Niedziele handlowe 2019. Czy 21 lipca sklepy będą czynne?

Czy 21 lipca to niedziela handlowa? Sprawdzamy to, zaglądając do ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, na mocy której wprowadzono podział na niedziele handlowe i niehandlowe.
Zobacz wideo

Niedziele handlowe stały się elementem naszej codzienności w 2018 roku. Wówczas wypadały one dwa razy w miesiącu. W tym roku jest ich mniej - niedziele handlowe wypadają tylko raz w miesiącu, w ostatnią niedzielę każdego z nich. Oznacza to, że w lipcu niedzielą handlową jest 28 lipca. Jutro sklepy będą zamknięte, a na możliwość zrobienia zakupów w ostatni dzień tygodnia będziemy musieli poczekać jeszcze tydzień.

Niedziele handlowe 2019 i 2020. Czy w kolejnym roku będzie jeszcze mniej niedziel handlowych?

Przypomnijmy, że przepisy o niedzielach handlowych zostały skonstruowane w taki sposób, aby stopniowo przyzwyczajać nas do tego, że już niedługo zakupy w niedziele będą ograniczone do minimum. Jeżeli przepisy się nie zmienią, od 2020 roku niedziele handlowe będą wypadać tylko siedem razy w roku -  w ostatnią niedzielę w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu, dwie niedziele przed Świętami Bożego Narodzenia i jedną niedzielę przed Wielkanocą

Więcej o: