"Rz": W szkołach średnich zabraknie nauczycieli. "Będzie łapanka"

Zbliżający się rok szkolny będzie trudny zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli pracujących w szkołach średnich. W liceach i technikach może zabraknąć kadry - pisze "Rzeczpospolita". Wakatów w całym kraju jest ok. 11 tysięcy.
Zobacz wideo

W bankach ofert pracy prowadzonych przez kuratoria oświaty można znaleźć tysiące ofert pracy dla nauczycieli. Problem braków w kadrze nauczycielskiej, który był zauważalny już od dłuższego czasu, pogłębił tzw. podwójny rocznik. 

- Do klas pierwszych trafia dwa razy tyle uczniów, więc automatycznie potrzeba więcej nauczycieli - w rozmowie z "Rzeczpospolitą" powiedziała Elżbieta Markowska, szefowa pomorskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego.

We wrześniu może zabraknąć nauczycieli. "Zatrudnią tego, kto się trafi"

Sprawy nie ułatwia fakt, że rekrutacja uzupełniająca do szkół średnich trwa do ostatnich dni sierpnia. Dopiero wówczas widoczna będzie skala problemu, a dyrektorzy liceów i techników będą wiedzieć, ilu nauczycieli muszą zatrudnić. Trudno wierzyć w to, że w kilka dni sprawnie uzupełnią braki w kadrze - już dziś poszukują nauczycieli miesiącami. Można przypuszczać, że prowadzona w pośpiechu rekrutacja na takie stanowiska jak nauczyciel polskiego, fizyki, matematyki czy języków obcych nie zakończy się zatrudnieniem dobrych specjalistów i odbije się na jakości kształcenia.

- Będzie łapanka na nauczycieli. Trudno jednak oczekiwać, że w ostatniej chwili uda się szkołom pozyskać tych najlepszych. Raczej zatrudnią tego, kto się trafi - skomentował sprawę Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapewnia, że czyni pewne kroki, aby problem rozwiązać. Przypomina nauczycielom, że na wrzesień zaplanowana jest podwyżka ich zarobków o 9,6 proc. Dla wielu nauczycieli to jednak za mało. Niektórzy z nich zrezygnowali z zawodu.

- Nauczyciele sygnalizują, że równie ważnym problemem jak pieniądze jest praca z dwoma rocznikami, w dwóch trybach programowych i brak czasu na wdrożenie się do wymogów reformy - dla "Rzeczpospolitej" powiedziała Alicja Bittner z UM w Gdańsk.

Oprócz kadry brakuje też miejsca. Krakowskie liceum szuka mieszkania do wynajęcia

Okazuje się, że braki w kadrze to nie jedyny problem szkół średnich, które w tym roku zmagają się z podwójnym rocznikiem. Ze względu na to, że do niektórych techników i liceów trafi w tym roku dwa razy więcej uczniów niż w roku ubiegłym, w szkołach może zabraknąć miejsca. Przykładem może być II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie, które umieściło na swojej stronie internetowej niecodzienne ogłoszenie. Placówka ta poszukuje mieszkania do wynajęcia, które chce przeznaczyć na sale lekcyjne - pisze Interia

Więcej o:
Komentarze (295)
"Rz": W szkołach średnich zabraknie nauczycieli. "Będzie łapanka"
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 71 razy 69

  SÓwerenowi nie podobał się strajk "darmozjadów" i "nierobów"? Widać "darmozjady" i "nieroby" doskonale poradziły sobie poza szkołą, i w większości żadne podwyżki nie skłonią ich do powrotu. No to niech teraz sÓweren wyjmie 500+ i szuka korepetycji, jeśli marzy mu się wysłanie dzieci na studia. A korepetycje też z całą pewnością zdrożeją - jak wszystko w pisowskim raju.

 • antropoid

  Oceniono 49 razy 47

  A ciemny jak tabaka w rogu "suweren" posłał jeszcze w nagrodę sprawczynię tego bajzlu na synekurkę do Brukseli.

  Żeby w Polsce było lepiej musiałby tu żyć mądrzejszy naród.

 • yoonac

  Oceniono 45 razy 39

  PiS nocą przepchnie ustawę, że nawet kucharka może uczyć matematyki i po problemie.

 • antropoid

  Oceniono 42 razy 38

  NIC TO.
  Ważne, że religia w szkołach jest.
  Więcej polactwo umieć nie musi - TRADYCJA...

 • antonikarcz

  Oceniono 35 razy 31

  Zalewska wiedziała co robi, oszuści z PiS zakładają fikcyjne licea, podobnie kościół.

 • plutoniczna

  Oceniono 23 razy 21

  dr K.Wigura dla tokfm grudzień 2015:
  "To jest problem stosunku do państwa, które jest w PiS. Myślę, że ten sposób myśli o państwie Jarosław Kaczyński. Że jest skolonizowane przez złe mocne. A to znaczy, że nie tyle trzeba zastąpić złych dobrymi, ale to zło wywrócić. Wywrócić każdą instytucję związaną III RP, bo one są moralnie złe. Wywrócić też trzeba prawo, paragraf po paragrafie - komentowała w TOK FM dr Karolina Wigura.
  Jaki jest z tym kłopot? - Jeśli zaczyna się wszystko niszczyć, to trudno jest cokolwiek zbudować. Nie wiadomo, kiedy wyłączyć logikę destrukcji i zacząć coś nowego budować - komentowała.
  Jej zdaniem PiS nie ma kompletnego, całościowego planu działania. - Przez najbliższe cztery lata nie będziemy widzieli niczego poza chaosem - stwierdziła."
  I to się właśnie dzieje, do tego niebywałe afery i co? I nic.
  A suweren odpowiada: pomidor (ale jest 500+).

 • gandalph

  Oceniono 14 razy 14

  Tia... A ja, jako nauczyciel fizyki, naście lat temu chciałem wrócić do zawodu, i co? Nie było szans. Dzisiaj to mnie mogą cmoknąć w trąbkę. Za rok - emerytura.

 • wydzielina_fizjologiczna

  Oceniono 13 razy 13

  Będzie podobnie jak podczas egzaminów kiedy trwał strajk. nauczycieli zastąpią strażacy, księża, katechetki. Trochę się ludzi zgromadzi z kuratoriów. I jakoś to będzie. Dobra zmiana musi trwać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX