Tragiczny wypadek nad Jeziorem Białym. 23-latek skoczył do wody na główkę, wypłynął nieruchomy

Do nieszczęśliwego wypadku podczas kąpieli doszło w sobotę nad jeziorem w Okunince. Z poważnymi obrażeniami ciała do jednego z lubelskich szpitali trafił 23-letni mieszkaniec woj. podkarpackiego po tym, jak skoczył na główkę z pomostu do wody. Niewykluczone, że czekać go będzie długotrwałe leczenie i rehabilitacja.
Zobacz wideo

Do tego zdarzenia doszło w sobotę po godz. 17 w miejscowości Okuninka, nad jeziorem Białym. Jak ustalili wstępnie policjanci, 23-letni mieszkaniec woj. podkarpackiego  wraz z grupą znajomych przyszedł na niestrzeżone kąpielisko. Po skoku z pomostu na główkę wynurzył się z wody nieruchomy, z twarzą zwróconą do dołu. Młody mężczyzna został wyciągnięty z wody przez kolegów.

23-latek był nieprzytomny. Na ratunek pośpieszył świadek zdarzenia, który podjął czynności reanimacyjne. Na miejsce przybyli ratownicy wodni, którzy pracowali nieopodal na strzeżonym kąpielisku i przejęli czynności ratownicze.

Młody mężczyzna został przetransportowany śmigłowcem do lubelskiego szpitala, gdzie zajęli się nim lekarze. Pobrana została od niego krew do badań na zawartość alkoholu. 23-latek jest w poważnym stanie. Niewykluczone, że czeka go długotrwałe leczenie i rehabilitacja.

Policja przypomina zasady bezpiecznej kąpieli:

  1. Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik;
  2. Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy;
  3. Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni);
  4. Nie skaczmy rozgrzani do wody.
  5. Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy;
  6. Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią;
  7. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki na główkę, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni;
  8. Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło;
  9. Nigdy nie wchodźmy do wody, nie pływajmy po spożyciu alkoholu – to najkrótsza droga do tragedii;
  10. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze, żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie.
Więcej o: