w noc sylwestrową w 1996 roku w Miłoszycach na Dolnym Śląsku. Komenda nigdy nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. Dopiero po 18 latach, po ponownym rozpatrzeniu sprawy przez śledczych okazało się, że oskarżony mężczyzna jest niewinny. Następnie w maju ubiegłego roku Tomasz Komenda został uniewinniony przez Sad Najwyższy.

Sprawa zbrodni Miłoszyckiej nie została jednak zakończona. W maju 2019 roku przed Sądem Okręgowym we Wrocławiu rozpoczął się proces dwóch mężczyzn oskarżonych o gwałt i zabójstwo 15-latki. Pierwszym z nich jest Ireneusz M., wcześniej kilkukrotnie karany za gwałty, który obecnie przebywa w zakładzie karnym. Drugim oskarżonym jest Norbert B., który w sylwestra 1996 roku był ochroniarzem w dyskotece, gdzie poszła bawić się 15-letnia Małgosia.

Więcej o:
Komentarze (30)
Opole. Rusza proces o odszkodowanie dla Tomasza Komendy. Walczy o 19 mln zł za niesłuszne skazanie
Zaloguj się
 • laerke

  Oceniono 7 razy 5

  Tomasz Komenda powinnien te 19 milionow bez zadnego procesu otrzymac !
  Co to za kraj, ktory skazuje niewinnego czlowieka, wsadza go do wiezienia na 18 lat, a potem kaze mu sie jeszcze procesowac o odszkodowanie.
  To g.....y kraj ! Republika bananowa, nie zamozny kraj europejski. !

 • szoppracz1

  Oceniono 7 razy 5

  Trzymam kciuki!

 • vinogradoff

  Oceniono 4 razy 2

  19,- milionow PLN to dla Niewinnie skazanego ale i jakies ze 3,- miliony naleza sie i Matce za cierpienia jakie przezywala z powodu nieslusznego skazania Syna i Jego cierpien w wiezieniu za taki czyn, ktory jest podstawa dla wspolwiezniow do tak drastycznego znecania sie nad Skazancem, ze az ma to doprowadzic do SAMOBOJSTWA (jedna z zasad Subkultury wieziennej panujaca we wszystkich wiezieniach swiata). Mozna sobie wyobrazic co przezyl Wiezien i jego Matka. Ta kwota to tyle co nic zwazywszy, NATO ile marnuje sie spolecznych pieniedzy na FANABERIE zbrojeniowe przed (UWAGA!!!),, agresywna polityka Rosji,,0 ktora posadza sie o ambicje pdoboju Polski -Europy i Krajow ZAOCEANICZNYCH.

 • fulko_de_lorche

  Oceniono 4 razy 2

  niech płaci ten co na jego odsiadce zarobił!
  przypomnę fakty bo niektórzy obietnic wyborczych nie pamiętają nawet 2 dni po wyborach....
  gdy wsadzano Tomasza ministrem sprawiedliwości był Lech K. który zbił wielki kapitał polityczny na srogim traktowaniu "bandziorów" i nie cackaniu się z nimi - na fali tego kapitału założono nawet partię "prawo i sprawiedliwość" która to własnie miała być kontynuacją (i niestety JEST) tej polityki ....
  dziś gdy trzeba zapłacić niech płaci ten kto zbija kokosy ze swego mitu założycielskiego w którym Tomasz był męczennikiem...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX