Tysiące osób na manifestacjach poparcia dla uczestników Marszu Równości. "Nacjonalizm zabija"

Kraków, Poznań, Kielce, Łódź - to m.in. w tych miastach w czwartek odbyły się manifestacje sprzeciwu wobec nienawiści i poparcia dla uczestników Marszu Równości, który w sobotę przeszedł ulicami Białegostoku. W czwartkowych demonstracjach wzięły udział tysiące ludzi.
Zobacz wideo

W reakcji na sobotnie wydarzenia w Białymstoku w wielu polskich miastach organizowane są manifestacje. Inicjatorzy demonstracji chcą w ten sposób pokazać sprzeciw wobec nienawiści i agresji, z którą spotkali się uczestnicy Marszu Równości w stolicy Podlasia.

Takie manifestacje odbyły się w czwartek m.in. w Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Bydgoszczy i Kielcach. Uczestnicy pojawiali się na nich z tęczowymi flagami i transparentami, na których widniały napisy takie jak np. "Nacjonalizm zabija. Rzuć teraz!".

Przedstawiciele środowisk skrajnie prawicowych (zachęcani przez kościół katolicki do wyrażenia sprzeciwu) rzucali w uczestników Marszu butelkami z moczem, petardami, brukiem, narażając ich zdrowie i życie, a po rozwiązaniu Marszu "polowali" na ludzi wracających do domów. Uważamy, że jest to bardzo niebezpieczna eskalacja atmosfery nagonki na osoby LGBT+, która w przyszłości może doprowadzić do jeszcze poważniejszych i bardziej niebezpiecznych incydentów

- czytamy w stanowisku organizatorów poznańskiej manifestacji.

Na piątek zaplanowano kolejne wydarzenia w miastach takich jak Szczecin, Opole i Zgorzelec. W sobotę mają odbyć się w Warszawie, Wrocławiu, Toruniu, Nowym Sączu, Bielsku-Białej i Zielonej Górze, z kolei na niedzielę - w Białymstoku i Częstochowie.

Więcej o: