Dulkiewicz prosi Dudę o weto ws. Westerplatte. Jest odpowiedź rzecznika prezydenta

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zaapelowała w sobotę w liście do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie specustawy dotyczącej Westerplatte lub o skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego. Jej zdaniem podczas procesu legislacyjnego popełniono "wiele nieprawidłowości". Na informację zareagowali już rzecznik prezydenta Błażej Spychalski oraz wiceminister kultury Jarosław Sellin.
Zobacz wideo

W piątek w Sejmie posłowie przyjęli poprawki do specustawy ws. budowy Muzeum Westerplatte według wizji PiS, co oznacza odebranie miastu Gdańsk terenów na Westerplatte i wybudowaniu tam przez rząd muzeum. Podczas debaty nie obyło się bez awantury, gdyż w jej trakcie marszałek Marek Kuchciński, nie dopuścił posłów do zadawania pytań. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

W związku z uchwaleniem nowego prawa, w sobotę Dulkiewicz poinformowała na konferencji prasowej o wysłaniu do prezydenta Andrzeja Dudy listu, w którym prosi m.in. o zawetowanie specustawy dotyczącej Westerplatte lub o skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego. 

- Proces legislacyjny, którego byliśmy świadkami, komentatorami, bo nie uczestnikami, budzi wiele wątpliwości. Ustawa, specustawa, bo tak należy ją nazywać i taką jest specustawa. Pierwsza w historii Polski specustawa dotycząca upamiętnienia czy budowy muzeum. Do tej pory specustawy były takimi narzędziami, które ze względów bezpieczeństwa ważnych inwestycji typu przygotowanie do Euro 2012, typu budowa gazoportu, typu budowa dróg. Do takich procesów były używane w Rzeczpospolitej Polskiej specustawy, dzisiaj jest zupełnie inaczej - powiedziała podczas spotkania z dziennikarzami Aleksandra Dulkiewicz. 

- Wielokrotnie usiłowałam, próbowałam rozmawiać, przedstawiać argumenty, mówiąc, że to jest zbyt ważne miejsce, zbyt ważna historia dla wszystkich Polek i Polaków, by kwestie upamiętnienia tych, którzy poświęcili swoje życie na Westerplatte, by kwestia upamiętnienia września 39 roku była robiona naprędce bez rozmów z kombatantami, z muzealnikami, z tymi, którzy zajmują się pamięcią. (...) Ustawa zapewne wejdzie w obieg prawny, ale będzie świadectwem tego, jak ta władza, władza Prawa i Sprawiedliwości nie szanuję zdania innych. Będzie przestrogą dla wielu, dlaczego ta władza stoi w kontrze do obywateli, w kontrze do ludzi, którzy chcą rozmawiać. (...) - dodała. 

Czytaj więcej: Spór o Westerplatte. Prezydent Andrzej Duda podpisze specustawę o budowie muzeum

Jarosław Sellin: Miasto nie zbudowało muzeum przez ponad ćwierć wieku

Na na te słowa i informację o wysłaniu listu zareagowali już wiceminister kultury Jarosław Sellin oraz rzecznik Andrzeja Dudy Błażej Spychalski. 

Sellin ponowił zaproszenie rządu dla władz Gdańska do współtworzenia muzeum Westerplatte. W rozmowie z IAR Jarosław Sellin podkreślił, że rządowi zależy na tym, aby władze Gdańska uczestniczyły w budowie muzeum. Podkreślił, że poprosił Aleksandrę Dulkiewicz, aby oddelegowała czterech przedstawicieli do komitetu budowy Muzeum Westerplatte i Wojny Obronnej 1939 i żeby oddelegowała osobę do rady Muzeum II Wojny Światowej. Zaprosił ją także na uroczystości rocznicy wybuchy wojny 1 września.

Jarosław Sellin zaznaczył, że sprawa Westerplatte nie powinna dzielić, ale łączyć. Podkreślił, że miasto nie zbudowało muzeum przez ponad ćwierć wieku, a tamten teren został zaniedbany. Podkreślił, że specustawa umożliwia państwu polskiemu zbudowanie takiego muzeum i godnego uczczenia tego miejsca. 

Czytaj więcej: Gdańsk jest bezradny wobec PiS-owskiego walca. Nie spełniło się oczekiwanie Donalda Tuska [ANALIZA]

Błażej Spychalski: Z treścią listu najpierw powinien zapoznać się prezydent

Rzecznik Andrzeja Dudy powiedział, że nie może odnieść się do listu prezydent Gdańska w sprawie ustawy o Westerplatte, bo ten nie dotarł jeszcze do Pałacu Prezydenckiego. Zdaniem Błażeja Spychalskiego zanim prezydent Gdańska przekazała mediom informację o liście, najpierw powinna pozwolić Andrzejowi Dudzie zapoznać się z jego treścią.

Błażej Spychalski przypomniał, że prezydent ma zgodnie z konstytucją 21 dni na podjęcie decyzji w sprawie ustawy o Westerplatte. Przy podjęciu decyzji, jak zapewnił, będą brane pod uwagę głosy wszystkich stron. 

W piątek Sejm przyjął senackie poprawki do dokumentu zakładającego budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku. 

Nowe przepisy mają usprawnić budowę muzeum plenerowego na półwyspie Westerplatte. Ustawa przewiduje, że Skarb Państwa stanie się właścicielem wszystkich nieruchomości na obszarze inwestycji, gdy decyzja o budowie muzeum stanie się ostateczna. Obecnie grunty na półwyspie Westerplatte należą do kilkunastu właścicieli, między innymi do Straży Granicznej, prywatnych i państwowych firm oraz właśnie gdańskiego samorządu. 

Więcej o: