Wielkie humbaki dotarły do Gdańska. Wyskakują z "wody", żeby zaczerpnąć powietrza

Gdańsk, Międzyzdroje i Kołobrzeg - te polskie miasta "odwiedzają" w lipcu dwa naturalnej wielkości wieloryby wykonane głównie z drewna i papieru. Akcja Greenpeace Polska ma na celu zwrócenie uwagi na problem masowego wytwarzania i wykorzystywania plastikowych produktów jednorazowego użytku.
Zobacz wideo

Rzeźba przedstawiająca dwa naturalnej wielkości wieloryby wyłaniające się z wody stanęła w środę na Długim Targu przy Fontannie Neptuna w Gdańsku. W czwartek wieloryby trafiły z kolei na plażę w Brzeźnie, w dniach 20-21 lipca pojawią się w Międzyzdrojach, a później - 23-24 lipca - znajdą się w Kołobrzegu.

"Dorosła, sześciometrowa samica i jej dziecko wyskakują z wody, żeby zaczerpnąć powietrza. Jednak, żeby to zrobić, muszą przedostać się przez pokrywające powierzchnię plastikowe śmieci" - tak rzeźbę opisuje organizacja Greenpeace Polska. Wieloryby zostały wykonane przede wszystkim z drewna i papieru przez działaczy Greenpeace z Włoch, rzeźba "wędruje" po europejskich miastach. Po wizycie w Polsce trafi do Wiednia.

Instalacja ma zwrócić uwagę na "plastikową epidemię", czyli masowe produkowanie i korzystanie z plastikowych produktów jednorazowego użytku. Trwa zbieranie podpisów pod petycją do ministra środowiska Henryka Kowalczyka.

By maksymalnie nagłośnić petycję i pokazywać skalę problemu, od środy 17 lipca w Gdańsku, Kołobrzegu i Międzyzdrojach powstają specjalne strefy Greenpeace, gdzie przedstawiciele organizacji wraz z chętnymi dokonują "audytu" śmieci na plaży, a współpracujący nurkowie pokazują, co kryje się pod powierzchnią Bałtyku. 

Będziemy tam i my - czyste plaże to plaże bez kubeczków, foliówek, słomek i petów, o czym mówimy w naszym cyklu "Plaża bez peta". Bądź z nami i ty, działaj na rzecz czystego Bałtyku. PODPISZ PETYCJĘ.

Więcej o: