Jest oficjalne stanowisko PAN ws. zmian klimatu. "To człowiek jest przyczyną"

Polska Akademia Nauk, w świetle różnych teorii na temat zmian klimatu, postanowiła wydać oficjalne oświadczenie. Czytamy w nim m.in., że "to działalność człowieka jest dominującą przyczyną współczesnego ocieplenia klimatu, a nauka ma na to niezbite dowody".
Zobacz wideo

Globalne ocieplenie i zmiana klimatu mają swoich przeciwników - co rusz można spotkać polemiki, w których bez większego oparcia o fakty neguje się ich istnienie. Nie brakuje również oponentów teorii, że do tych zjawisk przyczynia się człowiek.

W opozycji do takich doniesień i stwierdzeń Polska Akademia Nauk wydała oświadczenie, w którym jasno stwierdza: to człowiek jest odpowiedzialny za zmianę klimatu.

Podkreślamy, że to działalność człowieka jest dominującą przyczyną współczesnego ocieplenia klimatu, a nauka ma na to niezbite dowody

- wskazuje PAN. Co więcej, naukowcy podsumowali obecną wiedzę na temat zmian klimatu:

  • Ziemia ulega szybkiemu ociepleniu. Już obecnie średnia temperatura jest o 1 stopień Celsjusza wyższa w porównaniu z czasem sprzed gwałtownego rozwoju przemysłu.
  • Emisja gazów cieplarnianych powstałych w wyniku działalności człowieka jest głównym czynnikiem wywołującym zmiany klimatu.
  • Wiele ze spowodowanych w ten sposób zmian już dziś ma negatywny wpływ na społeczeństwo i może pogłębić problemy społeczne.
  • Wciąż istnieje szansa na uniknięcie totalnego kryzysu klimatycznego. Jednak wraz z upływem czasu bardzo szybko się zmniejsza.

Na koniec stanowiska Polskiej Akademii Nauk pada:

Jeśli szansa ta całkiem przepadnie, rozwój ludzkości zostanie udaremniony, a stosowanie paliw kopalnych, które w dużej mierze rozwój ten umożliwiło, stanie się naszym przekleństwem.

Najważniejsze w oświadczeniu jest to, że są to tezy obwieszczone już jakiś czas temu, bo podczas grudniowego szczytu COP24 w Katowicach z ubiegłego roku. Naukowcy z PAN apelują też, by w trosce o debatę publiczną dziennikarze "posługiwali się aktualnymi i wiarygodnymi informacjami". My apelujemy, by w obliczu realnej i dziejącej się zmiany klimatycznej wspierać organizację, która sukcesywnie działa na rzecz ochrony naszej planety. WEJDŹ TUTAJ >>

Więcej o: