Adam Bodnar planuje zaskarżenie uchwał ws. zakazu ideologii LGBT. "Mogą mieć walor normatywny"

Adam Bodnar planuje zaskarżenie do sądów administracyjnych uchwały samorządów ws. zakazu ideologii LGBT. - Uważam, że one nie są tylko i wyłącznie deklaracjami politycznymi, one mogą mieć walor normatywny, one wpływają na sytuację osób, które zamieszkują na terenie danej jednostki samorządu terytorialnego - powiedział Rzecznik Praw Obywatelskich.
Zobacz wideo

Adam Bodnar w "Faktach po faktach" TVN24 poinformował, że jego biuro pracuje nad zaskarżeniem uchwał samorządów ws. "samorządów wolnych od LGBT". - Powstaje pytanie, czy taka postawa aprobaty, sprzyjania, postawa niechęci, także przyjmowanie tych wszystkich uchwał w sprawie zakazu ideologii LGBT nie tworzyły podatnego gruntu pod to, co się stało w Białymstoku - powiedział Bodnar.

Bodnar chce zaskarżyć uchwały ws. ideologii LGBT

Chodzi o uchwały podejmowane w ostatnich miesiącach przez rady miast, powiatów bądź województw. Dotychczas takie uchwały podjęło prawie 30 samorządów. -  Uważam, że one nie są tylko i wyłącznie deklaracjami politycznymi, one mogą mieć walor normatywny, one wpływają na sytuację osób, które zamieszkują na terenie danej jednostki samorządu terytorialnego - stwierdził Bodnar. - Sądy administracyjne powinny zweryfikować, czy jednostki samorządu terytorialnego mogą wydawać uchwały, które są w sprzeczności z brzmieniem konstytucji i zakazem dyskryminacji ze względu na jakąkolwiek przyczynę, który jest wyrażony w art. 32 konstytucji - dodał.

Więcej o: