Tragedia w Suszku. Synoptycy oskarżeni o nieumyślne spowodowanie śmierci dwóch harcerek

Na obozie harcerskim w Suszku w czasie nawałnicy zginęły dwie nastoletnie harcerki. Prokuratura w Słupsku postawiła właśnie zarzuty dwóm kolejnym osobom. To synoptycy, którzy mieli nie dopełnić swoich obowiązków - nie podwyższyli alertu pogodowego i nie ostrzegli mieszkańców woj. pomorskiego i kujawsko-pomorskiego przed niebezpieczeństwem.
Zobacz wideo

W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 roku nad całym Pomorzem przeszła gwałtowna burza. W tym czasie w miejscowości Suszek trwał obóz harcerskich. Z powodu nawałnicy uczestniczące w nim dzieci zostały narażone na niebezpieczeństwo. Dwie harcerki - 13- i 14-latka - tej nocy zginęły przygniecione drzewem, które spadło na ich namiot. Kolejnych 38 uczestników obozu trafiła do szpitali z poważnymi obrażeniami. 

Tragedia w Suszku. Synoptycy oskarżeni w sprawie śmierci harcerek

Jak informuje Polsatnews.pl, dwie kolejne osoby usłyszały zarzuty prokuratorskie w tej sprawie. Prokuratura Okręgowa w Słupsku oskarżyła synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej o nieumyślne niedopełnienie obowiązków służbowych. Witold W. synoptyk z Krakowa oraz Maria M. synoptyk centrum nadzoru operacyjnego IMGW w Warszawie mieli nie podwyższyć ostrzeżenia meteorologicznego z drugiego na trzeci poziom zagrożenia, pomimo że istniały ku temu przesłanki. Z tego powodu pośrednio doszło do tragedii w obozie harcerskim w Suszku. 

Oboje nie przyznali się do zarzucanego czynu i odmówili składania w tej sprawie wyjaśnień. Sąd może ukarać ich karą grzywny oraz dwuletnim wyrokiem więzienia. 

To nie pierwsze zarzuty, które postawiła w tej sprawie słupska prokuratura. Wcześniej oskarżono również urzędnika. Andrzej N. był w 2017 roku dyrektorem wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Chojnicach. On również został oskarżony o niedopełnienie obowiązków - miał nie przekazać informacji o alercie pogodowym bezpośrednio przed załamaniem się pogody i nadejściem nawałnicy. Jak podkreśla prokuratura, mężczyzna miał wiedzieć o zagrożeniu, ponieważ otrzymał informację z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku

Wśród oskarżonych są także wychowawcy z obozu harcerskiego, którzy mieli czuwać nad bezpieczeństwem 130 harcerzy w Suszku. Komendant obozu Mateusz I. oraz jego zastępca Włodzimierz D. usłyszeli w kwietniu tego roku zarzuty umyślnego narażenia uczestników obozu harcerskiego na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia i ciężkiego uszczerbku na zdrowiu oraz doprowadzenie do nieumyślnego spowodowania śmierci dwóch harcerek i nieumyślnego spowodowania obrażeń ciała u kolejnych kilkudziesięciu harcerzy. Doprowadzili do tego przez złe zorganizowanie obozu oraz nieprawidłowo przeprowadzoną ewakuację podczas nawałnicy. 

Żadna z oskarżonych osób nie przyznała się do zarzucanych czynów i nie złożyła wyjaśnień. Jeśli sąd uzna ich za winnych, urzędnikowi grozi kara trzech lat więzienia, a komendantom obozu - od trzech miesięcy do pięciu lat. 

Więcej o:
Komentarze (408)
Synoptycy usłyszą zarzuty. Prokuratura oskarża ich o nieumyślne spowodowanie śmierci dwóch harcerek
Zaloguj się
 • wojowniczka_hybrydowa

  Oceniono 162 razy 142

  Fajnie by było gdyby prokuratura tak szczegółowo i surowo jak synoptykom przyglądała się też kościelnym pedofilów.

 • rabin_z_czubow

  Oceniono 124 razy 110

  Wina synoptyków? I tak mieli szczęście że nie prognozowali pogody w czasie pamiętnego lotu do Smoleńska.

 • hispar

  Oceniono 93 razy 89

  Świat?oszalał. Jeżeli w lesie ktoś potknie się o wystający korzeń i złamie nogę, to powinien podać do sądu właściciela lasu?

 • siwywaldi

  Oceniono 81 razy 77

  Słynny plantator papryki miał ogromnego pecha, że pytał Tuska "jak żyć", a nie poleciał po odszkodowanie do IMiGW. Naprawdę Polska zmienia się w kraj idiotów, bo rozumiem, że teraz będę mógł się ubiegać od meteorologów o odszkodowanie za zniszczony przez gradobicie samochód. Albo od redaktorów telewizji publicznej, że w porę mnie nie ostrzegli.

 • awitold4

  Oceniono 61 razy 57

  Tak jest, a najgorszy jest ten co zapowiada pogodę w TVN. Nigdy mu nie wychodzi, już nie raz zepsuł mi łikend. Tego też bym wsadził

 • tempa-dzida2

  Oceniono 64 razy 52

  No dobra. Synoptyk wydał by ostrzeżenie i co by to zmieniło ???
  Wobec takiej groźby, powinno natychmiast przyjechać wojsko by zabezpieczyć obóz i pomóc harcerzom. W najgorszym przypadku WOT.
  No tak, ale oni tylko na defilady ...

 • sabaton128

  Oceniono 54 razy 50

  Tych ostrzezen i tak juz teraz jest za duzo, a potem bedzie jeszcze wiecej - takie klasyczne dupochrony. Az ludzie przestaną zwracać na nie uwagę (i tak juz wiele osob nie zwraca uwagi).

 • tempa-dzida2

  Oceniono 46 razy 40

  Powoli nadchodzi czas, kiedy Bóg zostanie oskarżony o powstawanie burz i srogie upały.
  W Polsce co chwila łamane jest prawo. TO PRAW NATURY NIE DA SIĘ ZŁAMAĆ ????

 • koszmarek66

  Oceniono 41 razy 39

  Skończy się tak, że alerty będą ogłaszane dwa razy dziennie. Po tygodniu już nikt nie będzie ich czytał. Te alerty mają pomagać a nie wyręczać głupoty. I tak u siebie na 5 alertów o możliwej burzy z gradem miałem jedną burzę bez gradu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX