"Rz": W szkołach średnich zabraknie nauczycieli. "Będzie łapanka"

Zbliżający się rok szkolny będzie trudny zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli pracujących w szkołach średnich. W liceach i technikach może zabraknąć kadry - pisze "Rzeczpospolita". Wakatów w całym kraju jest ok. 11 tysięcy.
Zobacz wideo

W bankach ofert pracy prowadzonych przez kuratoria oświaty można znaleźć tysiące ofert pracy dla nauczycieli. Problem braków w kadrze nauczycielskiej, który był zauważalny już od dłuższego czasu, pogłębił tzw. podwójny rocznik. 

- Do klas pierwszych trafia dwa razy tyle uczniów, więc automatycznie potrzeba więcej nauczycieli - w rozmowie z "Rzeczpospolitą" powiedziała Elżbieta Markowska, szefowa pomorskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego.

We wrześniu może zabraknąć nauczycieli. "Zatrudnią tego, kto się trafi"

Sprawy nie ułatwia fakt, że rekrutacja uzupełniająca do szkół średnich trwa do ostatnich dni sierpnia. Dopiero wówczas widoczna będzie skala problemu, a dyrektorzy liceów i techników będą wiedzieć, ilu nauczycieli muszą zatrudnić. Trudno wierzyć w to, że w kilka dni sprawnie uzupełnią braki w kadrze - już dziś poszukują nauczycieli miesiącami. Można przypuszczać, że prowadzona w pośpiechu rekrutacja na takie stanowiska jak nauczyciel polskiego, fizyki, matematyki czy języków obcych nie zakończy się zatrudnieniem dobrych specjalistów i odbije się na jakości kształcenia.

- Będzie łapanka na nauczycieli. Trudno jednak oczekiwać, że w ostatniej chwili uda się szkołom pozyskać tych najlepszych. Raczej zatrudnią tego, kto się trafi - skomentował sprawę Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapewnia, że czyni pewne kroki, aby problem rozwiązać. Przypomina nauczycielom, że na wrzesień zaplanowana jest podwyżka ich zarobków o 9,6 proc. Dla wielu nauczycieli to jednak za mało. Niektórzy z nich zrezygnowali z zawodu.

- Nauczyciele sygnalizują, że równie ważnym problemem jak pieniądze jest praca z dwoma rocznikami, w dwóch trybach programowych i brak czasu na wdrożenie się do wymogów reformy - dla "Rzeczpospolitej" powiedziała Alicja Bittner z UM w Gdańsk.

Oprócz kadry brakuje też miejsca. Krakowskie liceum szuka mieszkania do wynajęcia

Okazuje się, że braki w kadrze to nie jedyny problem szkół średnich, które w tym roku zmagają się z podwójnym rocznikiem. Ze względu na to, że do niektórych techników i liceów trafi w tym roku dwa razy więcej uczniów niż w roku ubiegłym, w szkołach może zabraknąć miejsca. Przykładem może być II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie, które umieściło na swojej stronie internetowej niecodzienne ogłoszenie. Placówka ta poszukuje mieszkania do wynajęcia, które chce przeznaczyć na sale lekcyjne - pisze Interia

Więcej o: