Który z bliźniaków spowodował wypadek i jest winny śmierci 18-latki? Obaj byli pijani. Jest nowa ekspertyza biegłych

Który z bliźniaków - Karol czy Kamil - prowadził samochód pod wpływem alkoholu i spowodował wypadek, w którym zginęła 18-letnia Angelika? Obaj kryją się wzajemnie już od roku. Niewykluczone, że ustalenie sprawcy tragedii nie będzie możliwe.

Do wypadku doszło w czerwcu ubiegłego roku w miejscowości Kruźlowa Niżna (woj. małopolskie). Samochodem osobowym podróżowały trzy osoby - dwóch 19-latków oraz 18-letnia Angelika. Dziewczyna zginęła. Obaj mężczyźni mieli ponad promil alkoholu w organizmie i zostali przetransportowani do szpitala. Bliźniacy zaprzeczają, że któryś z nich prowadził samochód.

Bliźniacy mogą uniknąć kary. Żadne badania nie wykazały jednoznacznie, kto był kierowcą i spowodował wypadek

Świadek, który jako pierwszy przybiegł na miejsce zdarzenia, żeby udzielić rannym pomocy, zeznał, że za kierownicą siedział mężczyzna. Nie wie jednak który, bo Kamil i Karol są identyczni. Prokuratura ma problem z ustaleniem, który z bliźniaków był kierowcą w dniu tragicznego wypadku. Mężczyźni to bliźniacy jednojajowi, a to oznacza, że mają ten sam kod DNA. Na nic zdały się także takie badania jak pobieranie odcisków palców czy badanie śladów zapachowych, ponieważ samochodem, który został rozbity podczas wypadku, jeździli regularnie obaj mężczyźni. Prokuratura pokładała nadzieję w analizie obrażeń uczestników wypadku. Okazało się jednak, że biegły, któremu zlecono to zadanie, nie był w stanie go wykonać - pojazd kilkukrotnie koziołkował, a osoby znajdujące się w aucie nie miały zapiętych pasów. W momencie wypadku przemieszczały się swobodnie po samochodzie, co uniemożliwia ustalenie, kto siedział za kierownicą - relacjonuje TVN 24.

Śledztwo zostanie umorzone? Brak dostatecznych dowodów działa na korzyść bliźniaków

Bliźniak odpowiedzialny za jej śmierć może uniknąć odpowiedzialności.

- W polskim systemie prawnym obowiązuje zasada domniemania niewinności oraz nierozłącznie z nią związana zasada in dubio pro reo, co oznacza, że wszelkie wątpliwości powinny być rozstrzygane na korzyść oskarżonego - w rozmowie z TVN 24 powiedziała mec. Agnieszka Starzyńska.

Matka Angeliki powiedziała dziennikarzom, że nie odpuści, póki sprawca śmierci jej córki nie zostanie ukarany, a jeśli prokuratura nie skieruje sprawy do sądu, sama wystąpi z prywatnym aktem oskarżenia. 

Więcej o:
Komentarze (240)
Który z bliźniaków spowodował wypadek i jest winny śmierci 18-latki? Obaj byli pijani. Jest nowa ekspertyza biegłych
Zaloguj się
 • oelefante

  Oceniono 53 razy 31

  Sprawa jest banalnie prosta. Obaj byli uczestnikami zdarzenia zakończonego śmiercią. Obaj się nawzajem kryją. Oznacza to, że działają w porozumieniu, w celu uniknięcia odpowiedzialności. To typowe działanie zorganizowanej grupy przestępczej. I tak właśnie powinno to być traktowane. Należy ich skazać obu za morderstwo, spiskowanie i działanie w zorganizowanej grupie przestępczej. Nie może być tak, że tylko ofiara i jej rodzina ponoszą konsekwencje przestępstwa. To bandyci mają odpowiadać za zbrodnie, nie ich ofiary.

 • sabaton128

  Oceniono 32 razy 30

  Czyli rownie dobrze mogli ją jeszcze zgwałcić i też byliby nieukarani.

 • anitani

  Oceniono 28 razy 24

  To nie jest cwaniactwo.
  To są GNOJE którzy zamordowali człowieka i chcą zostać na wolności.
  Może sobie jeden z drugim pomyśli o rodzinie tej dziewczynki, która przeżywa niewyobrażalny ból i stratę. Jak można być takim padalcem, żeby nie przyznać się do winy.
  Ciekawe co na to sąsiedzi i mieszkańcy? Na pewno będą im mówić "dzień dobry" jak tylko wyjdą z aresztu.

 • 12345a65

  Oceniono 32 razy 20

  Kierujący nieprzypięty pasami, ale jednak zblokowany kierownicą (wysiadł z samochodu) ma inne obrażenia, niż pijany (częściowo bezwładny) pasażer nieprzypięty pasami i spadający przy obrocie auta wokół osi na dach. Zespół biegłych by się przydał, a nie tylko technik kryminalistyk.

 • Łukasz K

  Oceniono 29 razy 15

  Skoro się kryją i nie mają skrupułów to zamknąć jednego i drugiego to zaraz sobie przypomna jak dostaną po 10lat

 • dziadekjam

  Oceniono 15 razy 11

  "Mężczyźni to bliźniacy jednojajowi, a to oznacza, że mają ten sam kod DNA."
  ======================================================
  Bliźnięta jednojajowe a testy DNA

  Do tej pory profile genetyczne bliźniąt jednojajowych były dla naukowców sądowych nie lada wyzwaniem. Przypadek 36-letniego Dwayne'a McNair pokazuje, jak poważny jest to problem. Z pomocą przychodzą badania DNA nowej generacji.

  Dorchester – miasto w Wielkiej Brytanii, w którym stosunkowo często dochodzi do ataków na kobiety. Są one uprowadzane, zastraszane i gwałcone przez dwóch mężczyzn. Ofiara jednego z ataków okazuje się niezwykle czujna i opanowana. Kobieta chowa prezerwatywę, której użył napastnik, co daje policji możliwość zbadania próbek nasienia i określenia profilu genetycznego sprawcy. Kilka lat później policjanci w Bostonie analizują próbki DNA zabezpieczone na miejscu zgwałcenia. Okazuje się, że profil genetyczny jest praktycznie taki sam, jak w sprawie z Dorchester. Po uzyskaniu informacji, że niejaki Dwayne McNair może być zamieszany w to przestępstwo, policjanci zaczynają go obserwować i gdy tylko nadarza się okazja, badają próbkę materiału genetycznego pobraną z niedopałka papierosa pozostawionego przez gwałciciela. Próbki pasują do siebie, ale okazuje się, że McNair ma brata bliźniaka. Prokurator David Deakin, który prowadzi sprawę w Dorchester wydaje nakaz sądowy, aby brat bliźniak podejrzanego poddał się badaniu DNA. Próbki genetyczne okazują się być identyczne i w równym stopniu pasują do materiału zebranego na miejscu zdarzenia. W tej sytuacji nie można odróżnić, który z bliźniaków jest przestępcą. W 2014 roku, kiedy Dwayne McNair miał już zostać osądzony, prokurator Deakin dowiaduje się o zaawansowanej technologii, której skuteczność w odróżnianiu próbek DNA pochodzących od bliźniąt jest bardzo wysoka. To badania DNA nowej generacji, które dzięki poszukiwaniu rzadkich mutacji pozwalają naukowcom odnaleźć różnice pomiędzy poszczególnymi komórkami. Wymazy pobrane od braci McNair oraz nasienie z miejsca zbrodni zostają zbadane raz jeszcze. Naukowcy odkrywają dziewięć różnic genetycznych u braci bliźniaków. Pozwala to także na oczyszczenie z zarzutów Dwayne'a oraz ustalenie sprawcy – jego brata Dwighta, którego profil jest idealnie dopasowany do tego z miejsca zbrodni.

  Źródło:
  ht.tp://www.wbur.org/news/2017/03/07/twin-dna-crime-tech

 • Megalodon akwaryjny

  Oceniono 13 razy 9

  O jeśli bliźniaki to nie widziany żaden ponieważ aktualnie Ziobro nie przewiduje kar dla przestępców pochodzących z rodzeństwa bliźniaczego

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX