Marsz Równości w Białymstoku. Parafia dziękowała za "obronę przed demoralizacją". Teraz tłumaczy

Po Marszu Równości w Białymstoku parafia św. Jadwigi Królowej w ogłoszeniach parafialnych zamieściła podziękowania "tym wszystkim, którzy włączyli się w obronę wartości chrześcijańskich i ogólnoludzkich". Teraz przekonuje, że ogłoszenie odnosiło się do uczestników innych wydarzeń.
Zobacz wideo

Na stronie internetowej parafii św. Jadwigi Królowej w Białymstoku pojawiło się ogłoszenie, które wywołało wiele kontrowersji. Według części komentatorów było ono skierowane do agresywnych uczestników kontrmanifestacji, którzy zaatakowali sobotni Marsz Równości w Białymstoku. "Jako kapłani posługujący w naszej parafii, składamy wyrazy uznania i podziękowania tym wszystkim, którzy w ostatnim czasie, w jakikolwiek sposób włączyli się w obronę wartości chrześcijańskich i ogólnoludzkich, chroniąc nasze miasto, zwłaszcza dzieci i młodzież przed planową demoralizacją i deprawacją. Niech wam Bóg wynagrodzi i błogosławi wszelkie dalsze dobre poczynania" - napisała parafia.

Białystok. Parafia św. Jadwigi Królowej tłumaczy się z oświadczenia

W poniedziałek administrator strony edytował ogłoszenie. "Podziękowania i wyrazy uznania" dalej tam wiszą, ale poniżej czytamy: "W odpowiedzi na wiele błędnych komentarzy odnośnie do pkt. 9 ogłoszeń małe wyjaśnienie: Żaden z naszych kapłanów nie akceptuje i nie toleruje aktów agresji, które miały miejsce w czasie marszu". Parafia zaznacza, że "w pełni podziela" stanowisko episkopatu, który w oświadczeniu napisał: "Przemoc i pogarda w żadnym przypadku nie mogą być usprawiedliwiane i akceptowane. Trzeba wyrazić jednoznaczną dezaprobatę wobec aktów agresji, takich jak te, które miały miejsce w Białymstoku

Komu więc dziękował kościół św. Jadwigi Królowej? Parafia wyjaśnia, że chodzi m.in. o udział w Pikniku Rodzinnym pod patronatem abp. Tadeusza Wojdy, metropolity białostockiego, ale także składanie podpisów pod "protestem przeciwko marszowi środowisk LGBT z Białymstoku". Na dowód, że księża nie popierają ataków na uczestników Marszu Równości, parafia wskazuje, że ogłoszenie na skrzynkę mailową administratora strony dotarło przed startem marszu.

Ataki na Marsz Równości w Białymstoku

Podczas Marszu Równości w Białymstoku doszło do starć kontrdemonstrantów z policją i przemocy wobec uczestników zgromadzenia. Napastnicy użyli butelek, kamieni i kostki brukowej. Zatrzymano 25 osób, w poniedziałek kolejne 3. Cztery z nich są podejrzane o popełnienie przestępstw, między innymi rozboju na 14-latku, naruszenia nietykalności i znieważenia funkcjonariuszy oraz użycia groźby. Jedna policjantka została lekko ranna. Był to pierwszy Marsz Równości w historii miasta.

Więcej o: