Artystka wystawiła na sprzedaż "cipkomaryjki". Ordo Iuris i Młodzież Wszechpolska zapowiadają pozwy

Artystka z Wrocławia zamieściła w sieci film, na którym zachęca do zakupu "cipkomaryjki" - wizerunku Maryi w kształcie waginy w tęczowych barwach. Inicjatywa wzbudziła kontrowersje na prawicy. Młodzież Wszechpolska i Ordo Iuris oskarżają kobietę o obrazę uczuć religijnych i zapowiadają, że o sprawie zostanie poinformowana prokuratura.
Zobacz wideo

Dominika Kulczyńska, artystka i absolwentka ASP z Wrocławia, zamieściła na Facebooku filmik, w którym zachęca do zakupu rzeźby Maryi nawiązującej do wyglądu waginy w tęczowych barwach. Jak zapowiedziała, jedna "cipkomaryjka" kosztuje 80 złotych, a dochód z jej sprzedaży zostanie przez nią przekazany na rzecz Kampanii Przeciw Homofobii. Wcześniej, w 2017 roku, artystka wykonywała podobne rzeźby w ramach wsparcia dla akcji obrony Puszczy Białowieskiej przed wycinką (wówczas nie były pomalowane w tęczowych barwach).

"Cipkomaryjka, która miała chronić polskie drzewa przed wycinką, teraz ma inną funkcję. Jest tęczowa i wspiera osoby, które identyfikują się z kolorami tęczy. To są moi przyjaciele, to są bliskie mi osoby. Ja myślę, że jako społeczeństwo potrzebujemy bardzo edukacji, a żeby się to udało, to potrzebne są pieniądze. Dlatego zachęcam was do składania zamówień na takie tęczowe Maryjki" - zapowiedziała w filmie, którego oryginał został już usunięty z sieci, ale jego kopie wciąż można znaleźć w mediach społecznościowych.

"Cipkomaryjki" wywołały burzę na prawicy. Są zapowiedzi pozwów

Ogłoszenie o sprzedaży "cipkomaryjek" wywołało burzę w sieci, a inicjatywa artystki została nazwana przez prawicowe media "kolejną profanacją wizerunku Matki Boskiej". Zainterweniowała też Fundacja Ordo Iuris, która zapowiedziała, że zawiadomi o sprawie prokuraturę, powołując się na artykuł 196 Kodeksu karnego (obraza uczyć religijnych).

"To oczywiste naruszenie ładu społecznego, drwina z uczuć religijnych współobywateli, brak szacunku dla innych - konieczna jest reakcja" - napisał Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris.

Sprawę skomentowała też Młodzież Wszechpolska, która również zapowiedziała złożenie pozwu.

Kampania Przeciw Homofobii: Artystka nie poinformowała o swojej inicjatywie

Poprosiliśmy o komentarz stowarzyszenie Kampania Przeciw Homofobii, na które - jak zapowiadała Kulczyńska - miały zostać przekazane pieniądze ze sprzedaży. Dyrektor organizacji Slav Melnyk przekonuje, że artystka nie poinformowała wcześniej organizacji o zamiarze sprzedaży "cipkomaryjek". 

Artystka nie poinformowała KPH o swojej inicjatywie przed jej rozpoczęciem. O zbiórce dowiedzieliśmy się z mediów społecznościowych

- podkreśla Slav Melnyk w komunikacie wysłanym do Gazeta.pl. 

To, na co chcemy zwrócić przy tej okazji uwagę to fakt, że osoby LGBT od miesięcy są systematycznie atakowane. Pretekstem do homofobicznej nagonki może być wszystko. Powód nie jest ważny – ważne jest, by zaatakować. Skala przemocy wobec osób LGBT w Polsce jest porażająca
Jak wynika z badań przeprowadzonych wspólnie przez KPH i Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego aż 70 procent osób LGBT doznało przemocy. I to na tym powinny koncentrować się nasze działania jako społeczeństwa - tzn. aby zjawisko homofobicznej przemocy zminimalizować

- dodaje.

Więcej o: