Sinice w Bałtyku i wysyp zamkniętych kąpielisk. Gdzie w Polsce sanepid zakazał kąpieli?

Front, który przyniesie do końca tego tygodnia wysoką temperaturę w Polsce, spowodował też wzrost występowania sinic w Bałtyku. Przed ostatnim lipcowym weekendem Główny Inspektorat Sanitarny zamknął 24 kąpielisk w Polsce.
Zobacz wideo

Jak podaje strona serwisu kąpieliskowego w przypadku ponad 20 kąpielisk w Polsce wydano zakazy kąpieli. Najwięcej, bo aż 15 czerwonych flag, wywieszono na kąpieliskach w województwie pomorskim. Przyczyną tak dużej liczby wydanych zakazów są m.in. sinice.

Sinice powodem zamknięcia większości plaż nad Bałtykiem - lista zamkniętych kąpielisk

Przed weekendem najwięcej kąpielisk zamkniętych zostało w województwach zachodniopomorskim i pomorskim. W tym pierwszym regionie zakaz obejmuje kąpielisko w Trzebieży oraz kąpielisko miejskie Stawek w Gryficach.

Z kolei w województwie pomorskim zamkniętych zostało najwięcej, bo aż 15 kąpielisk. Jednym z nich jest jezioro Żarnowieckie w Nadolu w powiecie Wejherowskim. Czerwone flagi zobaczą turyści wypoczywający nad Zatoką Gdańską i Pucką. Z powodu sinic zamknięto kąpieliska w Mikoszewie, Gdańsku (Stogi, Brzeźno-Dom Zdrojowy i Molo), Gdyni (Orłowo, Redłowo i Babie Doły), Chałupach (wejście numer 21), Kuźnicy (kąpielisko "Kościół"), Jastarni (kąpieliska "Ogrodowa", "Nadmorska-Plażowa", "Zdrojowa", "Leśna") oraz Juracie (kąpielisko "Międzymorze").

Gdzie w Polsce sanepid zakazał kąpieli? Lista pozostałych zamkniętych kąpielisk

Dodatkowo 26 lipca wydano zakaz wchodzenia do wody w przypadku siedmiu kąpielisk w województwach mazowieckim, łódzkim, wielkopolskim i śląskim. Gdzie w pozostałych regionach w Polsce woda nie jest zdatna do kąpieli?

W województwie łódzkim zakaz kąpieli obowiązuje w przypadku zalewu "Mrożyczka" oraz Kąpieliska OKiR w Strykowie. W województwie mazowieckim zakaz obejmuje Jeziorko Czerniakowskie w Warszawie oraz stawy Glinianki Zielonka w powiecie wołomińskim. W Wielkopolsce zakaz kąpieli wydano dla Kąpieliska Miejskiego przy ul. Wioślarskiej w Złotowie. Na Śląsku z kolei woda nieprzydatna do kąpieli stwierdzona została w Ośrodku Sportów Wodnych w Łące w powiecie pszczyńskim i jeziorze Paprocany w Tychach. Przyczyną zakazu mają być "inne wymagania" oraz niekorzystne parametry mikorobiologiczne.

Więcej o: