Huczna impreza w XX rocznicę blokady rolniczych. Na festynie koło Zbuczyna wystąpią Martyniuk i Wiśniewski

W Borkach Kosach szykuje się duża impreza dla działaczy dawnej Samoobrony. Z okazji XX rocznicy blokad rolniczych koło Zbuczyna działacze przygotowali festyn, na którym zaśpiewają m.in. Michał Wiśniewski i Zenek Martyniuk.
Zobacz wideo

Będzie się działo 4 sierpnia w Borkach Kosach nieopodal Zbuczyna (woj. mazowieckie, powiat siedlecki). Na ten dzień przewidziany jest huczny festyn. Gwiazdą wieczoru ma być Michał Wiśniewski, wcześniej wystąpią Zenon Martyniuk i Arek Braxton. Imprezę poprowadzi Dominika Tajner-Wiśniewska. W ten sposób związkowcy-rolnicy uczcić chcą XX rocznicę blokad rolniczych, które odbywały się niedaleko Zbuczyna. Imprezę poprzedzi msza za Andrzeja Leppera, lidera Samoobrony i organizatora pierwszych blokad. To właśnie rolnicy z tamtych rejonów protestowali przeciwko niskim cenom żywca w 1999 r. blokując drogę krajową nr 2.

Martyniuk i Wiśniewski z okazji rocznicy blokad rolniczych

Kto stoi za imprezą? Gmina się odcina. - Impreza odbywa się na terenie gminy, ale to nie nasza inicjatywa - usłyszeliśmy w sekretariacie urzędu gminy. Gmina zdradziła, że wydarzenie organizuje Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników. 

Również Samoobrona nie przyznaje się do organizowania całego festynu, ale udział deklaruje. - Jesteśmy tutaj współorganizatorami. Braliśmy w strajkach udział, to się od nas zaczęło, więc, choć w sprawy finansowe się nie angażowaliśmy, rozstawimy swój namiot. Chcemy podkreślić historię Andrzeja Leppera. Piątego jest rocznica śmierci, my obchodzimy to czwartek, zapalimy znicze na alejach Jerozolimskich, później podjedziemy tam, gdzie ma być msza - mówi Gazeta.pl Lech Kuropatwiński, przewodniczący Samoobrony. - Wszelkimi sprawami finansowymi zajmuje się pan Izdebski - dodaje. Chodzi o Sławomira Izdebskiego, wieloletniego działacza i senatora z ramienia Samoobrony, obecnie szef rolniczego OPZZ.

Więcej o: