Skutki nocnych burz na południu Polski. Ponad 800 interwencji strażaków

W niedzielę wieczorem dla południowej Polski Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z intensywnymi opadami deszczu i gradem. Najwięcej interwencji strażacy odnotowali w województwach śląskim, małopolskim i podkarpackim.
Zobacz wideo

W nocy z niedzieli na poniedziałek 22 lipca przez południową część kraju przechodził silny front burzowy. W czasie nawałnic lokalnie odnotowane zostały porywy wiatru o prędkości od 90 do ponad 100 kilometrów na godzinę. Wystąpiły także intensywne opady deszczu od 30 do miejscami nawet 50 mm. Jak podaje RMF FM w związku z nawałnicami strażacy odnotowali ponad 800 interwencji. Najwięcej z nich dotyczyło usuwania skutków silnego wiatru i opadów deszczu.

Ponad 800 interwencji strażaków związanych z wieczornymi burzami na południu Polski

Według statystyk Państwowej Straży Pożarnej tylko w niedzielę strażacy wyjeżdżali do 542 zdarzeń związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru. 235 interwencji dotyczyło intensywnych opadów deszczu lub gradu. Najwięcej zdarzeń odnotowano w województwie małopolskim, gdzie strażacy wyjeżdżali do 316 zgłoszeń. 274 interwencji koniecznych było na Śląsku, a 164 na Podkarpaciu.

Najwięcej interwencji strażaków odnotowano w Małopolsce. Popołudniowe burze poczyniły dużo szkód m.in. w powiecie proszowickim. Według portalu dziennikpolski24.pl po nawałnicach przez kilka godzin nieprzejezdna była droga wojewódzka na odcinku od Krakowa do Proszowic oraz droga powiatowa z Proszowic do Koszyc. W znajdującym się w okolicy Kościelcu i Łaganowie podtopionych zostało około 30 gospodarstw i budynków mieszkalnych. Także w Krakowie strażacy wyjeżdżali do usuwania powalonych drzew i konarów oraz zabezpieczenia uszkodzonego dachu budynku na ul. Czarnochowickiej.

Z kolei w Skarżysku-Kamiennej w województwie świętokrzyskim runęła ściana budowanej hali sportowej. Jak podaje echodnia.eu hala znajdowała się przy II Liceum Ogólnokształcącym i Zespole Szkół Technicznych. Według wstępnych informacji ściana nie wytrzymała działania silnego wiatru i runęła na ogródek oraz garaż należący do sąsiedniego domu. Na miejscu pracowali strażacy, którzy przeszukali budynek przy użyciu kamer termowizyjnych. Na szczęście w wypadku nikt nie ucierpiał.

W województwie podkarpackim wiatr uszkodził w sumie 21 dachów budynków. W województwie lubelskim prewencyjnie ewakuowano jeden obóz harcerski. Na Lubelszczyźnie odnotowano w sumie 43 zdarzenia związane z silnym wiatrem lub intensywnymi opadami deszczu.

Więcej o:
Komentarze (3)
Skutki nocnych burz na południu Polski. Ponad 800 interwencji strażaków
Zaloguj się
 • miszka_szyfman

  Oceniono 3 razy 1

  Gdybym był złośliwy to uznałbym to za efekty wycinki ministra Szyszko.

 • mjuhbun

  Oceniono 4 razy 0

  Wina Kaczyńskiego

 • macwies

  Oceniono 1 raz -1

  Pam Bóg wie co robi :)))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX