Nurkowie zanurzyli się w Bałtyku w pobliżu gdańskiego mola. "Wycieraczka, but, kilka słoików"

Kilkunastu nurków sprawdzało dno Bałtyku w pobliżu mola w gdańskim Brzeźnie w ramach organizowanej przez Greenpeace Polska akcji Bałtyk #BezPlastiku. - Śmieci było bardzo mało - cieszy się Katarzyna Fuczyńska, Centralna Szkoła Nurkowa Tryton. Mimo to nurkowie znaleźli w wodzie przedmioty, których zdecydowanie nie powinno tam być.
Zobacz wideo

Gdańsk (17-18 lipca), Międzyzdroje (20-21 lipca) i Kołobrzeg (23-24 lipca) - w tych nadmorskich miejscowościach Greenpeace Polska organizuje strefy #BezPlastiku i zachęca do działań związanych z walką z plastikiem jednorazowego użytku.

W ramach stref odbywają się m.in. spacery, podczas których zbierane i analizowane są śmieci na plażach. Prowadzone są także "polowania na nurdle", czyli wyszukiwanie w piasku drobnych kuleczek z tworzyw sztucznych.

Jednym z elementów akcji jest również nurkowanie w Bałtyku, polegające na sprzątaniu morskiego dna. Właśnie takie wydarzenie odbyło się w czwartek w Gdańsku. Uczestniczyło w nim piętnastu nurków, posiadających odpowiednie certyfikaty. Przeszukali oni obszar czterech metrów od mola w Brzeźnie.

- Śmieci było bardzo mało, tylko się cieszyć - mówi w rozmowie z Gazeta.pl Katarzyna Fuczyńska z Centralnej Szkoły Nurkowej Tryton.

- Znaleźliśmy jedną wycieraczkę z samochodu, puszkę, but, kilka słoików. Były też elementy plastikowe, przypuszczam, że były to fragmenty jakiejś reklamy

- wylicza Katarzyna Fuczyńska.

#BezPlastiku. Petycja do ministra środowiska

Strefy #BezPlastiku mają również zachęcać do składania podpisów pod petycją do ministra środowiska Henryka Kowalczyka. Jej celem jest zmniejszenie ilości produkowanego i wykorzystywanego plastiku jednorazowego użytku.

W strefach będziemy i my - czyste plaże to plaże bez kubeczków, foliówek, słomek i petów, o czym mówimy w naszym cyklu "Plaża bez peta". Bądź z nami i ty, działaj na rzecz czystego Bałtyku. PODPISZ PETYCJĘ.