Marsz Równości w Białymstoku. Kolejne miasta protestują przeciwko przemocy [MAPA]

Warszawa, Kraków, Łódź, Gdańsk - to tylko niektóre z miast, które protestowały lub zaplanowały protest przeciwko przemocy po tym, jak uczestnicy Marszu Równości w Białymstoku zostali zaatakowani przez agresywnych przedstawicieli środowisk kibicowskich, nacjonalistycznych i homofobicznych.
Zobacz wideo

Po pierwszym białostockim Marszu Równości zapowiadane są kolejne akcje poparcia dla jego uczestników, atakowanych przez kontrmanifestantów. Największe wydarzenie będące protestem przeciwko przemocy organizuje lewicowa koalicja, ale nie brakuje też mniejszych, oddolnych inicjatyw na terenie całego kraju.

"Polska Przeciw Przemocy" to wydarzenie organizowane przez partie Wiosna, Razem i Sojusz Lewicy Demokratycznej. Wydarzenie odbędzie się w najbliższą niedzielę na rynku Tadeusza Kościuszki w Białymstoku. Start protestu został zaplanowany na godzinę 14:00.

Mówimy jednym głosem: nie ma naszej zgody na przemoc i dyskryminację ze względu na orientację seksualną (czy z jakiegokolwiek innego powodu). Polska jest naszym wspólnym domem. Każda oraz każdy z nas ma prawo czuć się tu bezpiecznie

 - czytamy w opisie wydarzenia.

Kolejne miasta solidaryzują się z Białymstokiem i osobami LGBT+. Gdzie odbędą się manifestacje?

Protesty przeciwko przemocy, będące reakcją na ataki na Marsz Równości w Białymstoku, odbywały się i będą się odbywać także w innych miastach. Protestował już Gdańsk - pod Dworem Artusa zebrało się ok. 700 manifestujących. Wydarzenie to odbyło się pod hasłem "Strefa wolna od stref", które nawiązuje do naklejek "Stefa wolna od LGBT" będących dodatkiem do dzisiejszego wydania "Gazety Polskiej".

Podobne pokojowe manifestacje mają odbyć się także w innych miastach Polski. W czwartek 24 lipca protestować będzie Kraków, Poznań, Łódź, Wałbrzych, Olsztyn oraz Kielce, w piątek - Szczecin, Opole i Zgorzelec. Na najbliższą sobotę zaplanowano manifestacje w Warszawie, Wrocławiu, Toruniu, Nowym Sączu, Bielsku-Białej i Zielonej Górze, z kolei na niedzielę - w Białymstoku i Częstochowie.

Listę protestów przeciw przemocy i manifestacji solidarności z osobami LGBT+ można znaleźć w opracowaniu przygotowanym przez Martę Lempart i Ogólnopolski Strajk Kobiet.