Niedziele handlowe 2019. Czy w niedzielę 28 lipca sklepy będą otwarte?

W 2019 roku wyznaczona została tylko jedna niedziela handlowa w miesiącu. Czy w najbliższą niedzielę 28 lipca sklepy i centra handlowe będą otwarte?
Zobacz wideo

Od marca 2018 roku obowiązuje ustawa ograniczająca liczbę niedziel handlowych. Od tego czasu klienci muszą sprawdzać, czy w danym terminie uda im się zrobić niedzielne zakupy.

Niedziele handlowe 2019. Czy 28 lipca wypada handlowa niedziela?

Zgodnie z kalendarzem niedziel handlowych w 2019 roku niedziela handlowa wypada raz, pod koniec każdego miesiąca. Oznacza to, że w najbliższą niedzielę 28 lipca także centra handlowe i sklepy dużych sieci jak Biedronka, Tesco czy Lidl będą otwarte. Następna niedziela handlowa wypada 25 sierpnia.

Zakaz handlu w niedziele w kolejnych latach

W pozostałe niehandlowe niedziele otwarte w ostatni dzień tygodnia mogą być tylko niektóre sklepy, których nie obejmuje ustawa zakazująca handlu w niedzielę i dni świąteczne. Są to m.in. cukiernie, restauracje, apteki, sklepy z pamiątkami, sklepy prowadzone przez właścicieli lub stacje benzynowe. W tym roku obowiązuje nas jedna niedziela handlowa w miesiącu, jednak zmieni się to od 2020 roku. Od tego czasu niedziele handlowe mają wypadać maksymalnie siedem razy w roku - w dwie niedziele w grudniu, w Niedzielę Palmową oraz w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.