Opole. Rusza proces o odszkodowanie dla Tomasza Komendy. Walczy o 19 mln zł za niesłuszne skazanie

Tomasz Komenda po raz kolejny musi stawić się na salę rozpraw. Tym razem jednak Sąd Okręgowy w Opolu rozpatrzy sprawę odszkodowania i zadośćuczynienia dla mężczyzny, który niesłusznie spędził 18 lat w więzieniu. Tomasz Komenda domaga się od państwa prawie 19 milionów złotych.
Zobacz wideo

Jak podaje TVN24 Tomasz Komenda żąda od Skarbu Państwa niemal 19 milionów złotych - 18 milionów zadośćuczynienia za 18 lat spędzonych w zakładzie karnym oraz dodatkowe odszkodowanie w wysokości 812 tysięcy złotych. Druga kwota obliczona została na podstawie średnich zarobków, jakie Tomasz Komenda mógłby zarobić w pracy, gdyby nie został niesłusznie skazany.

Zbrodnia w Miłoszycach. Rozpoczął się proces w sprawie odszkodowanie i zadośćuczynienia dla Tomasza Komendy

Sąd Okręgowy w Opolu będzie musiał oszacować wysokość krzywdy i cierpienia, jakie w tym czasie doświadczył mężczyzna skazany za zbrodnię, której nie popełnił. Jeśli sąd pozytywnie rozpatrzy żądania Tomasza Komendy, to przyznane mu pieniądze będą najwyższym zadośćuczynieniem i odszkodowaniem za niesłuszne pozbawienie wolności w historii polskiego wymiaru sprawiedliwości. Pieniądze mają zostać wypłacone ze Skarbu Państwa.

Tomasz Komenda w 2004 roku został skazany na 25 lat więzienia za gwałt i zabójstwo 15-latki. Do zbrodni miało dość w noc sylwestrową w 1996 roku w Miłoszycach na Dolnym Śląsku. Komenda nigdy nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. Dopiero po 18 latach, po ponownym rozpatrzeniu sprawy przez śledczych okazało się, że oskarżony mężczyzna jest niewinny. Następnie w maju ubiegłego roku Tomasz Komenda został uniewinniony przez Sad Najwyższy.

Sprawa zbrodni Miłoszyckiej nie została jednak zakończona. W maju 2019 roku przed Sądem Okręgowym we Wrocławiu rozpoczął się proces dwóch mężczyzn oskarżonych o gwałt i zabójstwo 15-latki. Pierwszym z nich jest Ireneusz M., wcześniej kilkukrotnie karany za gwałty, który obecnie przebywa w zakładzie karnym. Drugim oskarżonym jest Norbert B., który w sylwestra 1996 roku był ochroniarzem w dyskotece, gdzie poszła bawić się 15-letnia Małgosia.

Więcej o: