Ewakuacja 47 dzieci z obozu harcerskiego w Beskidzie Sądeckim. Teren był zagrożony nawałnicami

Straż pożarna ewakuowała obóz harcerski z okolicy Muszyny w Małopolsce. Decyzja zapadła w związku z zapowiedziami burz i silnych podmuchów wiatru na południu Polski.
Zobacz wideo

Strażacy ewakuowali 47 dzieci w wieku od 10 do 18 lat z obozu harcerskiego w miejscowości Dubne w Beskidzie Sądeckim.

Małopolska: ewakuacja obozu harcerskiego

O ewakuację poprosił o to komendant obozu. Dzieci zostały przeniesione do pobliskiej wioski, nikomu nic się nie stało. Obóz znajdował się na częściowo zalesionym, otwartym teranie, a synoptycy wydali ostrzeżenia drugiego stopnia dla niemal całego kraju przez burzami, którym może towarzyszyć silny wiatr, w porywach osiągający 110 kilometrów na godzinę. Najgorzej ma być właśnie na południu Polski.

W niedzielę późnym wieczorem burze występowały gównie w górach oraz miejscami na Śląsku i Opolszczyźnie - napisał IMGW na Twitterze.

Obozy pod specjalnym nadzorem

Obozy harcerskie organizowane w lasach są pod szczególnym nadzorem strażaków. W tym roku każdy taki obóz musiał być zgłoszony przed sezonem w kuratorium oświaty, które wydawało zgodę na jego organizację, po kontroli warunków bezpieczeństwa przez straż pożarną. Chodzi m.in. o drogi i miejsca ewakuacji oraz zapewnienie łączności.

Ma to zapobiec takim tragediom, jak ta ubiegłoroczna w Suszku na Pomorzu. W nocy z 11 na 12 sierpnia gwałtowna burza odcięła od świata i zniszczyła zlokalizowany w lesie obóz harcerski. Zginęły wówczas dwie harcerki, a 38 uczestników obozu trafiło do szpitali.

Więcej o:
Komentarze (63)
Ewakuacja 47 dzieci z obozu harcerskiego w Beskidzie Sądeckim. Teren był zagrożony nawałnicami
Zaloguj się
 • karrampa

  Oceniono 32 razy 14

  To już nie lepiej organizować takie obozy w najbliższej galerii handlowej, która ma wszelkie niezbędne certyfikty, piorunochrony, system gaśniczy, ochronę, etc. ?!?

 • 100-lec

  Oceniono 13 razy 9

  jeszcze nie sprawdził się żaden z tych gó... alertów, którymi zasypywany jest mój telefon

 • eskulapp

  Oceniono 12 razy 8

  Ten kraj jest tak śmieszny, że to aż zakrawa na kpinę. Przez lata pies z kulawą nogą nie zainteresował się tymi obozami; po jednej tragedii powstaje z kolei milion absurdalnych zabezpieczeń. Czy w Polsce nie może być po prostu normalnie??

 • jottsp

  Oceniono 18 razy 8

  jakos sens takich obozow upada, za moich czasow harcerze sami rozwijali oboz, budwali lozka-prycze, lecieli pieszo do wiochy po zakupy, i jeszcze raz po raz pomagali przy zniwach (pewnie malo wydajnie, ale pomagali). teraz tylko klopot z nimi bo jeszcze miejscowi strazacy musza ich ewakuowac

 • el.pistolero

  Oceniono 23 razy 5

  To ma tyle wspólnego z harcerstewm, co ja z grą na kontrabssie. Cóż, takie czasy. Mama kupi mundurek i już jest lans na Instagramie na harcerza. Mama kupi koszulkę, spodenki i getry, fotkowy lansik na syna piłkarza. Widziałem jak w mojej dawnej szkole dzieci "ćwiczą" judo. Najbardziej zajęte czy kimono dobrze wygląda. Cóż, takie popierdoIone czasy, tzn lans i balans ponad wszystko.

 • spider78

  Oceniono 9 razy 5

  Nie ubiegłoroczna, bo to było 2 lata temu, w 2017r.

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 10 razy 4

  Musi być tragedia,a potem dopiero prawidłowe zachowania komendantów obozów.

 • zawszedak111

  Oceniono 2 razy 2

  "W niedzielę późnym wieczorem burze występowały gó...e w górach..." - ???
  Czyli co!?
  Były to góry gówna? Czy gó... burze?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX