Tusk komentuje wydarzenia z Białegostoku. "Tragedią jest władza, która jest ich patronem"

"Kibole, antysemici, homofobia - nic nowego. Tragedią jest władza, która jest ich patronem" - napisał w niedzielę Donald Tusk, odnosząc się do wydarzeń w Białymstoku.
Zobacz wideo

Nie milkną echa burd i bójek w Białymstoku oraz ataków na uczestników Marszu Równości w stolicy Podlasia. Policja zatrzymała na razie 25 osób, ale wciąż poszukuje kolejnych, które naruszały prawo podczas Marszu Równości.

Ataki na uczestników potępiła szefowa MSWiA, choć już np. marszałek województwa podlaskiego z PiS twierdzi, że winni rozróbom są prezydent miasta i osoby LGBT. Z kolei jedna z białostockich parafii dziękowała "obrońcom wartości"

Donald Tusk o wydarzeniach w Białymstoku

Teraz do bulwersujących wydarzeń odniósł się przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Były premier zatweetował krótko, oskarżając obecną władzę o to, że ta patronuje skrajnym środowiskom i ich przedstawicielom:

Kibole, antysemici, homofobia - nic nowego. Tragedią jest władza, która jest ich patronem. Wszyscy przyzwoici Polacy, niezależnie od poglądów, muszą powiedzieć: dość przemocy!

Na ataki w Białymstoku zareagował także w niedzielę Episkopat. KEP wskazała, że przemoc i pogarda "w żadnym wypadku nie mogą być usprawiedliwiane i akceptowane".

Każda forma agresji jest wbrew nauce Jezusa Chrystusa. Szacunek należy się każdemu człowiekowi bez względu na jego poglądy

- czytamy w komunikacie Episkopatu.