Marsz Równości w Białymstoku. Bodnar pisze do Morawieckiego. Chce reakcji po słowach szefa MEN

Rzecznik Praw Obywatelskich wydał oświadczenie ws. Marszu Równości, którego uczestnicy stali się celem agresywnych ataków. Adam Bodnar odniósł się też do słów ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego, według którego "warto się zastanowić, czy tego typu imprezy powinny być organizowane". Dla RPO takie stwierdzenia wskazuje na "rażącą nieznajomość konstytucyjnego standardu ochrony praw człowieka".

Sobotni Marsz Równości w Białymstoku miał bardzo burzliwy przebieg. W trakcie pochodu doszło do brutalnych ataków na uczestników marszu oraz starć kontrdemonstrantów z policją. Napastnicy użyli butelek, kamieni i kostki brukowej. Zatrzymano 25 osób, w poniedziałek kolejne 3. Cztery z nich są podejrzane o popełnienie przestępstw, między innymi rozboju na 14-latku, naruszenia nietykalności i znieważenia funkcjonariuszy oraz użycia groźby. Jedna policjantka została lekko ranna. Był to pierwszy Marsz Równości w historii miasta.

Białystok. RPO niepokojącym "poziomie agresji" na Marszu Równości

Do sprawy odniósł się Rzecznik Praw Obywatelskich. "W piśmie do Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku Rzecznik wyraził zaniepokojenie widocznym na nagraniach poziomem agresji osób usiłujących zablokować Marsz Równości. Chodzi o przypadki pobicia uczestników marszu, rzucania w nich oraz w policjantów różnymi przedmiotami, wykrzykiwania haseł obraźliwych i nienawistnych" - czytamy w oświadczeniu na stronie RPO. Rzecznik, mając na uwadze "znaczne siły" policji, jakie zostały zadysponowane do zabezpieczenia wydarzenia, pyta o szczegóły działań funkcjonariuszy w czasie marszu. 

RPO odniósł się też do wczorajszych słów Dariusza Piontkowskiego. - Tego typu marsze, wywoływane przez środowiska próbujące forsować niestandardowe zachowania seksualne, budzą ogromny opór nie tylko na Podlasiu, także w innych częściach Polski. W związku z tym warto się zastanowić, czy w przyszłości tego typu imprezy powinny być organizowane - powiedział na antenie TVN24 szef Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Bodnar o słowach Piontkowskiego: Nieznajomość konstytucyjnego standardu

Według Adama Bodnara wypowiedź ta "wskazuje na rażącą nieznajomość konstytucyjnego standardu ochrony praw człowieka i związanych z nim obowiązków państwa". W sprawie słów Piontkowskiego rzecznik wystąpił z listem do Mateusza Morawieckiego. "W mojej ocenie, jako Rzecznika Praw Obywatelskich, w interesie Rady Ministrów - władzy wykonawczej demokratycznego państwa prawa, jakim jest Polska, powinno leżeć jak najszybsze odniesienie się do tych wypowiedzi" - napisał Bodnar.

Rzecznik przywołuje też liczne przepisy prawa krajowego i międzynarodowego (od Konstytucji RP po Powszechną Deklarację Praw Człowieka czy Międzynarodowy Pakt Prawy Obywatelskich i Politycznych), które gwarantują wolność zgromadzeń. Przypomniał też orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, z którego wynika, że mniejszości seksualne należą do grup społecznych, wymagających "szczególnej ochrony". 

Więcej o:
Komentarze (107)
Marsz Równości w Białymstoku. Bodnar apeluje do Morawieckiego o reakcję po słowach szefa MEN
Zaloguj się
 • christomoltisanti

  Oceniono 68 razy 62

  Jakim trzeba być tępym ch oo jem , żeby kopać w twarz 15 letnią dziewczynę , tylko dlatego , że wygląda inaczej , niż ten tępak w patriotycznej koszulce z wielkimi komplekami i małym penisem ?

 • biesczad1

  Oceniono 65 razy 61

  Skoro inni ministrowie są kretynami, to dlaczego szef MEN nie może być kretynem???

 • alicjads

  Oceniono 53 razy 49

  W każdym normalnym kraju najwyższe władze państwowe natychmiast ostro potępiłyby takie incydenty i zapowiedziały wyciągnięcie konsekwencji.
  Ale nie w Polsce. W Polsce minister sprawiedliwosci będzie się odgrazal IKEI, która zwolniła goscia, który mógłby prawdopodobnie stanąć na czele chuliganów atakujących marsz.

 • jael53

  Oceniono 45 razy 45

  Przynajmniej RPO nie jest "orłem malowanym", co to przy oknie sadzać można, bo nie wyfrunie. Dziękuję. Choć wolałabym, aby zwyczajnie edukacją krajową zarządzał ktoś, kto nie urąga podstawowym standardom przyzwoitości.

 • zd46

  Oceniono 46 razy 44

  Piontkowski MEN, ps."Bociek" swoje klekocze. Najlepiej nic nie organizować co wychodzi poza: kościół, procesję, pielgrzymkę i partyjne pikiniki Kaczyńskiego. Najlepiej aby obywatele trzymali „mordy w kubeł", bo tak wsiowy "Bociek" klekocze. A może to wasze kołowate działania budzą ogromny opór, to my chcemy demokracji, wolności i nie dajemy sobie narzucić waszego JARZMA, pajacyk.pI PiS-u!!!! Najlepiej „Bociek” abyś zajął się naprawą edukacji ale nie kłonicą, nie widłami do gnoju a wiedzą i nauką. Tak łatwo być „trepem” a tak trudno być lakierkiem.

 • zueoko

  Oceniono 46 razy 44

  Historia, jak to ma we zwyczaju zatacza koło. Tym właśnie się kończy pobłażliwość wobec nacjonalizmu i traktowanie go z "przymrużeniem oka". Ileż razy słyszałem elaboraty o tym, że faszyzm w Polsce może być tylko zaściankowy... Jego przedstawiciele co prawda są dalej "zaścianem" mentalnym natomiast sam ruch jest już na ulicach, w kościołach i wkracza na salony. Do przemyślenia. Better run nazi scum.

 • ziaburek

  Oceniono 44 razy 42

  Panie Rzeczniku - w dzisiejszej Polsce nieznajomość Konstytucji nie stanowi żadnej przeszkody w zajmowaniu jakichkolwiek stanowisk państwowych...

 • je2bny

  Oceniono 32 razy 30

  Panie Bodnar - pisanie do tego kłamcy, to jak by Pan gadał do ściany.

 • oloros11

  Oceniono 30 razy 28

  w Bangladeszu politycy tez tlumacza sprawcow zbiorowych gwałtach na dzieciach ze wine ponoszą ofiary - to dobrze poznane zjawisko ale w Polsce podobnie mowia ksiaza o dzieciach które lgna do księdza - on tylko nasladuje to co mowia ksieza - dla niego to jest przykład = ze na to sa paragrafy to może się dowie ae niekoniecznie - Polska to taki dziwny kraj ze obowiazuja tu prawa bossie w interpretacji niedouczonego klechy a nie prawa ludzkie w normalnym kraju dawno już by był zdymisjonowany a jego kariera polityczna waśnie by się skonczyla - tutaj przeciwnie - wyjdzie na bohatera i obronce wartości !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX