"Picek" po 23 latach wyszedł na wolność, ale nie wytrzymał długo. Próbował "przywrócić porządek"

Wiesław J. ps. Picek w lutym ubiegłego roku po 23 latach opuścił więzienie. W latach 90', stojąc na czele szczecińskiego półświatka, dopuszczał się brutalnych przestępstw. Po wyjściu na wolność, jak informuje prokuratura, postanowił "przywrócić porządek" w dawnym stylu i próbował wymusić haracz.
Zobacz wideo

Śledztwo Prokuratury Krajowej w tej sprawie jest wielowątkowe. Dotyczy m.in. wymuszeń rozbójniczych, porwania i handlu narkotykami. W ramach działań 19 lipca funkcjonariusze CBŚP, zajmujący się walką ze zorganizowaną przestępczością, zatrzymali słynnego w latach dziewięćdziesiątych gangstera ze Szczecina Wiesława J., ps. Picek. 

"'Picek' w latach dziewięćdziesiątych był powiązany z 'Oczkiem'. Po rozbiciu grupy 'Oczki', stanął na czele zorganizowanej struktury przestępczej, charakteryzującej się wyjątkowo bezwzględnym i brutalnym działaniem wobec swoich ofiar" - informuje prokuratura. Więzienie nie przekreśliło jego działalności. Jak informowała w 2002 r. "Gazeta Wyborcza" przestępca kierował swoją grupą zza krat. - Cały czas miał kontakt ze światem zewnętrznym. Nie tylko przez komórkę. Organizował w więzieniu normalne audiencje. Podwładni "Picka" jechali na widzenie, ale teoretycznie nie z nim. Każdy miał widzenie z jakimś figurantem. "Picek" zaś - w tym samym czasie i na tej samej sali widzeń - z jeszcze innym figurantem. Nie rozmawiał z tym gościem. Tylko po kolei z tymi swoimi ludźmi. Nie wiem, jak to możliwe, że nikt się w tym nie pokapował. W ten sposób "Picek" wydawał polecenia: przejąć jakiś interes, zorganizować porwanie, kogoś sprzątnąć - mówił "GW" oficer wydziału kryminalnego KWP w Szczecinie z grupy rozpracowującej gang "Picka".

"Picek" wrócił za kraty. Próbował przywrócić "porządek" w Szczecinie

Szczeciński boss odsiedział wyrok 23 lat. Został skazany za kierowanie grupą przestępczą o charakterze zbrojnym, obrót narkotykami, czerpanie zysku z nierządu oraz nakłanianie do zabójstwa. Na wolność wyszedł w lutym ubiegłego roku. Jak zdradzają śledczy, "po wyjściu na wolność przystąpił do wdrażania swojego planu przywrócenia 'porządku' w szczecińskim światku przestępczym w stylu z lat dziewięćdziesiątych". Okazuje się, że o "względy" Picka po wyjściu z więzienia zabiegało wiele osób ważnych w półświatku gangsterów ze Szczecina. Jak podkreśla prokuratura, pojawienie się J. w towarzystwie innych przestępców "wzbudzało u przyszłych ofiar ogromny strach".

Policjanci i prokuratorzy udaremnili próbę wymuszenia pieniędzy od szczecińskiego biznesmena, ale prawdopodobnie nie jest on jedyną ofiarą "Picka" i innych przestępców. CBŚP informuje, że sprawcy zastraszali swoje ofiary, "grożąc pobiciem lub ciężkim uszkodzeniem ciała" i domagali się zapłaty od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. Wiesławowi J. postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, dokonania i próby dokonania wymuszeń na szczecińskich biznesmenach. W. usłyszał zarzuty próby wymuszenia. Za te przestępstwa grozi do 10 lat więzienia. Mężczyźni zostali aresztowani na trzy miesiące. 

Więcej o: