Świat krytykuje naklejki "Gazety Polskiej". Amnesty International pisze list do premiera

Płyną słowa krytyki w kierunku "Gazety Polskiej", która planuje dystrybuować razem z kolejnym numerem tygodnika naklejki z hasłem "Strefa wolna od LGBT". Tematem zainteresowały się również zagraniczne media. Tymczasem Amnesty International zbiera podpisy pod listem, który zostanie wysłany do premiera, a Kampania Przeciw Homofobii zapowiada złożenie zawiadomienia do prokuratury.

Kilka dni temu "Gazeta Polska" zapowiedziała, że 24 lipca razem z tygodnikiem pojawią się na rynku naklejki, na których widać przekreśloną tęczową flagę i hasło "Strefa wolna od LGBT". Na gazetę spłynęły słowa krytyki. Wielu porównywało ten krok do segregacji z czasów okupacji hitlerowskiej. Na naklejki zareagowała m.in. ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej złożył do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, które polegać ma na propagowaniu zachowań o charakterze dyskryminacyjnym znanych z ustrojów faszystowskich.

Kampania Przeciw Homofobii idzie do prokuratury

Krytyczne komentarze na temat naklejek nie milkną. Oświadczenie opublikowała właśnie Kampania Przeciw Homofobii. "W Polsce od kilku miesięcy obserwujemy niepojętej skali homofobiczny festiwal nienawiści. Na celowniku znalazły się osoby LGBT - lesbijki, geje, osoby biseksualne i transpłciowe. Ustawy anty-LGBT uchwalone w 30 miastach i miasteczkach, ogólnokrajowy wysyp homofobicznych banerów i ciężarówek, ulotki porównujące osoby LGBT do robaków i bakterii - to jest Polska naszych czasów" - czytamy w nim. 

Zobacz wideo

"18 lipca decyzjami Gazety Polskiej postawiono kolejny krok nienawiści, który - jak pokazuje historia Polski - może doprowadzić do ludobójstwa" - podkreślono. 79 organizacji, które podpisały się pod oświadczeniem, zadeklarowało w nim, że podejmą "każde możliwe działanie" i "skorzystają ze wszystkich dostępnych środków, aby uchronić braci i siostry LGBT przed przemocą i agresją".

Kampania Przeciw Homofobii zapowiedziała również, że złoży zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez "Gazetę Polską".

Czytaj więcej: "Gazeta Polska" drukuje naklejki "Strefa wolna od LGBT". "Czy ktoś w redakcji słyszał o nazistach?"

Amnesty International pisze do premiera

Na naklejki "Gazety Polskiej" zareagowała również Amnesty International. Organizacja rozpoczęła zbiórkę podpisów pod listem, który trafi do premiera Mateusza Morawieckiego. - Każdy ma prawo do bezpieczeństwa i życia wolnego od przemocy, poniżenia i dyskryminacji. Hejt i mowa nienawiści są próbą zaprzeczenia tym prawom i prowadzą do przestępstw z nienawiści - czytamy w nim.

Amnesty International wzywa w liście polskie władze m.in. do "prowadzenia działań zapobiegających przestępstwom z nienawiści np. edukację antydyskryminacyjną, wnikliwego badania i ścigania przestępstw z nienawiści" i "zabierania głosu przeciwko nienawiści i przemocy".

Zagraniczne media krytycznie opisują sprawę naklejek "Gazety Polskiej"

Sprawy naklejek z hasłem "Strefa wolna od LGBT" nie skomentowało kierownictwo PiS, którą to partię tygodnik otwarcie popiera. Tymczasem tematem zainteresowały się zagraniczne media.

Już w czwartek pisał o tym portal brytyjskiej opiniotwórczej stacji BBC, który zauważył, że mimo iż nastawienie Polaków do homoseksualizmu ewoluuje, to w Polsce - w przeciwieństwie do wielu krajów Europy Zachodniej - nadal nie można zawierać małżeństw jednopłciowych. "Bloomberg", który opisuje sprawę, podkreśla, że prawa osób homoseksualnych stają się w Polsce ważną kwestią przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi. Brytyjski "The Independent" przypomina, że "Gazeta Polska" wyraźnie popiera PiS, obecnie rządzącą partię.

O naklejkach z hasłem "Strefa wolna od LGBT" poinformowały również m.in. amerykańska stacja NBC czy brytyjski portal informacyjny społeczności LGBT PinkNews

Głos zabrała też amerykańska organizacja żydowska ACJ. Wyraziła swoją solidarność ze społecznością LGBT.

Więcej o:
Komentarze (780)
Świat krytykuje naklejki "Gazety Polskiej". Amnesty International pisze list do premiera
Zaloguj się
 • adam1967r

  Oceniono 71 razy 47

  Zawiadomienie do prokuratury ? To tak jakby skladac zawiadomienie do gestapo o nagonke antysemicka

 • jxl82

  Oceniono 76 razy 42

  Można zaproponować alternatywne naklejki z tłuściutką twarzą Sakiewicza, z napisem "Strefa wolna od pedofila".

 • hakatumbaitsumani

  Oceniono 50 razy 40

  Zawsze wiedziałem że głupich jest więcej niż mądrych. Ale dopiero dojście pisiorów do władzy pokazało jaki wielu jest tych pierwszych.

 • Pik- Aczu

  Oceniono 69 razy 37

  Terlikowski nie jest z mojej bajki, ale dziś napisał co by było gdyby ktoś wypuścił naklejki : Strefa wolna od katolokow/katolicyzmu. No właśnie co by było?

 • cozano

  Oceniono 46 razy 32

  Nawoływanie do czystek ze względu na orientację seksualną wzbudza dosyć nieciekawe skojarzenia. Na dodatek rząd polski partycypuje w tej akcji, a potem będzie zdziwienie, że cokolwiek jesteśmy ignorowani.

 • adbepl

  Oceniono 66 razy 32

  OBUDŹCIE SIĘ POLACY DOŚĆ CHAMSTWA, POGARDY I NISZCZENIA PAŃSTWA PRZEZ PIS !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • claudiusz

  Oceniono 40 razy 28

  Hitler w grobie z radosci sie obraca.....ta kampania nienawisci jest rodem z Niemiec w latach trzydziestych!....Polsko! - dokad zmierzasz,Swiat lapie sie za glowe...w Kanadzie,gdzie mieszkam od 37 lat przedstawiaja Polske jako kraj NIENAWISCI,gdzie rzad nic nie robi aby temu zapobiec..

 • sokolasty

  Oceniono 38 razy 26

  GP nie tyle popiera polityków PiS, co jest organem prasowym PiS. W końcu należy do PiS przez Srebrną spółkę

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX