130 naukowców napisało list do Andrzeja Dudy. Wzywają do zawetowania specustawy ws. Westerplatte

134 naukowców różnych dziedzin podpisało się pod listem do Andrzej Dudy ws. Westerplatte. Naukowcy apelują do prezydenta, by zawetował specustawę dotyczącą tego symbolicznego miejsca. "Westerplatte należy do wszystkich i tak powinno pozostać" - czytamy w liście.
Zobacz wideo

Naukowcy w liście przekonują, że projekt specustawy dotyczącej terenów na Westerplatte jest sprzeczny z prawem polskim i europejskim. "O jego wadliwości świadczy również to, że oparty został na fałszywych twierdzeniach, jakoby teren Westerplatte był zaniedbany itd." - czytamy w liście zaadresowanym do prezydenta. Na dowód nieprawdziwość tych twierdzeń autorzy listy przypominają, że na obszarze Westerplatte "funkcjonuje miejsce pamięci, istnieje placówka muzealna, prowadzone są działania edukacyjne, wystawiennicze i animacyjne, a miejsce jest zagospodarowane". 

Naukowcy wysłali list do Andrzeja Dudy. Chcą weta specustawy

Dalej autorzy listu podnoszą, że informacje na temat terenu - "powielane w mediach i parlamencie po wielokroć przez polityków i dziennikarzy związanych z obozem rządowym" - oprócz tego, że nieprawdziwe, są "niezwykle krzywdzące dla tych, którzy z pobudek patriotycznych od wielu lat dbają o teren Westerplatte, upowszechniają wiedzę o nim, organizują tu różnego rodzaju działania itd."

Autorzy listu przekonują, że opinie nt. złego stanu Westerplatte mają na celu dyskredytowanie lokalnych władz, a nawet rzucanie "oskarżeń pod adresem całej społeczności miasta Gdańska, jakoby nie dbała ona w należyty sposób o jedno z najważniejszych i najbardziej symbolicznych miejsc związanych z historią miasta, kraju, Europy i świata".

"Westerplatte należy do wszystkich"

Naukowcy podkreślają, że "specjalne wywłaszczenie", przy pomocy którego władza centralna chce przejąć Westerplatte, jest dopuszczalne gdy istnieją odpowiednie przesłanki - choćby "kluczowe inwestycje strukturalne". "W przypadku Westerplatte żadna z takich przesłanek nie zachodzi. W dodatku ostatnio na aktualności straciła także ta, służąca do tej pory jako kluczowe uzasadnienie, która mówiła, iż należy podporządkować te tereny rządowi, bowiem zbliża się 80-rocznica wybuchu II wojny światowej. Dziś wiadomo, że główne uroczystości odbędą się w Warszawie i Wieluniu" - czytamy w liście.

Według autorów symboliczne miejsce w Gdańsku stało się "zakładnikiem generowanego przez rządu sporu nie tyle o historię czy tożsamość, ile o zakres władzy i możliwość realizacji własnych celów". "Doszło do sytuacji, gdy jeden z najważniejszych polskich symboli został uwikłany w spór polityczny i ideologiczny" - czytamy. 

Na koniec listu autorzy piszą o próbie "centralizacji pamięci". "Westerplatte należy do wszystkich i tak powinno pozostać" - puentują apel. Pod listem podpisało się 134 naukowców, w dużej mierze historyków.

Specustawa dot. Westerplatte

W piątek w Sejmie posłowie przyjęli poprawki do specustawy ws. budowy Muzeum Westerplatte według wizji PiS, co oznacza odebranie miastu Gdańsk terenów na Westerplatte i wybudowaniu tam przez rząd muzeum. Podczas debaty nie obyło się bez awantury, gdyż w jej trakcie marszałek Marek Kuchciński, nie dopuścił posłów do zadawania pytań. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta. W sobotę prezydent Gdańska Aleksander Dulkiewicz wysłała do prezydenta Dudy list z prośbą o zawetowanie specustawy.

Więcej o:
Komentarze (241)
134 naukowców napisało list do Andrzeja Dudy. Wzywają do zawetowania specustawy ws. Westerplatte
Zaloguj się
 • jacekczewa

  Oceniono 41 razy 23

  po co pisać.....kaczka kazała podpisac więc marionetka podpisze...

 • andzialak

  Oceniono 31 razy 19

  Willa na Nowogrodzkiej też jest zaniedbana. Trzeba ją objąć specustawą, a przy okazji jej lokatora

 • viaac

  Oceniono 39 razy 17

  Nie przestaje mnie zadziwiać naiwność przedstawicieli świata nauki. Któryś już raz piszą do prezydenta żeby zawetował to czy tamto. Tymczasem prezydent, jedno co może, to zapytać o zdanie nadwornej kucharki Kaczyńskiego.

 • biesczad1

  Oceniono 21 razy 15

  Dla PiSowskiego reżimu nie ma świętych miejsc, więc nie liczyłbym na ich prezydenta...

 • jurand48

  Oceniono 31 razy 15

  Panom naukowcom pomyliły się adresy …...Nowogrodzka to ten właściwy ….ten do Maliniaka t o pisanie na Berdyczów !

 • krynolinka

  Oceniono 36 razy 14

  Centralizacja to marzenie pana prezesa. O wszystkim ma decydować Nowogrodzka. Stąd i ten list źle zaadresowany.

 • Haka De

  Oceniono 21 razy 13

  PAD jest zbyt wielkim tchórzem żeby to zawetować

 • christomoltisanti

  Oceniono 20 razy 12

  Duda to sobie może decydować o kolorze swego stroju narciarskiego ... Do dewelopera piszcie !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX