Walka o Westerplatte. Pracownicy muzeum wywiesili transparenty, politycy PiS mówią o "bezczeszczeniu"

Pracownicy miejskiego Muzeum Gdańska zawiesili wokół ruin koszar na Westerplatte kilka transparentów. Interweniowała policja. Politycy PiS ostro skomentowali tę sytuację. Mówią o "bezczeszczeniu". Jeden z radnych domaga się wyjaśnień od prezydent Dulkiewicz.
Zobacz wideo

"Wzywamy do zaprzestania oszczerczej kampanii medialnej, dyskredytującej starania Muzeum Gdańska o zagospodarowanie Westerplatte”, "Pamięć o Westerplatte, majorze Henryku Sucharskim i innych obrońcach powinna nas łączyć”, "Ustawa ingeruje w prawo własności jednostki samorządu terytorialnego, którą jest Miasto Gdańsk” - głosiły transparenty wywieszone na ruinach koszar na Westerplatte. Wśród haseł pojawiły się także słowa nieżyjącego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza: "Westerplatte nie jest na sprzedaż". Wywieszone na Westerplatte hasła to komentarz dotyczący specustawy ws. Westerplatte, z której treścią nie zgadzają się władze miasta. 

Transparenty na Westerplatte. Interweniowała policja, ale nie stwierdziła złamania przepisów

Transparenty na Westerplatte wywiesili pracownicy miejskiego Muzeum Gdańska. Zrobili to za zgodą właściciela terenu, którym jest miasto Gdańsk i zgodnie z prawem nie potrzebowali do tego zgody konserwatora zabytków. Mimo to ktoś zezwał na miejsce policję. Pracownicy muzeum zostali wylegitymowani, policja spisała także dane przedstawicielki Muzeum Gdańska.

- Wczoraj o godzinie 17:20 za pośrednictwem telefonu alarmowego otrzymaliśmy zgłoszenie, że mężczyzna jest świadkiem wieszania plakatów na ruinach koszar na Westerplatte. Mężczyzna podejrzewał, że osoby rozwieszające banery mogą nie mieć zgody konserwatora zabytków. Policjanci pojechali na miejsce. Nie potwierdzili, by doszło tam do złamania przepisów prawa - w rozmowie z Onetem powiedziała Karina Kamińska, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Gdańscy urzędnicy zapewniają, że ruiny Westerplatte, jak i otaczająca je zieleń, nie zostały w żaden sposób uszkodzone. Daniel Stenzel, rzecznik prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, skomentował także, że wywieszenie transparentów jest rodzajem plenerowej wystawy tymczasowej.

Transparenty na Westerplatte. Radny PiS jest oburzony. "Bezczeszczenie Westerplatte"

Tym, że pracownicy Muzeum Gdańska wywiesili na Westerplatte transparenty oburzeni są politycy PiS, którzy atakują m.in. prezydent Aleksandrę Dulkiewicz, twierdząc, że nie powinna zajmować się walką polityczną z rządem, a sprawami miasta. Ze strony polityków Prawa i Sprawiedliwości padają mocne słowa. Gdański radny PiS Dawid Krupej napisał w interpelacji do prezydent Dulkiewicz o bezczeszczeniu Westerplatte, a transparenty wywieszone przez pracowników muzeum nazwał hasłami polityczno-propagandowymi.

Władze miasta nie zgadzają się z oceną radnego Prawa i Sprawiedliwości. 

-  Niczego tutaj nie wymyślamy. Napisy na transparentach odnoszą się do rzeczywistości. Ale rozumiem, że hasła typu: "Prezydent Adamowicz - Westerplatte nie jest na sprzedaż" mogą przeszkadzać politykom PiS - powiedział rzecznik prezydent Dulkiewicz.

Głos w sprawie zabrał także rzecznik Muzeum Gdańska Andrzej Gierszewski.

- To jest nasze zaproszenie tysięcy ludzi odwiedzających Westerplatte do refleksji. Do refleksji na temat, jaka jest istota tego miejsca, jakie wartości przekazuje. My wzywamy do poszanowania autentyzmu tego miejsca. Specustawie sprzeciwia się nie tylko miasto, ale też np. stowarzyszenie muzealników polskich. Apelujemy do prezydenta Dudy, by nie podpisywał tej ustawy - cytuje Onet.

Specustawa ws. Westerplatte

Specustawa ws. Westerplatte została przyjęta przez Sejm, a teraz czeka na podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Na jej mocy teren Westerplatte, który teraz zarządzany jest przez Miasto Gdańsk, ma zostać przekazany Skarbowi Państwa pod planowaną budowę muzeum. Miasto nie zgadza się z tą decyzją, podobnie jak wielu muzealników i przedstawicieli środowiska akademickiego, którzy wezwali prezydenta Polski do zawetowania dokumentu. Wciąż nie wiadomo, kiedy prezydent Duda podejmie ostateczną decyzję w tej sprawie.

Więcej o:
Komentarze (130)
Walka o Westerplatte. Pracownicy muzeum wywiesili transparenty, politycy PiS mówią o "bezczeszczeniu"
Zaloguj się
 • vriljager

  Oceniono 31 razy 19

  Kaczyński szczególnie nienawidzi Gdańska - tam narodziła się "Solidarnośc", której on nie cierpi, bo się jej członkowie - włączając w to jego brata, Lecha Aleksandra - poznali się na tym, ze to TW Balbina i w obawie, że będzie na nich donosił, kupnęli go w zad zdala od siebie.

 • owca888

  Oceniono 16 razy 10

  Pani Olu, nie mamy co liczyć na niepodpisanie tej kupy, ponieważ błędne jest założenie, że prezydent podejmuje jakieś decyzje. Wszyscy doskonale wiemy, że to figurant decydujący najwyżej o kolorze krawatu.
  Pacynka podpisze, bo palec prezesa dochodzi mu aż do gardła. Aż mnie zemdliło.

 • miecztemidy

  Oceniono 15 razy 9

  Hej G D A Ń S Z C Z A N I E !!!!!!!!!!!!!!! Hej Normalni Polacy. Czy My Polacy nie potrafimy obronić tego skrawka pamięci bohaterskiej postawy polskiego żołnierza. Broniono go przed najeźdźcą niemieckim. Teraz na ten skrawek pamięci Polaków napadł najeźdźca wewnętrzny - kaczystowski psychopata. Zamiast leczyć to swoje zboczenie - zwyrodnialec swoją chorobą zaraża naród polski.
  W wyborach pogońmy ta kaczo-faszystowską czarną zarazę.
  Nie ma dla niej żadnego współczucia. Wyraźmy swoją odrazę.

 • demetria11

  Oceniono 15 razy 9

  Najpierw siłą przeprowadzane ekshumacje, teraz siłą przejmowana Polska, kawałek po kawałku. "Demokracja" pełną, pisowską gębą. Podła, Dojna Zmiana.

 • nieotake

  Oceniono 19 razy 9

  Pis’dzielska mafia, tak jak ich mocodawcy KK-Klan, jako podła rosyjska agentura, nie przepuści żadnej okazji, żeby ośmieszać i kompromitować nas w oczach świata.
  Tylko czy zasługujemy jako naród na lepszy los, skorośmy sami kacapom za pińcet złotych Ojczyznę sprzedali?

 • pieknyinaczej

  Oceniono 15 razy 7

  To jest ciekawe że od 3 lat cały świat , Europa ( poza Węgrami ) oraz większość środowiska naukowego jest sterowana i robi to co totalna opozycja im każe robić !!!!
  Ta totalna opozycja to najpotężniejsza organizacja na świecie skoro wszyscy się ich słuchają i robią co im karzą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX